Kysymys tietäville.

mietteliäsihminen

Täällä, kun on asiaan perehtyneitä, ajattelin täällä vähän yrittää asiaan saada selkeyttä tai jopa vastauksen. Minulta otettiin kilpirauhasarvot, ovat kaikki ok. Minulla on ollut lääkitys yli 10 vuotta. Nyt ehkäpä ensimmäistä kertaa otettiin kilpirauhasen vasta-aineet arvo tms. Ne olivat koholla. Lääkäri sanoi, että ei tiedä miksi. Tietääkö täällä joku? Oli kyllä sitä mieltä, että ei sillä väliä ole, kun on lääkitys tautiin. Jotenkin jäi vaan päähän kaivertelemaan asia.

2

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HashimotoHarmi

      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16006728 on eräs useammasta tutkimuksesta joiden perusteella voisi vastata (vaiko viisastella?) että "koholla koska ei ole ajoissa (*) estetty kohoamista".

      Varmaan parempi vastaus olisi kertoa mikä on autoimmuuni-häiriötilan alkusysäys, mutta ainakin YouTube-videolla luennoiva lääkäri kertoo vaihtoehtoja olevan lukuisia.

      Kohu-uutisista huolimatta tosiasia lienee että hoitoa Hashimotoon ei ole, mutta lieventämiskeinoja kyllä. Tiukka gluteenittomuus ja seleenin ottaminen (jopa 200ug päivässä) ovat useimmin mainitut. Toistuvasti puhutaan myös maitotuotteiden välttämisestä ja TSH:n lääkitsemisestä nollan tuntumaan.

      (*) 90 prosenttia kilpirauhasen vajaatoiminnoista johtuu tästä myös autoimmuunityreoidiitiksi kutsutusta. Noin 450 tuhatta henkiöä!

      • alkuperäinen

        Kiitos vastauksesta.

        Eilen illalla vähän etsin tietoa netistä ja törmäsin tähän Hashimotoon, mutta siinä kun puhutaan struumasta, asiaa vähän epäilin. Nyt tämän vastauksen innoittamana etsin asiasta lisää tietoa. Ilmeisesti struuma voi kasvaa sisäänkin päin. Tunnustellen en sitä tunne, mutta pala on kurkussa ollut vuosia ja ääni on käheä ja särkyy helposti; kuvittelin äänen kohdalla, että elän uutta murrosikää näin keski-ikäisenä, äänihän ihmisellä iän myötä muuttuu ja ajattelin sen siitä johtuvan. Sehän voikin olla tämä sisäänpäin kasvava struuma.
        En tiedä pitääkö tästä lääkärin kanssa jutella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe