Täällä, kun on asiaan perehtyneitä, ajattelin täällä vähän yrittää asiaan saada selkeyttä tai jopa vastauksen. Minulta otettiin kilpirauhasarvot, ovat kaikki ok. Minulla on ollut lääkitys yli 10 vuotta. Nyt ehkäpä ensimmäistä kertaa otettiin kilpirauhasen vasta-aineet arvo tms. Ne olivat koholla. Lääkäri sanoi, että ei tiedä miksi. Tietääkö täällä joku? Oli kyllä sitä mieltä, että ei sillä väliä ole, kun on lääkitys tautiin. Jotenkin jäi vaan päähän kaivertelemaan asia.
Kysymys tietäville.
2
90
Vastaukset
- HashimotoHarmi
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16006728 on eräs useammasta tutkimuksesta joiden perusteella voisi vastata (vaiko viisastella?) että "koholla koska ei ole ajoissa (*) estetty kohoamista".
Varmaan parempi vastaus olisi kertoa mikä on autoimmuuni-häiriötilan alkusysäys, mutta ainakin YouTube-videolla luennoiva lääkäri kertoo vaihtoehtoja olevan lukuisia.
Kohu-uutisista huolimatta tosiasia lienee että hoitoa Hashimotoon ei ole, mutta lieventämiskeinoja kyllä. Tiukka gluteenittomuus ja seleenin ottaminen (jopa 200ug päivässä) ovat useimmin mainitut. Toistuvasti puhutaan myös maitotuotteiden välttämisestä ja TSH:n lääkitsemisestä nollan tuntumaan.
(*) 90 prosenttia kilpirauhasen vajaatoiminnoista johtuu tästä myös autoimmuunityreoidiitiksi kutsutusta. Noin 450 tuhatta henkiöä!- alkuperäinen
Kiitos vastauksesta.
Eilen illalla vähän etsin tietoa netistä ja törmäsin tähän Hashimotoon, mutta siinä kun puhutaan struumasta, asiaa vähän epäilin. Nyt tämän vastauksen innoittamana etsin asiasta lisää tietoa. Ilmeisesti struuma voi kasvaa sisäänkin päin. Tunnustellen en sitä tunne, mutta pala on kurkussa ollut vuosia ja ääni on käheä ja särkyy helposti; kuvittelin äänen kohdalla, että elän uutta murrosikää näin keski-ikäisenä, äänihän ihmisellä iän myötä muuttuu ja ajattelin sen siitä johtuvan. Sehän voikin olla tämä sisäänpäin kasvava struuma.
En tiedä pitääkö tästä lääkärin kanssa jutella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1224835Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854518Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191953- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331482Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann71269Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 751145
- 741055
- 921008