ihailijan?
Miten torjut *ei toivotun*
bänksbänks
8119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
käytän torjunta-aineita
No en kiinnitä mitään huomiota ja jos se yrittää jotain tuttavuutta, niin sanon suoraan, että ei kiitos.
Olen tainnut antaa ääritilanteessa tulevasta torjunnasta täällä palstalla jo näytteitä. :)
Oikeessa elämässä riippuu täysin tilanteesta. Yleensä en halua loukata, jonka takia sanon aika "hellällä" tavalla ettei kiinnosta.
Jos se tapa ei kuitenkaan tuota tulosta, alan puhumaan suoraa.
Jos suora puhekaan ei tehoa ja/tai käydään iholle alkaa minulla jo hermot meneen ja puhetyylini torjunnan suhteen muuttuu jo tunteettoman suoraksi ja silloin asiat alkaa lenteleen suustani epäkohteliaasti eikä minua enää vähääkään kiinnosta säästellä toisen tunteita.
Yleensä ensin kuitenkin yritän kaunista ja hellempää tapaa tuoda asioita esille.
Yleensä helliä tapoja on esim.
"Tykkään susta kyllä paljon kaverina ja olet todella tärkeä sillä tavalla, mutta sen suuremmista tunteista ei kyse mun puolelta"
"Olen varattu" (vale)
"en ole valmis nyt mihinkään suhteeseen" (joskus oli tosi, nykyään vale)
Suoria tapoja on esim:
"En ole kiinnostunut sinusta"
"Olen ihastunut toiseen, enkä ole sinusta kiinnostunut sillä tavalla"
Epäkohteliaan suoria:
"Etkö nyt tajua jo ettei minua kiinnosta!"
"suksi vittuun siitä, kun mua ei ihan oikeasti kiinnosta"
"Minä en halua sinusta yhtään mitään. Painu vittuun"
"Minua ei voisi vähempää kiinnostaa joten näpit irti!"
Miehet minua aina kritisoi tästä hellästä tavasta ja jos joku tuttu mies vieressä kuulemassa kun torjun jonkun, se hermostuu ja keskeyttää keskustelun todeten väliin sille miehelle että:
"Se ei ole kiinnostunut, joten lähe nyt meneen siitä"
Minä jään nolona tuijottamaan lattiaan kun mua säälittää kun noin julman suoraa toinen torjutaan...mutta samalla tutulle miehelle vieressäni olen kiitollinen että se sanoi sen uskottavammin kuin mitä minä oman empatia kohtaukseni vallassa pystyin sanomaan.
Jos miehet ihmettelee miksi naiset ei sano suoraan, niin todennäköisesti naiset ajattelee enemmän torjunnan kohteen tunteita ja yrittää niitä säästellä ajatellen ettei sitä nyt niin tarpeettoman julmasti tarvitse sanoa ja toista niitata täysin katuun henkisesti.
Ei mulla ole ihailijoita :D
Riippuu siitä kuinka paljon yli oman sietokyvyn ihailu menee.
Haukun läskiperseeksi.
Ei sulla ole ihailijoita. XD
Paras sanoa suoraan, mutta kohteliaasti. Niin että asia tulee varmasti selväksi.