Minkälaista urasyvyyttä suosittelette kokeneemmat huoltajat 8-10 vuotiaalle pelimannille? Kiitos asiallisista vastauksista.
Luistimien teroitus
17
13794
Vastaukset
- eikuitenkaanvalkku
FBV 95-50, muotoilu 11 jalan säteellä (säteen keskipiste kengän mukaan keskellä). Tuollaisilla säädöillä ovat luistelleet useimmat meidän seurassa 8-10 vuotiaina.
- Anonyymi
Toinen koulukunta laittaa alle 35 kiloisille jyrkempää kourua (16mm tai 19mm), 22mm kun jo vähän uppoaa jäähän omasta painosta. 25mm kun reisissä on jerkkua ja osaa hyödyntää liukua.
Muotoilusta: 11' säde on aika jyrkkä banaani ja vaatii jo hyvää luistelutaitoa... terästä taitaa koskea jäähän vain tosi lyhyt pätkä. Muistan jonkun suositelleen kiekkokoulu/F ikäisille 17' jopa 19' säteitä ihan vaan paremman tasapainon takia. Kun taito käyttää terää paranee niin rohkeasti vaan sädettä pienemmäksi.
Näistä asioista löytyy ehdottomia mielipiteitä ja totuuksia. Pikkupojilla on 9' kanukkibanaaneja, toiselle isukki viilaa 80-luvun suoraa keskelle terää ja kolmannelle isukille Intersportin luottohahmo on aivopessyt 4-sädeterotuksen. Sitten joku vahva persoona saa aikaan jonkinlaisen konsensuksen jolla joukkueen terät muotoillaan ja teroitetaan.
Parin viikon päästä joku lukee artikkelin että Jagr on aina vetänyt 19' säteellä ja 13mm uralla. Siihen loppuu F-junnujoukkueen muotoilut joukkueena.
- Huoltaja
Riippuu painosta aika paljon, mutta löytyy kokeilemalla. Lähtisin 25mm:stä haarukoimaan.
- Anonyymi
Tästä mekin ollaan tehty ja edelleen U16 iässä 95% vetää perus 25 uralla. Se on myyntimiesten ja "parempien" huoltajien propagandaa kaikki muu teroituksessa.
- HyvätTeroittajat
Ite olen vienyt sekä omani että pojan luistimet aina jäähallilla toimivalle teroittajalle. Hyvä sellainen löytyy esim. täältä Vantaalta. En ole kertaakaan puhunut uran syvyyksistä jne.
Niitä ostareiden ja kauppakeskusten pikasuutareita yms. olen aina välttänyt. Niistä tuli silloin lopputuloksena aivan mitä sattuu.- Huoltaja
No kyllä tulee ikävä kyllä mitä sattuu tuollakin systeemillä, ellei sitten Vantaan jäähalliln teroittaja omaa yliluonnollisia kykyjä, sillä kokeilemalla se löytyy, eikä millään hallin meedion silmällä.
- Kimmovai
Huoltaja kirjoitti:
No kyllä tulee ikävä kyllä mitä sattuu tuollakin systeemillä, ellei sitten Vantaan jäähalliln teroittaja omaa yliluonnollisia kykyjä, sillä kokeilemalla se löytyy, eikä millään hallin meedion silmällä.
Moniko junnupelaaja muka tietää luistimiensa uran syvyyden?
- Huoltaja
Suurin osa.
- FBV_on_kuraa
Tiedän mj- ja liigatason pelaajiakin, jotka soittelee vanhoille huoltajilleen teristään, kun eivät tiedä, millaisilla terillä menevät.
Ei junnut näistä mitään tiedä...tää huoltaja puhuu puhdasta peetä.- Kiekkoisäpelaaja
Näin on. Mulla on poika pelannut kohta 11-vuotta ja jos kysyn häneltä esim. luistimien teroitukseen liittyvää liian spesifistä tietoa malliin - mikä sun luistimien urien syvyys, tasapainokohta jne on niin johan potkasee!
Noi luistimien teroitukset menevät aika lailla kokemuksen ja erehdyksen kautta. Ja sitten kun joihinkin luistimiin tuntuu pelaajalle löytyvän hyvä "pito" niin OIKEA huoltaja yleensä muistelee ja kattelee kaverin kokoa sekä kenties painoa jne. että mites tuli viimeksi teroitettua. Hyvä huoltaja muistaa hetken päästä tai osaa arvioida, että millainen teroitus olisi passeli.
Sitte on niitä pitkälle "autotomatisoituja" teroituskoneita jo vähän joka suunnalla ja niissäkin väittäisin, että "setuppi" menee aika lailla samaan tyyliin elikkä "tähän suuntaan se varmaan menee", pientä asetusta ja luistin koneeseen. On tässä vuosien mittaan nähty monet kerrat kun luistimia on teroitettu pariinkiin kertaan ottelun aikana kun huoltaja on vaihtunut vaikka tilapäisesti. Ei siellä silloin pelaajilla mitään kuponkeja ole terien teroitusasetuksista ollut.
Sitä en lähde väittämään, että olisihan se hienoa kun luistimien teroitukseen voisi antaa sopivat "säädöt ja koordinaatit" ja homma olisi silleen selvä. Tosin, junnut kun kasvavat ja kehon koko sekä paino muuttuu niin ne "koordinaatit" teroitukseen olisivat jossain vaiheessa 'out of date'.
- Anonyymi
Mikäli kyseessä olisi 8-10 vuotiaiden jääkiekkojoukkue, jossa eri kokoisia pelaajia, niin huoltajana säätäisin koneen uran 22mm.
- Anonyymi
...jatkan vielä, että on loputon tie, jos noin nuorille junnareille alkaa uraa muuttamaan jokaiselle pelaajalle erikseen. U16-tasolla aloimme ottaa vastaa toiveita ja kokeilutimme pojilla eri ura syvyyksiä (24-26-28) Sielläkään ei ollut kuin pari poikaa, jotka halusivat eri uran kuin 26mm.
- Anonyymi
Ura ja säde on 2 eri asiaa.
- Anonyymi
Jäissä pitäisi olla urat pysyä oikeilla raiteilla.
- Anonyymi
Miksi ssm 2 koneella terä menee teroittaessa toisesta päästä kieroon kun tarkistaa teroituksen suoruusmitalla? Aina sama homma joka teroituskerralla.
- Anonyymi
Teroittajassa vika
- Anonyymi
Todennäköisesti luistimen pidin pitelee terää vinossa kiveen nähden. Luistimenpitimessä on säätö, jolla voi suoristaa terän tarkalleen kiven suuntaiseksi.
Tuo on niitä säätöjä, joita ei valmistajan mukaan tarvitse ikinä tehdä. Mutta silti joskus tuotakin säätöä on tarkisteltava.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4698447Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901688
- 931192
- 42847