Ulkopuolinen olo kavereiden seurassa

pizzaperhe78

Tunnen itseni aina ulkopuoliseksi kun olla kaveriporukassa. Meän peruskaveriporukka koostuu minusta, minun poikaystävästä, sen kaverista ja hänen tyttöystävästä. Tunnen aina itseni ulkopuoliseksi koska heillä kolmella on nykyisin sama harrastus( metsästys) ja itse harrastan täysin päinvastaisia harrastuksia kuten tanssia ja musiikkia. Minut unohdetaan aina ja kukaan ei ole kiinnostunut minun olemassaolosta tai minun asioista. Toiselle pariskunnalle juominen on osana arkea ja itselle se ei ole mikään elämän välttämättömyys.
Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä?

1

361

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koeta laajentaa kaveripiiriäsi sellaisiin ihmisiin, joiden kanssa sinulla on enemmän yhteistä.

      Vaihtoehtoisesti voit myös liittyä siihen metsästysporukkaan. Eikä sen tarvitse välttämättä tarkoittaa eläinten ampumista.

      Kiinnostuksen kohteet muuttuvat elämän varrella ja siinä lomassa myös kaverisuhteille käy välillä niin. Ainakin itse koen kaverisuhteen ylläpitämisen hyvin vaikeaksi, os yhteisiä mielenkiinnon kohteita ei löydy.

      Koska heillä on "enemmistö", niin näkisin tilanteessasi kolme perusvaihtoehtoa: muutut itse enemmän heidän kaltaisikseen, hommaat niitä uusia kavereita tai sitten vaan tyydyt tilanteeseen ja koetat vaivihkaa saada heitä kiinnostumaan myös sinulle tärkeistä asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3859
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3245
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2857
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2550
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2490
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2408
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2407
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2354
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2336
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2100
    Aihe