10 vuotta sitten tässä keskustelussa

yleisin puheenaihe oli se, kuka saanut asuntolainan pienimmällä marginaalilla. Nyt yleisin puheenaihe ovat erilaiset pikavipit ja takuusäätiön lainat, kun ilmeisesti nuo 10 vuotta sitten pienellä marginaalilla elvistelleet ovat joutuneet kuseen satojen tuhansien asuntolainojensa kanssa? Kaipa tämä kertoo jotain Suomen nykytilasta. Tutkijoille hyvää materiaalia, kun pohtivat 50 vuoden kuluttua hyvinvointivaltion ja kansakunnan luhistumisen syitä.
1087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hah.+Ensinnäkin,+10+vuotta+sitten+euriborit+oli+yli+3+%+tasolla+jyrkässä+kulmassa+matkalla+kohti+5+%.+Ei+kovin+halpaa+verrattuna+nykypäivään,+siis.Toisekseen,+ne+jotka+saivat+aikoinaan+sidottua+lainansa+3+kk+euriboriin+0,3+%+marginaalilla,+eivät+tällä+hetkellä+maksa+korkoa+lainkaan.+Miten+sellaisen+lainan+kanssa+voisi+tulla+ongelmia?-+harva+joutuu+vaikeuksiin+asuntolainan+vuoksi.+Ongelmaketju+menee+niin+päin,+että+asiat+sotketaan+pikavipeillä+ja+kulutusluotolla,+ja+lopuksi+ei+ole+rahaa+maksaa+edes+sitä+asuntoa.

Äänestä
  • Kun jää työttömäksi tai tulee avioero, niin ihan sama paljonko marginaali on. Lyhennyksiä on mahdoton hoitaa. Tästähän kielii jo lyhennysvapaiden suuri suosio.

    Äänestä

Minun+mielestäni+kysymys+ei+ole+asuntolainoista.+Pikemminkin+erilaisista+joustoluotoista,+joita+otetaan+liikaa.Maailma+on+muuttunut+10+vuodessa+paljon,+vippailusta+on+tullut+joillekin+arkipäivää+ja+pitäisi+saada+Elviksen+elintaso+omilla+tuloilla.Noin+puolella+suomalaisista+on+joustoluottoa,+eli+ei+asuntoon+otettua,+vaan+kulutusta+varten.+Keskimääräinen+joustoluotto+on+n.+7000eur.+Voi+vaan+kuvitella,+minkälaiset+korot+ja+käsittelymaksut+noista+seuraa.+Luoton+kustannuksilla+saisi+sitä+käytännön+elintasoa+nostettua+oikeasti.+Nyt+menee+velkoihin+hirveästi.Olen+itse+huomannut+tämän+velkaelvistelyn+niin,+että+jos+elät+omien+tulojen+mukaisesti,+asut+normaalissa+asunnossa+ja+ajat+käytetyllä,+käteisellä+ostetulla+autolla+->+olet+"köyhä".Kaikenlaiset+blogit+pursuavat+velkarahalla+ostettua+elintasoa,+matkustelua,+sisustusta,+vaatteita,+autoja,+tulotasoon+nähden+ylikalliita+asuntoja....+Ikään+kuin+luodaan+illuusio,+että+"tämä+on+uusi+normaali".Sensijaan+suomalaiset+harvemmin+ostaa+osuuksia+yrityksistä,+tai+käyttää+rahaa+(joko+velkaa,+tai+käteistä)+esim.+osakkeiden+ostoon.+Suomalaisilla+vain+5%+kansasta+on+yli+10+000+eur+osakesalkku!+Jutun+juoni+on+siinä,+kun+se+oikea+varallisuus+ei+näy+ulospäin,+niin+sitä+ei+hankita.Tyypillinen+suomalainen+ostaa+nykyisin+niin+kalliin+asunnon+kuin+voi+ja+niin+kalliin+auton+kuin+voi.+Joustoluotolla+loput.

Äänestä
  • Suomalainen on aina ottanut niin suuren asuntolainan kuin on laskenut voivansa juuri ja juuri hoitaa. Entisaikoina lainan kuoletusaika on hyvin lyhyt. 4, 6 tai 8 vuotta.

    Lyhyellä takaisinmaksuajalla laina ei ollut kovin suuri eikä riski kohtuuton, kun ottaa huomioon todennäköisyyden, että edessä on negatiivinen elämänmuutos. Avioero, työttömyys, sairastuminen jne.

    Ero nykyiseen on siinä, että nyt asuntolaina otetaan 20-30 vuoden maksuajalle. Ei ajatella, että noin pitkällä aikavälillä unelmat romuttavan elämänmuutoksen todennäköisyys on paljon suurempi.

    Äänestä

  • Nykyään vain tarvitsee ottaa eri tavalla asuntolainaa, kuin ennen. Nyt inflaatio on prosentin, ennen oli hieman eri lukemat.

    Jos tänä päivänä ottaisi 6 vuoden asuntolainan, asuntoa ei välttämättä saisi ollenkaan. Kannattaa siis suhteuttaa siihen, mikä on nykyään mahdollisuuksien rajoissa. Minullakin on 20v asuntolaina, otin sen epävarmassa elämäntilanteessa. Ero vain on siinä, että ostin asunnon todellista tarvetta varten ja edullisimmasta päästä.

    Asuntolainan maksamisen ohella olen ostanut osakkeita, joka palkasta jonkin verran, tavallaan olen vaihtanut palkkaani osuuksiin yrityksistä.

    Minun mielestäni ongelma on siis edelleen muualla, kuin asuntolainoissa - niissä joustoluotoissa ja tarpeettomassa kuluttamisessa. Liian paljon pääsee muut määrittelemään kulutuksen tasoa. Ihmisiä arvostellaan ulkoisesti näkyvän omaisuuden mukaan! Onko mitään järkeä...

    Äänestä

Tuskin+nuo+ovat+samoja+henkilöitä,+koska+pienellä+korolla+kehuskelleet+maksaisivat+nykyään+käytännössä+nollakorkoa.+Nimittäin+silloin+alhaisen+korkomarginaalin+saaneiden+marginaalia+ei+saa+ilman+erillistä+suostumusta+nostaa+yhtään.+Vanhoissa+asuntolainoissa+marginaalin+nosto+yksipuolisesti+on+laitonta,+joten+käytännössä+alhainen+marginaali+on+ollut+pysyvä,+oli+se+kuinka+alhainen+tahansa.+Uusissa+asuntolainoissa+voi+marginaalia+muuttaa+jälkikäteen,+mutta+sellaiset+lainat+tuli+vasta+muutama+vuosi+sitten.Itsekin+maksan+edelleen+asuntolainasta+peräti+0,35%+korkoa+marginaalin+kanssa.+Lainan+marginaali+määriteltiin+noin+10+vuotta+sitten+ja+se+on+edelleen+täsmälleen+sama+(marginaali+on+0,4%,+mutta+määrityshetkellä+12kk+euribor+oli+-0,5%).+Nyt+tosin+lainaa+on+niin+vähän+jäljellä+alhaisten+korkojen+ansiosta,+että+koron+nousulla+ei+enää+pahemmin+ole+merkitystä+(korkoihin+menee+noin+8+euroa+kuussa)...

Äänestä
  • Anteeksi+pieni+kirjoitusvirhe,+12kk+euribor+oli+siis+-0,05%+määrityshetkellä.

    Äänestä

"Tutkijoille hyvää materiaalia, kun pohtivat 50 vuoden kuluttua hyvinvointivaltion ja kansakunnan luhistumisen syitä."
Pikavipit eivät tuhoa kokonaista kansakuntaa. Ne tuhoavat tyhmimpien kansalaisten henkilökohtaisen talouden. Suuri osa suomalaisista ei eläessään ota muuta rahoitusta kuin asuntolainan, autolainan ja Visa-kortin matkailua varten - eikä heillä myöskään ole minkäänlaisia vaikeuksia hoitaa näitä maksuja. Mistä olet keksinyt, että Suomi on kansakuntana luhistumassa? Se, että muutama persnatsi vouhkaa somessa, ei vielä vakaata, pohjoismaista, hyvinvoivaa kansakuntaa kaada. Kyllä siihen vaaditaan isompi hyökkäys idästä tai totaalinen eurooppalainen tai maailmanlaajuinen pankkikriisi, joka tyrehdyttää koko viennin. Eikä se kaatuminen silloinkaan välttämättä tapahdu.

Äänestä
  • Näitä+joustoluottoja+on+n.+50+%+suomalaisista.+Eli+siis+puolella+on+jotain+muuta+lainaa,+kuin+asuntolainaa.+Keskimääräinen+laina+on+n.+7000eur.Tuollainen+lainakuorma+on+sen+verran+merkittävä,+että+se+vaikuttaa+kansalaisten+pärjäämiseen.Keskimääräisellä+korolla+maksaisi+muita+elämisen+kustannuksia+aika+mukavasti.+Jos+7+tonnin+lainasta+maksaa+vuodessa+vaikka+tonnin+korkoa/käsittelykuluja,+se+tekee+n.+83eur/kk!

    Äänestä

Lainanotto+on+joskus+hölmöläisten+täkinjatkoa.++Kun+on+iso+asuntolaina,+niin+kyljessä+on+saatu+ainakin+yksi+iso+luottokortti+ja+myöhemmin+haetaan+pari+korttia+lisää+ja+autot+ja+mööpelit+ostetaan+vielä+omilla+luotoilla,+Juna+ei+todellakaan+pysähdy+mutkassa+5m+matkalla+ja+vain+pieni+osa+tavallisista+ihmisistä+ymmärtää+asioita+itse+tai+pankki+asettaa+kovia+lukuja+pöytään.+Jos+asuntokaupan+ehdoksi+asetettaisiin+yleisesti+20%+omasäästö,+niin+tilanne+muuttuisi.+Tajuaa+monikaan+että+edullinen+korko+ulosmitataan+usein+isompana+lainanainen.+Mutta+osa+nykyistä+korttisysteemeistä+valitettavasti+kaatuu.+Tulilinjalla+on+nyt+jo+useita+tuhansia+asiakkaita+ja+se+on+vain+jäävuoren+huippu.+Nekin+joilla+on+aikuisen+oikeasti+varaa+maksaa+niitä+hintoja+mitä+nyt+pyydetään,+niin+maksavat+aika+paljon+liikaa.+Liikahinta+tulee+siksi+ettei+elämänmuutoksessa+ole+helppo+päästä+asunnosta+toiseen+kun+porukka+on+kuaessa.++Itselläni+on+unelma.+On+x++määrä+asioita+joita+haluan+ja+hankin+ne+sitten+kun+minulla+on+vähintään+3x+rahaa.+Ja+se+on+paljon+se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SivustaSeuraaja2016 kirjoitti:

yleisin puheenaihe oli se, kuka saanut asuntolainan pienimmällä marginaalilla. Nyt yleisin puheenaihe ovat erilaiset pikavipit ja takuusäätiön lainat, kun ilmeisesti nuo 10 vuotta sitten pienellä marginaalilla elvistelleet ovat joutuneet kuseen satojen tuhansien asuntolainojensa kanssa? Kaipa tämä kertoo jotain Suomen nykytilasta. Tutkijoille hyvää materiaalia, kun pohtivat 50 vuoden kuluttua hyvinvointivaltion ja kansakunnan luhistumisen syitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu