Nimittäin Georgiassa
http://www.skoda.ge/
Skoda suosittu myös Stalinin kotimaassa
10
156
Vastaukset
- idässä
Skoda on kotonaan.
- VAPAUTUS_1968
Stalin oli ystävällinen ja herttainen
- stalinin_urut
Skodalla on maailmanlaajuinen suosio. Australiaa myöten.
- skodakriitikko
Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.
Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja. - vepsäläinen.erkki
skodakriitikko kirjoitti:
Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.
Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja.Kyllähän mossenkin omistajat, kommunistit, väittivät kiven kovaan että mosse on parempi kuin mersu. Ja pellitkin kuulemma paksummat ja kestävämmät.
Sama ilmiö on nykyään skoodien kohdalla. Skodan maksetut kehujat, ja normi semi kehujat väittävät vaikka valkoisen mustaksi, julistaessaan Skodauskonnon evankeliumia siitä, että erittäin laaduttomaksi kippanaksi havaittu Skeida olisikin jopa parempi kuin Rolls Royce. - KilpaileeRRnKanssa
Kilpailee R-R:n kanssa tasaveroisesti, lukuisia arvioita löytyy, esim: https://www.topgear.com/car-news/list/worlds-best-luxury-cars
http://www.msn.com/en-gb/cars/reviews/skoda-superb-review-almost-as-comfortable-as-a-rolls-royce/ar-AAgSIOS?li=AA8sb7&srcref=rss&fullscreen=true
- Totuus.kirvelee
Itseäni on ihmetyttänyt jo pitkään mikä saa ihmiset vielä tänäkin päivänä ostamaan VAG konsernin (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat) autoja. Suurin selitys on se, että uuden auton ostajat ovat monesti eläkeläisiä tai keski-ikäisiä jotka eivät ole tietoisia konsernia vaivaavista laatuongelmista. Sen lisäksi ovat leasing autoilijat jotta asia ei ehkä kiinnosta, vaikka ei se nyt elämästä parempaa tee kun autoa joutuu jatkuvasti viemään pajalle vaikkei se nyt oma olisikaan.
Eniten ihmetyttää ihmiset jotka ovat tietoisia laatuongelmista joko lukemansa perusteella, tuttavien huonojen kokemusten, tai aikaisemmin omistamien huonoksi osoittautuneiden VAG-konsernin autojen takia. Kutsutaan heitä nyt vaikkapa VAG uskovaisiksi ja VAG konsernin autoja Volkkareiksi. Monesti ehkä ajatellaan ettei se uusi Volkkari ole sen takia huono, että edellinen saman konsernin tuote sellainen oli. Uskotaan parempaan huomiseen ja rukoillaan, että uusi Volkkari osoittautuisi hyväksi. Hyviä ne eivät kuitenkaan ole olleet ainakaan viimeiseen kymmeneen vuoteen.
Jotkut jopa spekuloivat sillä mikä moottori ja vaihteistoyhdistelmä olisi vähiten huono ja minkä uskaltaisi ostaa. Eikö olisi helpompaa vain ostaa jokin toisen merkkinen auto? Näin ainakin järjellä ajateltuna, vaan autojapa harvoin ostetaan järkisyistä, ei ainakaan volkkareita. Toisalta mikä tekee arkisen harmaasta Volkkarista sellaisen, että ostaja on valmis kestämään huonon laadun? Siihenkään on todella vaikea löytää järkisyitä, koska ominaisuudetkaan eivät ole sen ihmeellisempiä kuin muillakaan.
Suurin huonoon laatuun vaikuttava tekijä on konsernin keskittyminen hetkellisesti hyvään tulokseen pitkäaikaisen laatumaineen sijaa. Maineen menetyksessä menee kauan, mutta mahdollisimman halvalla tuotetuista saatava säästö näkyy heti. Lisäksi on paljon halvempaa voidella Tekniikan maailman kaltaiset julkaisut kirjoittamaan positiivisesti konsernin tuotteista sen sijaan että tekisi oikeasti hyvää. Laatuongelmien suurin syy onkin siis materiaaleista säästäminen joka jatkuu edelleen. Mikä saa ihmiset siitä huolimatta ostamaan näitä tuotteita?
Tässä tarina uskonnosta kuuden huonoksi havaitun Volkkarin jälkeen luopuneesta.
Millaisia tarinoita teillä on omasta VAG uskonnosta tai VAG uskovaisista? - myössuomessa
Normaali punaniska stalinisti valitsee skodan tänä päivänä, siitä ei ole epäilystäkään.
Skootan valitsee vain paatuneimmat stalinistit ja vasurit.
- voilapsiparkaa
Entäs sitten? Stalin on maannut haudassa pian seitsemänkymmentä vuotta, eipähän hänen ajatuksensa ja tekonsa tämän päivän autokauppaan mitään vaikuta.
Kyykkänä-ressukka sai taas tosi pitkän ketjun vastailemalla omaan aloitukseensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2317816
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455370- 594832
- 763537
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162035Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗322011Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1462005- 311859
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441717- 381672