Skoda suosittu myös Stalinin kotimaassa

Kykkinäkäkkinä

10

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idässä

      Skoda on kotonaan.

    • VAPAUTUS_1968

      Stalin oli ystävällinen ja herttainen

    • stalinin_urut

      Skodalla on maailmanlaajuinen suosio. Australiaa myöten.

      • skodakriitikko

        Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.

        Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja.


      • vepsäläinen.erkki
        skodakriitikko kirjoitti:

        Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.

        Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja.

        Kyllähän mossenkin omistajat, kommunistit, väittivät kiven kovaan että mosse on parempi kuin mersu. Ja pellitkin kuulemma paksummat ja kestävämmät.

        Sama ilmiö on nykyään skoodien kohdalla. Skodan maksetut kehujat, ja normi semi kehujat väittävät vaikka valkoisen mustaksi, julistaessaan Skodauskonnon evankeliumia siitä, että erittäin laaduttomaksi kippanaksi havaittu Skeida olisikin jopa parempi kuin Rolls Royce.


    • Totuus.kirvelee

      Itseäni on ihmetyttänyt jo pitkään mikä saa ihmiset vielä tänäkin päivänä ostamaan VAG konsernin (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat) autoja. Suurin selitys on se, että uuden auton ostajat ovat monesti eläkeläisiä tai keski-ikäisiä jotka eivät ole tietoisia konsernia vaivaavista laatuongelmista. Sen lisäksi ovat leasing autoilijat jotta asia ei ehkä kiinnosta, vaikka ei se nyt elämästä parempaa tee kun autoa joutuu jatkuvasti viemään pajalle vaikkei se nyt oma olisikaan.

      Eniten ihmetyttää ihmiset jotka ovat tietoisia laatuongelmista joko lukemansa perusteella, tuttavien huonojen kokemusten, tai aikaisemmin omistamien huonoksi osoittautuneiden VAG-konsernin autojen takia. Kutsutaan heitä nyt vaikkapa VAG uskovaisiksi ja VAG konsernin autoja Volkkareiksi. Monesti ehkä ajatellaan ettei se uusi Volkkari ole sen takia huono, että edellinen saman konsernin tuote sellainen oli. Uskotaan parempaan huomiseen ja rukoillaan, että uusi Volkkari osoittautuisi hyväksi. Hyviä ne eivät kuitenkaan ole olleet ainakaan viimeiseen kymmeneen vuoteen.

      Jotkut jopa spekuloivat sillä mikä moottori ja vaihteistoyhdistelmä olisi vähiten huono ja minkä uskaltaisi ostaa. Eikö olisi helpompaa vain ostaa jokin toisen merkkinen auto? Näin ainakin järjellä ajateltuna, vaan autojapa harvoin ostetaan järkisyistä, ei ainakaan volkkareita. Toisalta mikä tekee arkisen harmaasta Volkkarista sellaisen, että ostaja on valmis kestämään huonon laadun? Siihenkään on todella vaikea löytää järkisyitä, koska ominaisuudetkaan eivät ole sen ihmeellisempiä kuin muillakaan.

      Suurin huonoon laatuun vaikuttava tekijä on konsernin keskittyminen hetkellisesti hyvään tulokseen pitkäaikaisen laatumaineen sijaa. Maineen menetyksessä menee kauan, mutta mahdollisimman halvalla tuotetuista saatava säästö näkyy heti. Lisäksi on paljon halvempaa voidella Tekniikan maailman kaltaiset julkaisut kirjoittamaan positiivisesti konsernin tuotteista sen sijaan että tekisi oikeasti hyvää. Laatuongelmien suurin syy onkin siis materiaaleista säästäminen joka jatkuu edelleen. Mikä saa ihmiset siitä huolimatta ostamaan näitä tuotteita?

      Tässä tarina uskonnosta kuuden huonoksi havaitun Volkkarin jälkeen luopuneesta.

      Millaisia tarinoita teillä on omasta VAG uskonnosta tai VAG uskovaisista?

    • myössuomessa

      Normaali punaniska stalinisti valitsee skodan tänä päivänä, siitä ei ole epäilystäkään.

    • Skootan valitsee vain paatuneimmat stalinistit ja vasurit.

    • voilapsiparkaa

      Entäs sitten? Stalin on maannut haudassa pian seitsemänkymmentä vuotta, eipähän hänen ajatuksensa ja tekonsa tämän päivän autokauppaan mitään vaikuta.
      Kyykkänä-ressukka sai taas tosi pitkän ketjun vastailemalla omaan aloitukseensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5143
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      539
      2615
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2332
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2210
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      1967
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1654
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1535
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      125
      1229
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      128
      946
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      889
    Aihe