Skoda suosittu myös Stalinin kotimaassa

Kykkinäkäkkinä

10

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idässä

      Skoda on kotonaan.

    • VAPAUTUS_1968

      Stalin oli ystävällinen ja herttainen

    • stalinin_urut

      Skodalla on maailmanlaajuinen suosio. Australiaa myöten.

      • skodakriitikko

        Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.

        Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja.


      • vepsäläinen.erkki
        skodakriitikko kirjoitti:

        Eikä tuo ihmetytä Suomessakaan, vai? Suomalaiset ovat aina suosineet huonoja autoja ensin Mosse, sitten Lada ja nyt sitten Skoda rinnakkaismalleineen.

        Siksi ihmettelenkin mikä saa suomalaiset ostamaan vuodesta toiseen huonoksi havaittuja autoja.

        Kyllähän mossenkin omistajat, kommunistit, väittivät kiven kovaan että mosse on parempi kuin mersu. Ja pellitkin kuulemma paksummat ja kestävämmät.

        Sama ilmiö on nykyään skoodien kohdalla. Skodan maksetut kehujat, ja normi semi kehujat väittävät vaikka valkoisen mustaksi, julistaessaan Skodauskonnon evankeliumia siitä, että erittäin laaduttomaksi kippanaksi havaittu Skeida olisikin jopa parempi kuin Rolls Royce.


    • Totuus.kirvelee

      Itseäni on ihmetyttänyt jo pitkään mikä saa ihmiset vielä tänäkin päivänä ostamaan VAG konsernin (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat) autoja. Suurin selitys on se, että uuden auton ostajat ovat monesti eläkeläisiä tai keski-ikäisiä jotka eivät ole tietoisia konsernia vaivaavista laatuongelmista. Sen lisäksi ovat leasing autoilijat jotta asia ei ehkä kiinnosta, vaikka ei se nyt elämästä parempaa tee kun autoa joutuu jatkuvasti viemään pajalle vaikkei se nyt oma olisikaan.

      Eniten ihmetyttää ihmiset jotka ovat tietoisia laatuongelmista joko lukemansa perusteella, tuttavien huonojen kokemusten, tai aikaisemmin omistamien huonoksi osoittautuneiden VAG-konsernin autojen takia. Kutsutaan heitä nyt vaikkapa VAG uskovaisiksi ja VAG konsernin autoja Volkkareiksi. Monesti ehkä ajatellaan ettei se uusi Volkkari ole sen takia huono, että edellinen saman konsernin tuote sellainen oli. Uskotaan parempaan huomiseen ja rukoillaan, että uusi Volkkari osoittautuisi hyväksi. Hyviä ne eivät kuitenkaan ole olleet ainakaan viimeiseen kymmeneen vuoteen.

      Jotkut jopa spekuloivat sillä mikä moottori ja vaihteistoyhdistelmä olisi vähiten huono ja minkä uskaltaisi ostaa. Eikö olisi helpompaa vain ostaa jokin toisen merkkinen auto? Näin ainakin järjellä ajateltuna, vaan autojapa harvoin ostetaan järkisyistä, ei ainakaan volkkareita. Toisalta mikä tekee arkisen harmaasta Volkkarista sellaisen, että ostaja on valmis kestämään huonon laadun? Siihenkään on todella vaikea löytää järkisyitä, koska ominaisuudetkaan eivät ole sen ihmeellisempiä kuin muillakaan.

      Suurin huonoon laatuun vaikuttava tekijä on konsernin keskittyminen hetkellisesti hyvään tulokseen pitkäaikaisen laatumaineen sijaa. Maineen menetyksessä menee kauan, mutta mahdollisimman halvalla tuotetuista saatava säästö näkyy heti. Lisäksi on paljon halvempaa voidella Tekniikan maailman kaltaiset julkaisut kirjoittamaan positiivisesti konsernin tuotteista sen sijaan että tekisi oikeasti hyvää. Laatuongelmien suurin syy onkin siis materiaaleista säästäminen joka jatkuu edelleen. Mikä saa ihmiset siitä huolimatta ostamaan näitä tuotteita?

      Tässä tarina uskonnosta kuuden huonoksi havaitun Volkkarin jälkeen luopuneesta.

      Millaisia tarinoita teillä on omasta VAG uskonnosta tai VAG uskovaisista?

    • myössuomessa

      Normaali punaniska stalinisti valitsee skodan tänä päivänä, siitä ei ole epäilystäkään.

    • Skootan valitsee vain paatuneimmat stalinistit ja vasurit.

    • voilapsiparkaa

      Entäs sitten? Stalin on maannut haudassa pian seitsemänkymmentä vuotta, eipähän hänen ajatuksensa ja tekonsa tämän päivän autokauppaan mitään vaikuta.
      Kyykkänä-ressukka sai taas tosi pitkän ketjun vastailemalla omaan aloitukseensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe