Lentoliikennetukia, maataloustukia, telakkatukia, hyvävelihuijausta, yritystukia, ... Guggenheimia...
Joopajoo...
Me kokoomuksessa olemme sitä mieltä, että julkisia menoja on vähennettävä ...paitsi että yrityksille on annettava rahaa niin paljon kuin ne haluavat.
Se on Suomen ja suomalaisten etu, hah...ha...ha...haaaaaa, buaaaaahhhh.....!
Demaritkin ovat tätä mieltä. Kepukin on ehdottomasti samaa mieltä, lisää tukia.
Ps. Ja Porin sinfonietta on tärkeämpi asia kuin koululaitos tai terveyskeskus.
Joopajoo...
Me kokoomuksessa olemme sitä mieltä, että julkisia menoja on vähennettävä ...paitsi että yrityksille on annettava rahaa niin paljon kuin ne haluavat.
Se on Suomen ja suomalaisten etu, hah...ha...ha...haaaaaa, buaaaaahhhh.....!
Demaritkin ovat tätä mieltä. Kepukin on ehdottomasti samaa mieltä, lisää tukia.
Ps. Ja Porin sinfonietta on tärkeämpi asia kuin koululaitos tai terveyskeskus.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mites arvoit tukiohjemien vastaisen katkeran vuodatuksesi just Porin alueen asiaksi, valittavanahan olisi ollut monen muunkin kaupungin palstat. jopa politiikkaan liittyviä palstoja olisi ollut arvontaasi lisänä, miksi arpa heitti just tälle poripalstalle.
osaatko kertoa miksi, vai haistatteletko tuttuun turvaliseen Porilaiseen tyyliin
Pöljä. Porin kaupunki on tehnyt juuri tukiaispäätöksiä lentoliikenteen tukemiseen, 500 000 euroa ensi vuodelle, jota nostettaneen, koska tälle pohjattomalle kaivolle, "elinkeinoelämälle" ei mikään tuki riitä.
Porin kaupunki maksaa tukia kaikille mahdollisille järjestöille, jotka ovat naamioituja demaripesäkkeitä, "työväenjärjestöjä". Pori maksaa siis puoluetukia.
Yksityisteiden ylläpitoon maksetaan verorahoja. Maanviljelijöiden lomituksiin osallistutaan verovaroin vaikka maajussit ovat muka yrittäjiä.
Kaupungin verovaroin ylläpidetään yritysten kesälomatyöntekijöitä.
On se vaan paradoksaalista vaatia julkisia menoja pienemmiksi ja samalla ryöstää verorahojamme ilman minkäänlaista rotia.
Mieti sinä pöljä porilaisyrittäjä, ahdistaako hengitystä vielä.
Mieti, oletko vailla kaupungin rahaa vai haluatko verorahojen kohdistua niihin asioihin, joihin verovaroja alunperinkin on alettu käyttää.
Jos yritys ei pysy pystyssä ilman tukiaisia niin se saa kaatua. Sehän on markkinataloutta.
Porilainen Köntsä on kova jätkä. Kannata porissa vittuilla. On se niin kova porilainen. Kova vittuilemaan Porissa. Köntsä on Porin johtaja, jolla on kova guggenheim ja vituun isot pukamat.
Köntsä hikoilee vain porista ihan samalla tavalla niinkuin koira hikoilee vain kielestä. Siis Köntsän hiki tulee persreiän ympäristöstä Porin suistomaalta.
Siinä porilaista keskusteluntasoa. Pori-palstalle kuuluu vain köntsäjutut. Siinä korkeatasoisimmat aiheet, joihin järki riittää.
"Pöljä"
No sitä haistattelua tuli, kuten porilaiselta osasi odottaakin.
ei tosin osannut kertoa miten sai tukijuttunsa sovitettua Porin alueen asiana soveltuvaksi vaikka asialle olisi ollut soveliaimpiakin palstoja,
ei siis mitään uutta porikeskustelussa, jos huomauttaa virheestä, porilainen ei selittele vaan haistattelee ,,,,
Ullatus,ullatus!
Air100 on konkurssikypsä ja taloudellisesti kannattavaan toimintaan kykenemätön, joten
TARVITSEEHAN se TUKEA veronmaksajilta. Yritystukea.
Ja kaupungin päättäjät Hannuksen johdolla ohjaavat julkista rahaa edelleen tyhjään kaivoon.
Tämä on porilaisia koskettava asia, jota pöljät ei ymmärrä.
Satakunnan Radio 5min sitten: AIR100 vaarassa ajautua konkurssiin, äkkiä lapioimaan rahaa yyterin kartanolle! Nyt on kiire. Erikoinen yhdistelmä, verovarat kankkulan kaivoon.
Et ilmeisesti osaa lukea,kuten kaltaiseltasi odottaa saattaakin.Ainakaan itse en huomannut hänen tekstissään minkäänlaista haistattelua.Miten olet saanut vinkumisesi muuten sopimaan porin alueen asioihin valituspalsta on muualla.
Unohdit , että takiaispuolue persut ovat myös hallituksessa.
Köntsä on kova jätkä. Ei kannata keljuilla, voi käydä huonosti jos köntsä suuttuu.
Ennen oli kunnanavun saanti häpeällistä, kunnan elättejä pilkattiin, oli kunniallista selviytyä omin avuin.
Kunnan verorahoja ei käytetty yritysten tukemiseen. Ei, koska sehän vääristää kilpailuakin.
Toisin on nyt. Kaikki yritykset ovat kunnan elättejä, ei yksin maanviljelijät.
Kunnan apua haetaan ja saadaan helposti, se onkin nykyisin kunnan velvollisuus olla yritysten takuumiehenä ja vastuunkantajana.
Ei ihme, jos julkinen sektori on taloudellisessa ahdingossa ja kunnan perustoimintoja ajetaan alas.
Käynnissä on varallisuuden röyhkeä siirtäminen kansalta porhoille!
Julkisen sektorin kasvavista kuluista syyllistetään yhteiskunnan työntekijöitä vaikka rahat menee rosvoporvareille.
Nämä yhteiskunnan syöpäläiset "harrastavat verosuunnittelua", hassu sana, kun kysymyksessä on aito veronkierto. Kassakoneet eivät kestä, ovat usein rikki🤑😬😷
Riistäjät eivät maksaisi veroja kirveelläkään, mutta olisivat rosvoamassa kaiken yhteisen veroilla kerätyn varallisuuden.
Tekopyhästi samalla ollaan "huolestuneita" julkisen sektorin velkaantumisesta.
Lopettakaa rosvous ja maksakaa veronne, kokkarit ja kepulaiset!
Helvetti kuinka kalliiksi meille käykään tuo Luukkonen ja Hannus häntäheikkeineen! Täysin ala-arvoisia taloudenhoitajia. Yhteiskunnan talousasioista vastaaviksi täysin ala-arvoisia luusereita.
Nyt listataan tähän Porin kaupunginhallituksen kokoonpano ja puolueet, joita äänestämällä nykymeno jatkuu, tukiaiset pysyy.
Jep.
Mitä puolueita kuuluu kaupunginhallitukseen, heitä me antitukityypit emme äänestä. Minä muistan keväälläkin, turha pyristellä, demarit ja kokoomus, ketä vielä???
Klotsapiini puolue
Taisi loppua elviksenaikanen meninki, lennot peruttu.
http://www.satakunnankansa.fi/satakunta/uusi-tyrmays-lentoyhtio-airest-irtisanoo-sopimuksensa-porin-kanssa/
Jep...ei hyvä ...Lontooseen ainakin tarvittaisiin lentoyhteys Porista, yrityselämä haluaa ja tarvitsee ja aamupalakin olisisi tärkeä joka toisi työpaikkoja helvetin paljon ainakin jos niiden palkat maksaisi joku ?..niin tua Porin kaupunki ainakin ja miksei Rauma maksa tukia vaiks neki lentää joskus tua...hei ....
Miksi Rauman kaupunki tai Harjavallan kunta ei lennä lainkaan vaikka Harjavalta Metalsin johtajakin lentäisi virtuaalimielikuvituslentokoneella joskus ...seuraavassa elämässä kenties...nyt ei osaa sanoa kuinka paljon käyttänyt...
Porin kaupungin virkamies matkustaa viikoittain Helsinkiin tapaamaan herrakavereitaan. Matkoilla ei ole mitään funktiota.
Ja kaupungin edustusautoilla ajetaan.
On olemassa puhelimet, palaverien ja koulutuspäivien striimauspalvelut netissä, videoneuvotteluyhteydet, silti pitää matkustaa kahvittelemaan Helsinkiin, täysin turhaan.
Mikään taho ei puutu näihin kuluihin.
Yksityiset yritykset eivät tarvitse lentoliikennepalveluja hyvien kommunikaatioyhteyksien takia ja koska käytössä on jo verovaroin tuettu yritysloistoautokonsepti. Mieluummin ajetaan loistoautolla.
Junayhteydetkin ovat Porista Helsingin keskustaan loistavat.
Pori ei tarvitse enää lentokenttää. Se vaan ei ole kannattavaa. Ei ole käyttäjiä. Miksi kuolevaa pitää loputtomiin elvyttää!
Kh:n pj Vasama ilmoittaa kaupunginhallituksen erektiosta Porin Kaupungin omaan lentokoneeseen. Hyvä idea!
Meillä on hyvät päättäjät.
Hyvä kokoomus ja demarit!
Olisi se kommeeta kon saatais ne vouka makisterit ujeltamaan takasin poriin.
Taitaa olla romutettu jo melkein kaikki.
Kaupungin ydintoimintaa🛬🚁🎻🍸
Lisää sirkushuveja poltrukeille🎡
Lentoliikennetukiin 3.5 miljoonaa euroa, kaupungille oma matkustajakone, kävelykadulle katos ja lämmitys, kaupungin kassaholvit apposen auki, henkilöstöä lomautetaan, Hannus ja Kotiniemi eivät suostu poistumaan työpaikoiltaan eläkkeelle vaan jäävät virattomina täydellä palkalla suhmuroimaan.
Tämä o mu Pori, tana!
Iiro Viinasen mukaan ei ole olemassa "ilmaisia lounaita". Nyt niitä taas on.
Verovarat on nyt ohjattu yrittäjien ja maanviljelijöiden pankkitileille samalla kun rikkaiden ja egoyrittäjien varonmaksu on muutettu vapaaehtoiseksi.
Verovapaat autoedut, verovähennyksiin oikeuttavat viinakauppa- ja ruokaostokset yms. eivät riitä. Ei kapitalistien ryöstöretkellä tunneta sääliä. Milloinkaan ei ole rahaa ja omaisuutta riittävästi. Rikastuessaan tavat muuttuvat aina vain röyhkeämmiksi.
Jopa persut ja vassarit ovat nyt kokoomuksen peesissä. Ei ole vaihtoehtopolitiikkaa tässä kansan ryöstössä, kansan köyhdyttämisessä ja kestävyysvajeen tahallisessa luonnissa. Rikkaus ei lisäänny, jos köyhiä ei köyhdytetä.
Miten Rauman elinkeinoelämä voi hyvin ja vahvistuu vaikka ei ole lentokenttää eikä omaa lentokonetta?
Kannettu vesi ei pysy kaivossa!
Totta moosses. Lissää kunnallisia yhtiöitä
"hameensanomat.fi/uutiset/kanta-hame/322701-janakkalan-suurkavallus-eteni-karajaoikeuteen"
Janakkalan kavallusjuttu ei liity Poriin.
Kai se on sama onko kunnallinen- tai yksityinen yhtiö, kunhan vain loisi työpaikkoja.
Roistot tietysti linnaan.
Kotihoidontukea pois, kokoomusta äänestäviltä nuorilta perheiltä joutaakin pois. Rahat tarvitaan Nextjet lentokoneiden lennättämiseen ja tarpeettomien drone leikki helikoptereiden ostamiseen tpkn munattomille miehennäköisille naisille ja naisennäköisille miehille.
AinoMaijallekin ostetaan oma drone että saa äijänsä kanssa esileikkiä ettei tarvitse oikeita lentokoneita lennättää tyhjillään veronmaksajien piikkiin.
Verovaroista onkin tullut nykyään yritysten rahaautomaatti, mikä ei ole julkisen sektorin tehtävä.
Hallitus puuttui jämäkästi yritystukiin.
Aikoo koota työryhmän pohtimaan yritystukia.
On kestävyysvaje, julkisia menoja on saatava pienemmiksi!!!!
Yrityksille lisää tukia, veronmaksuvelvoite pois ja maahanmuuttajat työpaikoille kotoutumaan valtion tuella, kreikkaan rahaa pankkitukena.
Julkisia menoja on saatava vähemmäksi ja Sipilälle uusi suihkukone leluksi, prrrrkelee!!
Punkalaitumella varteenotettavaa kansalaisaktivismia
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/rottaryhma-ky-tehtailee-valituksia-punkalaitumen-kunnan-paatoksista-kunta-teki-tutkintapyynnon-poliisille-200375130
Rottailut palkitaan kanteluilla :D
Porin juna meni jo kun Ahlströmit ja Rosenlewit läksivät rakentamasta kaupunkia ja antoivat vetovastuun sosdem lanakuskeille junttikokoomuslaisille ym moukille! Lentokentälle tractor bullinkia Härmän malliin että oltaisiin Porissakin kansainvälisiä!
Missä ovat ne luvatut työpaikat mitä konkurssikypsien lentoyhtiöiden verovaratukien piti tuoda Poriiin?
Entä Simcorpin lupaama laajennus siinä tapauksessa että naapurikunta Pori heittää säkillisiä seteleitä ruotsalaisille huijareille?