Entinen peliriippuvainen

Toinenmahdollisuuz

Olen entinen peliriippuvainen joka sai nuoruuden tyhmyydellä ja netin rahapeelaamisella itselleen pikavippien ansiosta n. 40000 € velat.

Velkoja maksan kuukausittain pois ja töissä käyn. Monta vuotta vielä menee ulosoton kanssa käsikkäin kun lainaa ei luottotiedoton saa mikä toisaalta on kai hyvä juttu!?! Toisaalta se helpottais uuden elämän alkuun jos sais uo maksut maksettua pois ja lyhentäis sitten kivasti lainaa yli 1000€/kk niinkun tällä hetkellä teen uon kanssa. Virheistäni olen oppinut. Olisinkin kiinnostunut samassa tilanteessa olevien muiden henkilöiden kanssa ns vertaistuki meinigillä.

Olen tosiaan 28-vuotias nainen ja jos haluat asiasta jutella laittele viestiä [email protected]

4

242

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peliongelmamyös84

      Hei! Peliongelmainen ja velallinen itsekin.... Hävettää myöntää ja tunnustaa, että casinopelien koukussa ollut helvetin monta vuotta!! Tällä hetkellä itselläni on n. 6500€ velka maksettavana, yritän saada hoidettua. Eniten harmittaa se menetetty raha ja aika, joka menee velkojen maksuun.. Mieli on välillä ollut hyvinkin musta, joskus tuntunut ettei ole muuta vaihtoehtoa kuin se lopullisin teko.. Ymmärrät varmaan. Siihen en kuitenkaan ole mennyt, koska jäisi perhe ilman isää..

      • Joo monesti myös itse oon miettinyt sitä viimeistä ratkaisua mutta sitten taas tuun siihen ajatukseen että prkl mä ne velat oon tehny ja meinaan ne vielä hoitaa.. Sulla velkaa on enään noin vähän niin uskon että ihan varmasti siihen pystyt. Jos haluat vaihdella ajatuksia paremmin laita ihmeessä sähköpostia :) mä oon sitä mieltä että vertaistuki auttaa aina :)


    • Sippilä

      Peliriippuvuus on kasvava ongelma ainakin Suomessa.

      Nettipelit ja kiskuripikavippien holtiton myöntäminen ovat se yhdistelmä, joka johtaa peliriippuvaiset suurin velkoihin.

      On häpeällistä, että Suomessa ei saada pikavippitoimintaa kuriin. Eipä taida olla Kokoomuksen eikä Kepun agendalla, pikemminkin taitaa näistä piireistä löytyä paljon pikavippibisneksen rahoittajia. Yksi yritys takavuosina tehtiin, kokoomuslaisen kansanedustajan ajamana (olikohan lähipiirissä ongelmiin joutunut), mutta lakiin jäi paha porsaanreikä, jonka tukkimiseen ei näytä löytyvän halua.

      • Yrittäjänä

        Ei valtion tehtävä ole määrätä millä hinnalla myyt esim rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2117
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      130
      1205
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      136
      1143
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      958
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      58
      892
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      727
    8. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      76
      727
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      697
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe