HINNOISTA.
Hinnoistasopiminen on rajoitettu kansallisesti 15%.
KOMMISSIO KEHOITTAA VILJELIJÖITÄ SOPIMAAN HINNOISTA !!!
Hinnoittelu pitää tehdä hyväksytyn järjestön kautta kuten esim. MTK
Mitä viljelijät aikovat tehdä vähentääkseen riippuvuutta tuista ????
Hinnoistasopiminen on rajoitettu kansallisesti 15%.
KOMMISSIO KEHOITTAA VILJELIJÖITÄ SOPIMAAN HINNOISTA !!!
Hinnoittelu pitää tehdä hyväksytyn järjestön kautta kuten esim. MTK
Mitä viljelijät aikovat tehdä vähentääkseen riippuvuutta tuista ????
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä jopa aikovat tehdä vähentääkseen tukia ????
Tietysti sopivat hinnoista!
Oletko joku pölhökustaa?
Sulle+se+vaan+ei+mene+päähän+ettei+15%+KOROTUKSELLA+OLE+MITÄÄN+VITUUUN+väliä,+millään+asteikolla+viljassa+tai+lihassa.+++Se+että+se+kertautuu+väliportaassa+kolmin+kertaiseksi+kuten+kaupassa+huomataan+johtaa+taas+toimeentulo+tuen+nostoon,+sekä+työttömyys+tukien+nostoon,+jolla+ei+taata+sitä+minne+raha+ohjautuu,+se+hieman+seka+käyttäjämäinen+jopa+saattaa+ostaa+sillä+rahalla+ulkolaista+viihdettä,+eikä+siitä+hyödy+tavan+kuluttajakaan,+vai+pystytkö+aukottomasti+osoittamaan+raaka-aineen+kallistuessa+kaupan+hintojen+tulevan+alas?
JOS LEIVÄNHINTA NOUSEE 9 SENTTIÄ, VILJAN HINTA NOUSEE 3 KERTAISEKSI ELI 350 E TONNI, TYHMÄT VILJELIJÄT.
Tämä on ihan potaskaa! Tutki hinnoittelumekanismia ja kirjoita vasta sitten!
Kyllä kaikki johtuu siitä viljelijöiden tyhmyydestä !!!
Te ette vaadi lisää hintaa, ettekä puhu epäkohdista julkisesti, ette hinnoittele tuotteita itse, ettekä laskuta myymiänne tuotteita ainoana ammattiryhmänä koko mailmassa varmaan tai vatipäisesti suomessa.
KERRO JOKU MUU AMMATTIRYHMÄ JOKA EI "USKALLA" LASKUTTAA TUOTTEITAAN...OIKEIN EI SELLAISTA OLE.
Te olette huolissanne nouseeko hinta kaupassa jos te nostatte omalla osuudellanne hintaa yhdeksän senttiä per tuote, tällä hetkellä hävikki on isompi kuin teidän saama hinta viljasta !!!!!
Eu:n komissio on SÄÄLISTÄ antanut teidän hinnoitella ja sopia tuotteenne, kun tietävät ettei teidänlaisenne reppanat kykene edes siihen !!!!
hahaha, kuluttajatko vaatineet lisää kauppa laskuun???
Onko sulla lukihäiriö.
Kuluttajat+haluavat+TUTKIMUSTEN+mukaan+jopa+80%+lisää+hintaa+kauppakorista.
Jopa+puhuu+kaljakorista!
Arvoisat talouspalstanlukijat. Tässä näemme kuinka tuetut viljelijät haluavat tukea mutta eivät halua hakea senttejänsä tuotteensahintoihin koska tukien saanti vaarantuisi.
Arvoisat talouspalstanlukijat. Minä olen kauppias ja haluan myydä kovempaan hintaan jotta saan lisää voittoa. En ole tippaakaan kiinnostunut alkutuottajan osuudesta.
hienoa! Komensit jopan ruotuun! TAAS!
Niin sinuahan viljelijät tottelevat ja nuolevat vaikka kenkäsi jos käsket.
Arvoisat talouspalstanlukijat. minä ole viljelijä ja haluan imuttaa kauppiasta nuolla hänen kasvojaan ja ruumistaan ja kiihoittua hänestä jumaloiden hänen täydellisyyttään alistuen täysin hänen valtaansa alistaen täysin omaisuuteni hänelle.
oho, sä olet todella sairas.....
eipä sitten muuta!
Kyllähän+ennen+vanhaan+oli+maataloustuotteissa+hintasuosituksia+mutta+kilpailulainsäädännön+vuoksi+eivät+enää+ole+sallittuja.+Aivan+varmasti+jos+hintasuositukset+ovat+taas+sallittuja+niin+löytyy+vaikka+kuinka+paljon+instansseja+jotka+mielellään+alkavat+ylläpitää+suositushintalistoja.+Esimerkiksi+maaseudun+Tulevaisuus,+MTK,+Agronet,+Farmit,+Pro+Agria+olisivat+mahdollisia+listojen+ylläpitäjiä.
Mutta+tuo+15+%+on+aika+epämääräinen,+mihin+se+viittaa?+Oli+uutisessa+niin+epäselvästi+kerrottu+ettei+saanut+mitään+tolkkua+millä+tavoin+tuo+15+%+rajoittaa+näitä+mahdollisia+hintasuosituslistoja.
En+usko+eikä+usko+komissiokaan+suomessa+tapahtuvasta+hintojensopimisesta+!!
Yksi+asia+on+varmaa+tukijussit+kyllä+ruikuttavat+tukia+siinä+se+yhtäkaikki.
Pelkästään+leivänhinnassa+tapahtuva+5+sentin+nosto+saattaa+merkitä+viljanhinnassa+valtavaa+viljelijälle+tapahtuvaa+hinnan+nousua+nykyisestä+150%+:+sentilla.
Viljelijät+pelkäävät+sen+poistavan+tarpeen+tuille....aivan+käsittämätöntä+5+sentin+nosto+kuluttajalle+leipään+merkitsee+hinnan+nousua+viljelijälle+15+sentillä+kilo+eli+jopa+150%:tia+lisää+nykyhintaan.
VILJELIJÖITÄ+TÄMÄ+EI+KIINNOSTA.
Seuraavaks ikiliikkuja :)
Yhtä hyvät on nuo perustelusi tuossa leivänhinnassa :)
Meppä ottaa mallia virosta ja hyräile perseessäs sitä jahaaaaaaas laulua !!!!
Sipilä: maatalous Suomessa on turvattava!
Tiilikainen: maatalous Suomessa on turvattava!
Rinne: maatalous Suomessa on turvattava!
Andersson: maatalous Suomessa on turvattava!
Sarvanmaa: maatalous Suomessa on turvattava!
Meillä viljelijöillä on hallinnon täysi tuki!
Harmittaako nämä lausunnot jotakuta?
VILJELIJÄT : TUET SUOMESSA TURVATTAVA
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13957216/leivan-hinta
EIVÄT OSAA EDES SOPIA HINNOISTA