Normaalia elämää herpeksen kanssa?

Pinjaminni

Epäilen saaneeni sukupuoliherpeksen. Olen menossa lääkäriin huomenna selvittelemään asiaa, mutta panikoin jo valmiiksi.

Jos mulla sellainen todetaan voinko enää elää normaalia elämää? Löytää parisuhdetta tai saada lapsia? Voinko koskaan enää harrastaa seksiä ilman kondoomia?

Tunnen oloni tyhmäksi ja huijatuksi. Toki en vielä tiedä onko kyse edes mistään sellaisesta, mutta olen jotenkin todella masentunut aiheesta ja olisi kiva kuulla kokemuksia, että mitä tartunnan jälkeen? Onko kaikki nyt tässä :(

2

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rennosti.m

      Suurimmalla osalla ihmisistä on sukupuoliherpes niin kuin huuliherpeskin. Sukupuoliherpeksestä 80 % on virustyypin 2 aiheuttamia ja 20 % virustyypin 1, huuliherpeksestä painvastoin. Tartunta on siis voinut tapahtua suutelussa, yhdynnässä tai suuseksissä.

      Useimmille ei tule mitään oireita, mutta märkivien rakkuloiden mahdollisesti ilmaantuessa, kannatta käyttää kumia tai pidättyä seksistä. Muutenhan niin tytöt kuin pojatkin nauttivat enemän, kun tyttö käyttää pillereitä, on vakiosuhde tautien varalta ja molemmat voivat suloisesti tuntea, miten paljas vittu ja paljas kyrpä kohtaavat.

      Ylivoimaisesti suurin osa ihmisista ei suhtaudu herpestartuntaansa millään tavalla, eikä tiedä edes saaneensa sitä, elleivät saa rakkuloita tai käy testeissä. Ei pienintäkään syytä huoleen.

    • 90000

      Parisuhteen löytymiseen suurin vaikutus, ei tule helppoa olemaan löytää kumppania joka huolii sukuelinherpestä sairastavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11656
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      2019
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1885
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      30
      1803
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe