Jos Suomessa tungetaan n 600e taskuun

suhteutus

Kuukaudessa niin kauanko Irakilaisen piti paimentaa lampaita että sai saman ???

11

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cheep

      Aikas kauan..

    • mitäsTässäTyötönMies

      IRAK BKT
      – yhteensä 117,7 mrd. USD[4] (sijalla 71)
      – per asukas 3 600 USD

      Eli n. 300 USD/nenä / kk . Pari kuukautta menee pelkästään tuon 600 euron tuottamiseen BKT: seen irakilaisella. Se ei ole tietystikään sama kuin ansio mutta eipä näy muuta löytyvän äkkiseltään vertailuksi.

      Jos suhteutetaan tuo 600 euroa minkä Suomessa saa niin onhan se ruhtinaallinen korvaus makaamisesta täällä VOK: ssa mutta täytyy ottaa huomioon että herrat ovat Suomessa ja pelkkään tupakkiin kuluu ( mikäli polttaa) jo 150 euroa kuukaudessa kun askin päivässä vetelee , mikäli sen täältä kaupasta ostaa.

      Kyllähän siinä ei ole mitään järkeä irakilaisen lähteä Suomeen asti ainakaan "paremman elämän toivossa" ellei sitten ole oikeasti kunnollinen kielitaito ja pätevyyttä jollekin alalle että on edes teoreettinen mahdollisuus työllistyä. Irakissa on hommia niin paljon kuin ehtii huonommallakin koulutuksella ja kielitaidolla varustettu reima mies tehdä , täällä Suomessa ei ole mitään muuta tarjolla kuin olemista ja vain olemista....

    • matullaonrahaa

      suomalainen perustyötön saa 520e kk. tuon valtaisan summan lisäksi suomalainen perustyötön EI SAA asuntoa, ruokaa ,terveydenhuoltoa, matkoja,harrasteita, vaatteita ym ilmaista ylläpitoa. opiskelijan opintoraha on 250e kk, siihenkään EI KUULU kyseinen täysihoito. kyllä matut on onnenmyyriä.

      • AmmattiAhdistaaHuumoriHu

        Tasan ei käy onnenlahjat Suomessakaan. Pitäisköhän meidän opiskelijoidemme hukata omat passit ja ilmoittautua vaikka irakilaisena opiskelemaan Suomeen?


    • mamunvaimo

      Ja Suomessa kuudella sadalla saakin sitten paremman elintason kuin lammaspaimenella Irakissa?

    • Bagdadinpoika75

      Voi olla vaikeaa löytää lammaspaimenia Irakista, jostain syrjäkyliltä ehkä.
      Voi olla että asutuskeskuksissakin palkkojen maksu melko epäsäännöllistä, siellä kun ei taida olla setelikonetta, josta noin vain jaetaan rahaa loisiville vapaamatkustajille.
      25 vuotta sitten työntekijät kokoontuivat aamuisin kaupunkien ulkolaidoille liikenneympyröihin työtarjouksia odottelemaan. Voisi olla sopiva systeemi meidänkin työttömille.
      Yritysten työnjohtajat sitten kävivät valitsemassa sopivia miehiä töihinsä. Niin toimii markkinatalous eli kapitalismi, toisin kuin sosialismi.

      Valtiolla on tuloja öljystä mutta ne taitavat mennä sisällissodan ylläpitoon ym.

      • antimatu

        Vielä kultaisella 70-luvulla Helsingissä sai aamuisin mennä satamaan kyttäämään apumiehen hommia. Jos töitä löytyi oli palkka neljältä, kun hommat oli hoidettu. Illalla kun rahat oli juotu pääsi Lepakkoluolaan yöksi ja aamulla sama homma.

        Mitä helvettiä Suomi muuten tekee 30000 lammaspaimenella.


    • Persu juo tolla yhden päivän valtion piikkiin.

      • antimatu

        Ennen Kekkosen aikaan poliitikot läikytti viinaa sen verran, kun nyt menee rahaa matuihin, mutta eipä tarvinnut katsella mutanaamoja. Oli ne aikoja.


      • antimatu kirjoitti:

        Ennen Kekkosen aikaan poliitikot läikytti viinaa sen verran, kun nyt menee rahaa matuihin, mutta eipä tarvinnut katsella mutanaamoja. Oli ne aikoja.

        Mutta jokainen persu juo valtion piikkiin joka päivä.


    • matumatumatu

      Suomen hintatasolla lammaspaimen menettää koko rahan maksettuaan vuokran ja vesilaskun. Sähkölaskuun ja ruokaan ei jäänyt rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1330
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      981
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      17
      799
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      294
      753
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      700
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      627
    7. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      229
      555
    8. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      553
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      535
    10. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      37
      527
    Aihe