bipon syksy

auppair

Onko muut huomannut että juuri syksy tai muu vuodenaika laukaisisi manian? Ystävälläni on nyt hurja meno.

4

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dasmando

      Jos minulle tulee kunnon piikki olotilaan niin se huippu on aina joskus marras-joulukuussa, mutta yleensä sinne huipulle kapuaminen alkaa jo kesän aikana. Ei siellä hetkellä olla, mutta sieltä voi tulla hetkessä alas ja nousu normaaliuteen voi kestää kuukausia, jopa vuosiakin.

      • auppair

        Kiitos vastauksesta. Eikö sekin helpota kun tietää miten syklit menee. Ystäväni sanoo, että lääkityksen lisäksi sairautta ei voi muuten hoitaa. Mutta eikö jotkut saa apua terapiasta? Jos olet saanut apua minkälaista? Nykyään kun voi puhua avoimesti, miksi jotkut kieltää sairauden.


      • yogi_b
        auppair kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Eikö sekin helpota kun tietää miten syklit menee. Ystäväni sanoo, että lääkityksen lisäksi sairautta ei voi muuten hoitaa. Mutta eikö jotkut saa apua terapiasta? Jos olet saanut apua minkälaista? Nykyään kun voi puhua avoimesti, miksi jotkut kieltää sairauden.

        Voi sairautta hoitaa monellakin tavalla, mikään ei sitä kai lopullisesti paranna. Monia lääkkeettömiä bibojakin, ja lääkkeet voivat myös pahentaa, ne kun ei ole mitään "simsalabim maanisdepressiivisyys poissa" ihmekapseleita. Ihminen ei ole sama kuin sairaus. Hoida itseäsi, hoidat sairautta.


      • Dasmando
        auppair kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Eikö sekin helpota kun tietää miten syklit menee. Ystäväni sanoo, että lääkityksen lisäksi sairautta ei voi muuten hoitaa. Mutta eikö jotkut saa apua terapiasta? Jos olet saanut apua minkälaista? Nykyään kun voi puhua avoimesti, miksi jotkut kieltää sairauden.

        Lääkitys auttaa, osalle meistä. Lääkkeet eivät kuitenkaan yksinään toimi vaan niiden rinnalla pitää olla myös psykoterapiaa. Bipo ei ole sellainen sairaus joka koskaan täysin paranisi tai sitä voisi vältellä onnistuneesti lopun elämää. Sen kanssa voi kuitenkin oppia elämään, sitä voi ennakoida ja jossain määrin myös hallitakin.

        Itsellä ei ole enää ollut noita kovimpia laskuja tai piikkejä enää vuosiin, suurin osa oli silloin joskus 15-30v ikäisenä. Nyt on mennyt elämä melko tasaisesti jo yli 10v ajan. Lääkitys on melko pientä, sen tarkoitus on lähinnä estää hypomanian syntymistä ja sitten kun se tulee niin laskea sen voimakkuutta. Itsellä on kuitenkin kaikesta huolimatta normaalia suurempaa mielialan nousua ja laskua kausittain, mutta nykyään on jo melko tasaistakin pitkän aikaa. Nousu, jos se edes alkaa ajoittuu usein loppukesään ja masennus sitten sinne joulun tienoille, mutta ei noita suuria ja pitkiä kausia enää ole tai jos on niin ne eivät ole enää niin voimakkaita kuin alle kolmikymppisenä.

        Olen käynyt säännöllisestiviikottaisessa psykoterapiassa 14-19v ja 27-31v ikäisenä ja kun olo alkoi tasaantumaan, löytyi sopiva lääkitys (ja sen taso), parisuhde, lapset ja alkoi ns. aikuisen elämä kaikkine muine kiireineen niin olen käynyt 2kk välein psykoterapiassa viimeisen 10 vuoden ajan. Toki välillä on sitten tullut käytyä 2-3 kertaa viikossakin kun on siltä tuntunut, mutta se ei ole ollut säännöllistä eikä sitä ole ikinä pitkään jatkunut.

        Kyllä se psykoterapia, lääkkeet ja itsensä tunteminen sekä itsetunnon kasvu tätä sairautta kohtaan auttavat. Kyllä tämän kanssa elää voi vaikka välillä pohjalla käydäänkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7306
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      94
      5968
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      110
      4009
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      141
      3984
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1793
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1628
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1530
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1341
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1321
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1312
    Aihe