1980-luvulla. Molemmissa kuoli n. 250 siviili-ihmistä mutta meteli on ihan eri. Kyllä jenkillä piti olla Persian lahdella niin hyvät pelit ja vehkeet, että siviilikone erottuu sotakoneesta mutta puheet asiasta olivat aika vähäiset eikä syyllisten nimiä kerrottu eikä tutkimuksia tehty vuosien ajan syyllisten löytämiseksi. Vaan josko nyt alettaisiin.
Huomiotta jää sekin Ukrainan moka kun antoi matkustajaliikenteen lentää sotatoimialueen yli. Eikä minkä tahansa sotatoimialueen vaan sellaisen missä sekä lentokoneita että helikoptereita oli jo ammuttu ohjuksilla alas. Maan hallituksella on vastuu siitä, että lentoreitit ovat turvallisia.
Miksiköhän maailman suhtautuminen näihin kahteen asiaan on niin erilainen.
Hollantilaiskone 2014 ja iranilaiskone
12
55
Vastaukset
Venäjästä kuuluukin huutaa määrävälein ja lujaa. Lännestä vastaavasti kuuluu olla hipihiljaa, näin keskiarvo on ihan mukava.
- LauriTörni-
Jenkkilaivan kapteeni sai korkean kunniamerkin kun puolusti isänmaataan hienosti Persian lahdella.
- 23234543346
..Iranilainen kone oli matkallla kohti amerikkalaista sota-alusta. Aluksesta kyseltiin että mitä muslimit nyt tekevät? Eivät vastanneet.
Ryssäthän ampuivat ohjuksella siviilikoneen jolta ei kysytty yhtään mitään
Mutta, myös tuo amerikkalaisten teko oli törkeää, kyllä muslimitkin voi lentää konetta ilman, että se välttämättä ajetaan tornitaloihin! tai mereen, jne. Eivät kaikki muslimit halua tappaa ihmisiä....ihan varmasti...niinpä niin....- ei_se_niin_voinu_mennä
"Ryssäthän ampuivat ohjuksella siviilikoneen jolta ei kysytty yhtään mitään"
Mutta lempeä johtajamme, herra Putin sanoi että ei he mitään ampuneet, joten varmaan sitten jenkit ampuivat. Ryssähän kiistää kaiken, aina. He eivät koskaan tee rikoksia, eli ei mitään sairaaloita pommita myöskään Syyriassa.
Annit ja muut nuoleskelijat eivät piittää siitäkään, että toinen puoli tekee sotarikoksia joko vahingossa tai ainakin puolivahingossa, kun toinen ihan tarkoituksella ja tauotta. Mutta, aatteenpalo velvoittaa. USA paha, ryssä hyvä.... - On.totuuden.aika
Iranilainen matkustajakone nousi koko ajan ja sen näytti myös amerikkalaisen ohjusristeilijän tutkat. Idioottijenkit tulkitsivat kuitenkin että kone laskeutuu eli valmistautuu hyökkäämään. Lähes kolmesataa viatonta siviiliä murhattiin. Aluksen kapteenia vastaan ei nostettu mitään syytettä, ketään ei syytetty yhtään mistään.
- w.siege
Iranilaiskoneen turma tutkittiin ja syyt siihen selvitettiin heti tuoreeltaan. Tapaus on myös esitetty dokumenttina TV:ssä.
Malesialaiskoneen osalta venäläiset valehtelevat ja vääristelevät tapahtunutta. He ovat jääneet kiinni toistuvasti huonosti tehdystä valheellisista photoshoppaus kuvista.
Siinä on yksi suuri ero. Jos venäläiset olisivat myöntäneet tekonsa ja maksaneet korvaukset asianosaisille juttu olisi jo historiaa. Mutta ryssä ei myönnä mitään vaan tuottaa jatkuvasti valeita.- siis.ei.mitään
Venäjä on maksanut samat korvaukset kuin jenkit aikoinaan eli tilit on tasan.
- onko-näin
siis.ei.mitään kirjoitti:
Venäjä on maksanut samat korvaukset kuin jenkit aikoinaan eli tilit on tasan.
Eli myöntänyt teon ja maksanut omaisille miljoonakorvaukset, niinkö muka on Venäjä tehnyt?
- äläviittihei
onko-näin kirjoitti:
Eli myöntänyt teon ja maksanut omaisille miljoonakorvaukset, niinkö muka on Venäjä tehnyt?
Ei jenkki ole mitään maksanut !
- ihan.TVssäkin
"Tapaus on myös esitetty dokumenttina TV:ssä."
Olisiko vielä varmemmaksi vakuudeksi ja vedenpitäväksi todisteeksi tehtyä elokuvaa, sellaista oikein 100% Hollywood-faktaa...- w.siege
Ei sellaista ei ole tehty, pelkkä dokkari vain
- kaikkineosaa
Vietnamissa My Lain kylässä ammuttiin yli 500 siviiliä ja rangaistus siitä oli mitätön eikä sitäkään tarvinnut kärsiä loppuun asti. Että kyllä muutkin osaa kuin vain Venäjä.
Hollantilaiskoneen tapauksessa Ukrainan oma syyllisyys oli ihan yhtä suuri kuin ampujien mutta siitä ei kukaan puhu eikä pukahda mitään. Miksiköhän?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532617
- 1971890
- 701667
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91351- 721021
- 811010
- 95999
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190924- 67901