Hei,
Löysin tämän palstan, kun sain juuri työterveyslääkäriltä lähetteen neurologisiin tutkimuksiin epilepsiaepäilyn takia.
Tuo otsikon heitto liittyy siihen, että minulla on jo vuosia ollut diagnoosina kaksisuuntainen mielialahäiriö. Sitä en ole mitenkään kiistämässä nytkään, mutta viimeaikaisten kokemusten valossa olen alkanut miettiä, että voisiko olla että ainakin osa oireistani jotka on aina laitettu "hulluuden" piikkiin, voisikin olla jotain muuta, esim. epileptistä?
Minulla on jo vuosia ollut kohtaustyyppisiä tiloja, joihin liittyy voimakasta ahdistusta, ja siksi ne on ollut helppo liittää psyk.sairauteen. Mutta esim viime viikolla sain tällaisen kohtauksen "psyykkisesti normaalissa tilassa" (olin lomalla, ja käyn siis normaalisti töissä yms). Kohtauksen alkuun tuntuu liittyvän voimakas ahdistustila, nytkin aloin itkeä ilman mitään ilmeistä syytä (kesken saunanlämmityksen) - sitten tuntuu, kuin "aivot menisivät sijoiltaan", alkaa pyöriä ihan hirveä määrä kaoottista dataa päässä, sanoja, kuvia, nopeita assosiaatioita, ihan selkeästi muuttunut tajunnantila, jonka ikään kuin tajuan, mutten pysty tekemään sille mitään. Tärisen ja säpsähtelen ja keinutan itseäni, ja kädet tekevät esim harovia liikkeitä tai muuta "hassua". Kun yritän puhua, en tahdo saada järkeviä sanoja suusta (vaikka pystyn mielessäni muodostamaan jonkin lauseen, jonka haluaisin sanoa, niin en vain saa sitä ulos - tai sitten suustani tulee jotain nonsenseä). Kaikki äänet kuulostavat pelottavilta ja lujilta, ja haluan pitää silmät kiinni, koska jotenkin näköärsykkeetkin "pelottaa ja on liikaa". Tämän tilan aikana mulla on tunne, että tajuan ympäristön ja itseni ainakin jossain määrin (tosin jotenkin vääristyneenä) - mutta jälkikäteen en kuitenkaan muista kaikkea, ja ilmeisesti en esim ajan kulkua tajua. Tyypillisesti olen kohtauksen jälkeen ihan käsittämättömän väsynyt, ja yleensä sammunkin nukkumaan useiksi tunneiksi. Hyvin voimakas väsymys jatkuu yleensä seuraavanakin päivänä. Ja itse asiassa esim. nyt tuntuu, että olen ollut koko alkuviikon edelleen omituisessa, väsyttävässä jälkitilassa, vaikka tuo varsinainen "kohtaus" oli melkein viikko sitten.
Tiedän, ettei tämä mitään tyypillistä mielialahäiriöoireilua ole, mutta en ole aikaisemmin osannut ajatella epilepsiaakaan, kun olen yhdistänyt sen vain selkeisiin poissaolo- ja kouristuskohtauksiin. Mitään psykoositaipumusta minulla ei ole koskaan ollut, mutta olen aikaisemmin tulkinnut nuo kohtaukseni jonkinlaiseksi rajatilatyyppiseksi voimakkaaksi ahdistukseksi (koska niihin liittyy myös voimakas ahdistus, sanoisin suorastaan kauhu, ja tunne sekaisinmenosta).
Lisäksi minulla on jonkin verran ihan harmittomanoloisia lyhyitä "depersonalisaatio-hetkiä" sekä sellaisia varmaankin vajaan sekunnin mittaisia "katkoja", kun olen tekemässä jotain, tuntuu kuin tilanne pysähtyisi hetkeksi, ja sitten vain "palaan takaisin" jatkamaan mitä olin tekemässä.
Olen siis neurologille menossa, ja toivottavasti siellä asiat selviävät - mutta olisi myös kiinnostava kuulla teidän kokemuksianne ja näkemyksiänne siitä, että kuulostavatko oireeni sellaisilta, että voisivat olla muutakin kuin "vain hulluutta"?
Hulluutta vai epilepsiaa?
Anihar
2
191
Vastaukset
- Roxette
Itse sairastan epilepsiaa! Ja luin epilepsiaa käsittelevää kirjaa , jossa mainittiin juuri tuon tyyppisiä kauhukohtauksia! Uskoisin että nuo sinun kohtauksesi johtuvat epilepsiasta!
- Temporaali
Kai tuo hulluuttakin olla voi
Minulla se on nimeltään ohimolohkoepilepsia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911