Etäohjattu tai automaattinen parkkikiekko

parkkeeraaja

Lakimuutoksen myötä parkkikiekon muoto ja ulkoasu voi olla mitä vain. Miksi missään ei myydä parkkikiekkoa jossa saapumisaika siirtyy esim kahden tunnin välein kaksi tuntia eteenpäin. Varsinkin kun digitaaliset näytötkin voivat olla osoittamassa aikaa tämän toteutus olisi helppo. Toinen vaihtoehto olisi tekstarilla päivittyvä kiekko. Edes ulkomailta en tälläistä kiekkoa löytänyt.

16

8984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiinTahiNäinikkään

      Semmoinen on laiton. Siksi ei.

    • Kylläseonnistuu

      Minulla on sellainen. Siihen ei paljoa tarvittu kun kaveri kuhäsi sellasen jossain tunnilla. En ole tekniikan ihmelapsi mutta voin kertoa miten se tehtiin kun saan tietää? On täälä kylillä aikamoinen läppä koko juttu mutta totta:)

      • silti_laiton

        Älä sitten ihmettele, kun auton lasissa läpättää sellainen pikku lappunen.

        Liikenne- ja viestintäministeriön asetus pysäköintikiekosta ja sen käyttövelvollisuudesta (1319/2015) 2§3:
        "Pysäköinnin alkamisaikaa ei saa pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaikana muuttaa."


    • lue-ja-ymmärrä
      • apukoulun_alaluokilla

        Oooo... Osasit tehdä linkin! Onnittelut.

        Palataan asiaan jos sulla on joskus siihen jotain omaa sanottavaa.


      • tättärää..pippijuu

        Vastaus ei löytynyt lue-ja-ymmärrä:n linkistä, vaan juuri silti-laiton:in mainitsemasta asetuksesta.


    • Veka345

      Aloittaja ei oikein ajatellut asiaa loppuun,ennenkuin kirjoitti.Jos automaattinen kiekko olisi laillinen,niin mitä järkeä sen jälkeen on koko kiekon käytöllä.Pysäköidä voisit vaikka kuinka kauan esim. kahden tunnin paikalla.Höh.

    • kehitys-kehittyy-

      Uusi automaattinen on hyvä ratkaisu. Laittaa pysäköidessä automaattisesti tuloajan. Ei se tarkoita sitä, että se muuttaisi pysäköidessä aikaansa. Näin muistamattomuus-sakot jää pois.

      • Anonyymi

        Tuon automaattisen parkkiekon toimivuus vai pitää tarkastaa joka kerta kun parkkeeraat auton,on monesti jättänyt toimimasta ja pitänyt repiä irti kun laittaa tavallisen kiekon tilalle.


    • teknolog

      Kiinalaiset vois rakentaa sellasen, kohtuu hintaan?

    • Kokemusta

      Mainostetaan että että automaattisella kiekolla välttää pysäköintivirhemaksun etkä unohda kiekkoa.
      Pari tilannetta:
      Paristo loppu,,,,,, TARKASTA "AIKA" ennenkuin poistut autolta!!!!
      Kova pakkanen.... Ajat ulkona olleella autolla vähä matkan päässä olevaan kosteaan ja lämpimään halliin. TARKASTA ETTÄ KIEKKO ON LUETTAVISSA!!!!!

      • PateOnPupupöksy

        Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.

        Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN.


      • Huolellisuus.velvoite
        PateOnPupupöksy kirjoitti:

        Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.

        Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN.

        Kuljettaja nimenomaan on vastuussa kiekon luettavuudesta, poislukien hänestä itsestä riippumattomat syyt, kuten esim säätilan vaihtelut.

        Jossakin paikoissa pysäköintikiekon aikoja tarkistaa kunnallinen pysäköinninvalvonta tai poliisi. Ovatko hekin epäeettisellä alalla?


    • Anonyymi

      Oikeuttaako muhkea hame pysäköimään oven eteen tai inva paikalle. Jos niin tarkkoja lakipykälistä?

    • Anonyymi

      Minulla oli jo wanhaan aikaan parkkikiekon taakse kiinnitetty vaijeri, jota pyöritti hanskalokerossa oleva tavallisen herätyskellon koneisto. Kiekon asteikko liikkui siis samaan tahtiin kellon tuntiosoittimen kanssa.

    • Anonyymi

      Sakot saa jos tekee laitteen jolla on tarkoitus harhauttaa viranomaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      15
      1387
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      208
      1355
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1189
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1017
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      857
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe