Etäohjattu tai automaattinen parkkikiekko

parkkeeraaja

Lakimuutoksen myötä parkkikiekon muoto ja ulkoasu voi olla mitä vain. Miksi missään ei myydä parkkikiekkoa jossa saapumisaika siirtyy esim kahden tunnin välein kaksi tuntia eteenpäin. Varsinkin kun digitaaliset näytötkin voivat olla osoittamassa aikaa tämän toteutus olisi helppo. Toinen vaihtoehto olisi tekstarilla päivittyvä kiekko. Edes ulkomailta en tälläistä kiekkoa löytänyt.

16

7499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiinTahiNäinikkään

      Semmoinen on laiton. Siksi ei.

    • Kylläseonnistuu

      Minulla on sellainen. Siihen ei paljoa tarvittu kun kaveri kuhäsi sellasen jossain tunnilla. En ole tekniikan ihmelapsi mutta voin kertoa miten se tehtiin kun saan tietää? On täälä kylillä aikamoinen läppä koko juttu mutta totta:)

      • silti_laiton

        Älä sitten ihmettele, kun auton lasissa läpättää sellainen pikku lappunen.

        Liikenne- ja viestintäministeriön asetus pysäköintikiekosta ja sen käyttövelvollisuudesta (1319/2015) 2§3:
        "Pysäköinnin alkamisaikaa ei saa pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaikana muuttaa."


    • lue-ja-ymmärrä
      • apukoulun_alaluokilla

        Oooo... Osasit tehdä linkin! Onnittelut.

        Palataan asiaan jos sulla on joskus siihen jotain omaa sanottavaa.


      • tättärää..pippijuu

        Vastaus ei löytynyt lue-ja-ymmärrä:n linkistä, vaan juuri silti-laiton:in mainitsemasta asetuksesta.


    • Veka345

      Aloittaja ei oikein ajatellut asiaa loppuun,ennenkuin kirjoitti.Jos automaattinen kiekko olisi laillinen,niin mitä järkeä sen jälkeen on koko kiekon käytöllä.Pysäköidä voisit vaikka kuinka kauan esim. kahden tunnin paikalla.Höh.

    • kehitys-kehittyy-

      Uusi automaattinen on hyvä ratkaisu. Laittaa pysäköidessä automaattisesti tuloajan. Ei se tarkoita sitä, että se muuttaisi pysäköidessä aikaansa. Näin muistamattomuus-sakot jää pois.

      • Anonyymi

        Tuon automaattisen parkkiekon toimivuus vai pitää tarkastaa joka kerta kun parkkeeraat auton,on monesti jättänyt toimimasta ja pitänyt repiä irti kun laittaa tavallisen kiekon tilalle.


    • teknolog

      Kiinalaiset vois rakentaa sellasen, kohtuu hintaan?

    • Kokemusta

      Mainostetaan että että automaattisella kiekolla välttää pysäköintivirhemaksun etkä unohda kiekkoa.
      Pari tilannetta:
      Paristo loppu,,,,,, TARKASTA "AIKA" ennenkuin poistut autolta!!!!
      Kova pakkanen.... Ajat ulkona olleella autolla vähä matkan päässä olevaan kosteaan ja lämpimään halliin. TARKASTA ETTÄ KIEKKO ON LUETTAVISSA!!!!!

      • PateOnPupupöksy

        Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.

        Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN.


      • Huolellisuus.velvoite
        PateOnPupupöksy kirjoitti:

        Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.

        Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN.

        Kuljettaja nimenomaan on vastuussa kiekon luettavuudesta, poislukien hänestä itsestä riippumattomat syyt, kuten esim säätilan vaihtelut.

        Jossakin paikoissa pysäköintikiekon aikoja tarkistaa kunnallinen pysäköinninvalvonta tai poliisi. Ovatko hekin epäeettisellä alalla?


    • Anonyymi

      Oikeuttaako muhkea hame pysäköimään oven eteen tai inva paikalle. Jos niin tarkkoja lakipykälistä?

    • Anonyymi

      Minulla oli jo wanhaan aikaan parkkikiekon taakse kiinnitetty vaijeri, jota pyöritti hanskalokerossa oleva tavallisen herätyskellon koneisto. Kiekon asteikko liikkui siis samaan tahtiin kellon tuntiosoittimen kanssa.

    • Anonyymi

      Sakot saa jos tekee laitteen jolla on tarkoitus harhauttaa viranomaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1719
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      232
      1453
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      88
      1331
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1005
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe