Lakimuutoksen myötä parkkikiekon muoto ja ulkoasu voi olla mitä vain. Miksi missään ei myydä parkkikiekkoa jossa saapumisaika siirtyy esim kahden tunnin välein kaksi tuntia eteenpäin. Varsinkin kun digitaaliset näytötkin voivat olla osoittamassa aikaa tämän toteutus olisi helppo. Toinen vaihtoehto olisi tekstarilla päivittyvä kiekko. Edes ulkomailta en tälläistä kiekkoa löytänyt.
Etäohjattu tai automaattinen parkkikiekko
16
8378
Vastaukset
- NiinTahiNäinikkään
Semmoinen on laiton. Siksi ei.
- Kylläseonnistuu
Minulla on sellainen. Siihen ei paljoa tarvittu kun kaveri kuhäsi sellasen jossain tunnilla. En ole tekniikan ihmelapsi mutta voin kertoa miten se tehtiin kun saan tietää? On täälä kylillä aikamoinen läppä koko juttu mutta totta:)
- silti_laiton
Älä sitten ihmettele, kun auton lasissa läpättää sellainen pikku lappunen.
Liikenne- ja viestintäministeriön asetus pysäköintikiekosta ja sen käyttövelvollisuudesta (1319/2015) 2§3:
"Pysäköinnin alkamisaikaa ei saa pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaikana muuttaa."
- lue-ja-ymmärrä
Vastaus löytyy tuolta:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267- apukoulun_alaluokilla
Oooo... Osasit tehdä linkin! Onnittelut.
Palataan asiaan jos sulla on joskus siihen jotain omaa sanottavaa. - tättärää..pippijuu
Vastaus ei löytynyt lue-ja-ymmärrä:n linkistä, vaan juuri silti-laiton:in mainitsemasta asetuksesta.
- Veka345
Aloittaja ei oikein ajatellut asiaa loppuun,ennenkuin kirjoitti.Jos automaattinen kiekko olisi laillinen,niin mitä järkeä sen jälkeen on koko kiekon käytöllä.Pysäköidä voisit vaikka kuinka kauan esim. kahden tunnin paikalla.Höh.
- kehitys-kehittyy-
Uusi automaattinen on hyvä ratkaisu. Laittaa pysäköidessä automaattisesti tuloajan. Ei se tarkoita sitä, että se muuttaisi pysäköidessä aikaansa. Näin muistamattomuus-sakot jää pois.
- Anonyymi
Tuon automaattisen parkkiekon toimivuus vai pitää tarkastaa joka kerta kun parkkeeraat auton,on monesti jättänyt toimimasta ja pitänyt repiä irti kun laittaa tavallisen kiekon tilalle.
- teknolog
Kiinalaiset vois rakentaa sellasen, kohtuu hintaan?
- Kokemusta
Mainostetaan että että automaattisella kiekolla välttää pysäköintivirhemaksun etkä unohda kiekkoa.
Pari tilannetta:
Paristo loppu,,,,,, TARKASTA "AIKA" ennenkuin poistut autolta!!!!
Kova pakkanen.... Ajat ulkona olleella autolla vähä matkan päässä olevaan kosteaan ja lämpimään halliin. TARKASTA ETTÄ KIEKKO ON LUETTAVISSA!!!!!- PateOnPupupöksy
Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.
Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN. - Huolellisuus.velvoite
PateOnPupupöksy kirjoitti:
Kuljettaja ei ole vastuussa kiekon luettavuudesta, riittää että kiekko olisi teoriassa luettavissa. Eihän sille mahda mitään että tiivistynyt kosteus jäätyy lasiin, eikä kiekko ole täten luettavissa.
Vinkiksi muillekkin, että kiekko kannattaa piilottaa paavolta joko lumen, jään tai huurussa taakse. PAAVOA SE VOI KETUTTAA, MUTTA ITSEHÄN ON VALINNUT EPÄEETTISEN ALAN.Kuljettaja nimenomaan on vastuussa kiekon luettavuudesta, poislukien hänestä itsestä riippumattomat syyt, kuten esim säätilan vaihtelut.
Jossakin paikoissa pysäköintikiekon aikoja tarkistaa kunnallinen pysäköinninvalvonta tai poliisi. Ovatko hekin epäeettisellä alalla?
- Anonyymi
Oikeuttaako muhkea hame pysäköimään oven eteen tai inva paikalle. Jos niin tarkkoja lakipykälistä?
- Anonyymi
Minulla oli jo wanhaan aikaan parkkikiekon taakse kiinnitetty vaijeri, jota pyöritti hanskalokerossa oleva tavallisen herätyskellon koneisto. Kiekon asteikko liikkui siis samaan tahtiin kellon tuntiosoittimen kanssa.
- Anonyymi
Sakot saa jos tekee laitteen jolla on tarkoitus harhauttaa viranomaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453173
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683153Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302815Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572706- 252089
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛101743Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231357Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run111330- 151296
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31267