Tiistaina uutisoitiin, että Euroopan parlamentti on ratifioinut Pariisissa viime vuoden lopulla solmitun ilmastosopimuksen kaikkien jäsenmaiden puolesta.
Aikaisemmin uutisoitiin, että EU-maiden ympäristöministerit (Suomen edustajana Kimmo ”Rakki” Tiilikainen) olivat valtuuttaneet EU:n suorittamaan ratifioinnin jäsenmaiden puolesta.
Kysyn vain, keneltä Tiilikainen oli saanut valtuudet antaa Suomen eduskunnalle kuuluva valta EU:lle? Tulikohan tehtyä sellainen temppu, josta ministeri pääsee valtakunnanoikeuteen?
Euroopan parlamentilla on toki valtuudet ratifiointeihin, mutta vain EU:n nimissä. Sillä ei ole koskaan ollut eikä ole tällä hetkellä valtuuksia ratifioida sellaisia sopimuksia, joiden ratifiointi kuuluu jäsenmaan parlamentille.
Ministeri Tiilikainen myi Suomen itsenäisyyden
0
200
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861494
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121375Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras401167- 281094
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne117933Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46908- 19862
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 43709
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76705