Tuhka

Vasta-alkaja

Aloittelevana puutarhurina kyselen seuraavanlaista...
Voiko takan ja saunan polton seurauksena syntynyttä tuhkaa hyödyntää jotenkin? Olemme polttaneet vain koivua, pajua, mänytä ja kuusta, siis ei mitään "ei-sallittua".
Jotkut kasvit ilmeisesti pitävät tuhkan levityksestä ympäristöönsä, toiset taas pistävät moisesta pahakseen.
Nurmikkoa emme ole vielä kylväneet, viinimarjapuskia löytyy useampia, muutama omenapuu, kirsikkapuu, raparperipuska, koivikkoa ja perunamaa.
Ja voisiko tuhkaa kenties käyttää rikkaruohojen lannistamiseen jotenkin?
Kompostiinhan sitä ei saa laittaa.

7

12548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • vasta-alkaja

        Kiitti vaan vinkistä! Sain vastauksen kysymyksiini.
        Taitaa noilta sivuilta löytyä meille paljon muutkin hyödyllistä.


      • sari
        vasta-alkaja kirjoitti:

        Kiitti vaan vinkistä! Sain vastauksen kysymyksiini.
        Taitaa noilta sivuilta löytyä meille paljon muutkin hyödyllistä.

        Ole hyvä vaan, kiva että siitä oli apua ;-)


    • VSu
    • kokeiltu

      Mansikkamaan kun kastelee tuhka vedellä pysyy haitalliset toukat poissa.

      • Ei enää niin vasta-alkaja

        Oli aika mielenkiintoista nähdä, että pari vuotta vanha ketjun aloitus on vielä kiinostanut jotain... Kiitti ideasta, tänä keväänä meneekin mansikkamaa uudistukseen, joten tieto on todella ajankohtainen.


      • ei tuhkaa enää
        Ei enää niin vasta-alkaja kirjoitti:

        Oli aika mielenkiintoista nähdä, että pari vuotta vanha ketjun aloitus on vielä kiinostanut jotain... Kiitti ideasta, tänä keväänä meneekin mansikkamaa uudistukseen, joten tieto on todella ajankohtainen.

        Kannattaa kuitenkin olla varovainen tuon tuhkan kanssa. Itse olen levitellyt leivinuunin tuhkia pitkin pihamaita talvisin neljänä talvena. Nyt otin Ph testin useammasta penkistä, koska ruusu ei voi hyvin. Ph oli liian korkea eli meidän tuhkat menee jatkossa muualle kuin pihamaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      119
      7585
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      7503
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5183
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      146
      4877
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      119
      4113
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1861
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1639
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1510
    Aihe