Perustin 3 vuotta sitten käytetyn tavaran ostoon ja myyntiin olevan yrityksen,käytännössä oon myynyt tavaraa suoraan omalta pieneltä varastoltani. Tavaroista oon ilmoitellut netin kauppapaikoilla ja omilla kotisivuillani.
Tämä lähti alkuun harrastuksesta ja on harrastus vieläkin koska näin pienellä varastolla ja n.s tavaran kierrolla ei elä kun hommaa teki n.s lisähommana omana hupina ni Toki töitä teen iha eri alalla muualla vielä ainakin.
Mut nälkä kasvaa syödessä ja nyt kova hlu perustaa oma myymälä.
Yrityksen perusjutut on hallussa koska kirjanpidon oon tehny tähän asti itse mut tokiha sit tarvian kirjanpitäjän ku homma lähtee kovasti kasvamaan.
Paljon oon netistä myymälän suhteen tietoa etsinyt mutta mitä kaikkea pitää huomioon ottaa kun myymälään perustaa?
Tokihan ainakin:Vuokrat,sähkö,vesi,kassakone,hälyt,isommat mainokset.
Ja kun päätoimisesti tekee ni sit tulee eläkemaksu yel maksu,sitä ei ole nyt tarvinnut maksaa kun liikevaihto =alle 5000e.
Isompia määriä tavaraa myyntiin kannattaa alkaa reräämään jo etukäteen että on kaikki valmiina kun liikkeen avaa.
Kun yksin toimin en voi liikettä pitää auki 7 päivänä viikossa kun välillä olen asiakkaiten luona tavaraa hakemassa. Mut ajattelin alkuun liike oisi auki 5 päivänä viikossa.
Kaikki vinkit on tervetulleita.
Kiva jos saisi vinkkejä ammattilaisilta jotka pyörittää osto ja myyntiliikettä.
Kiitos.
Osto ja myyntiliikkeen perustaminen?kokemuksia?
4
3169
Vastaukset
- Kiraffi
Hei !
Saitko laajennettua liikettäsi ? Miten nyt menee ?
Itse olen kiinnostunut perustamaan pientä yritystoimintaa tällaisen ympärille, kylkiäisenä pieni ompelimo ja cateringia. - Aliisaritu
Kivijalkakaupan ylläpito on kallista. Perusta ennemmin nettikauppa.
- Onnealiikkeelle
Ottaisin itse aluksi vaan läppäriin liitettävän pankkikorttipäätteen ja käteisen pitäisin kauniissa, wanhassa peltilippaassa. Sopii liikkeen tyyliinkin, et tarvitse kassakonetta. Ruutupaperille voi itse erotella (sinua varten) vaikka huonekaluvahan menekin ja näin.
Jos perhetilanne antaa myöten, aukiolo ke-su. Ainakin Tampereen keskustassa käy kirpparikierroksella sunnuntaisin hurjasti väkeä ja päiväkävelyllä olevatkin poikkeilee. Riippuu sitten liikkeesi sijainnista tietenkin.
Jos sisään tai pihalle mahtuu, järjestä toisinaan vaikka haitarisäestyksellä wanhan iskelmän yhteislauluja ja muuta ihmisiä ja hyvää pöhinää tuovaa. Kaffetta ja wanhan ajan pannukaakkua tms tarjolle ja kuivakakkuja myyntiin. Esim. syksyllä sadonkorjuujuhlan tapaan. - Kassajärjestelmä
Jos olet aloittamassa uutta kauppaa, on erittäin tärkeää, että myös kassajärjestelmä on tehokas ja nykyaikainen! Vinkkaisin ERPLY Kassa (http://erply.com/fi/) pilvipohjaista POS-järjestelmää. ERPLY kassajärjestelmä sopii erinomaisesti pienemmän tai suuremman yrityksen tarpeisiin.
ERPLY:n kassajärjestelmän avulla voit hallita myynnin kaikki osa-alueet; kassatoiminnot, tuote- ja varastonhallinnan, asiakasrekisterin, monikanavaisen myynnin ja paljon muuta yhdellä integroidulla järjestelmällä reaaliajassa.
ERPLY toimii kaikilla enitenkäytetyillä alustoilla – uudet ohjelmistoversiot aktivoidaan automaattisesti.
Katso vaikka opetusohjelmasta heti, miten järjestelmä toimii: https://www.youtube.com/watch?v=xFiam6PB8cs / ohjelmalla on 4 osaa: Kassan esittely, Sovelluksen asentaminen, Lisälaitteiden asennus ja Raportointi.
Kokeile heti 30 päivää ilmaiseksi: http://erply.com/erply-fi-rekisterointi
Facebook: https://www.facebook.com/ErplySuomi/
Jos on kysymyksiä, niin maksuton asiakastukemme toimii ark. klo. 9-17. Puh. 358 974790284 tai [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892