Struuma ja tyroksiini? (+bipolaarilääkkeet)

Minulla on ollut struuma 10 vuotta. Kilpirauhasarvot ovat aina olleet normaalit. Nyt lääkäri haluaa, että aloitan tyroksiinin, jotta kilpirauhanen pienenisi. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Tuliko tuloksia ja millä aikataululla?

Tuo ratkaisu saattaisi ilmeisesti pelastaa minut leikkauspöydältä tulevaisuudessa. Leikkauksen jälkeen joutuisin elämään vajaatoiminnan kanssa lopun elämääni.

Riskit ovat kuitenkin kohdallani suuret. Olen saanut struuman litiumin (lääke kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön) pitkäaikaiskäytön sivuoireena. Tyroksiinista voi mahdollisesti seurata liikatoimintaa, joka olisi suui mielenterveydellinen riski. Lisäksi olen kärsinyt pari kolme vuotta sitten hiustenlähdöstä, jota en halua enää uudelleen. Liikatoimintahan voi aiheuttaa tätäkin?

Minulle määrätty annos on 25mikrogrammaa vuorokaudessa, ilmeisesti hyvin pieni annos? Kahden kuukauden päästä sitten kilpirauhasarvot labrassa. Muita ohjeita ei tullut, kuin että jos tulee liikatoiminnan oireita, niin sitten lopetan tyroksiinin.

Jos minulle tulee liikatoiminta, niin loppuvatko ne oireet kuinka pian tyroksiinin lopetuksesta? Vai onko mahdollista että esim. hiustenlähtö jatkuisi sen jälkeenkin.

Valitettavasti en voi vaihtaa bipo-lääkitystäni. Muuta toimivaa lääkettä ei ole minulle siihen löytynyt.

Olisi kiva kuulla kokemuksia jne... Minulla ei ole ketään kenelle jutella. Ainakaan sellaista joka yhtään ymmärtäisi. Koko tämä terveyden ja mielenterveyden vyyhti tuntuu kiristyvältä verkolta.
2942
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tätä saa edelleen kommentoida, mutta kerron nyt itse kuulumisiani, jos vaikka joku ui samoissa vesissä.

Tosiaan aloitin tyrot 25mikromg:n annoksella. Puoli vuotta meni ihan hyvin. Kilpirauhasarvot kääntyivät laskuun ja lopulta myös alle "normin", mitä sopi odottaakin.

Sitten kosahti. Ajattelin ensin että minulla on ennenaikaiset vaihdevuodet, kun oli niin omituisen kuuma ja välillä taas hetkessä vilutti. Sitten silmissä sumeni välillä ja kävinkin silmälääkärillä. Löytyi pieni hajataitto toisesta silmästä, ei muuta vikaa. Silmät edelleen tosi kuivat ja väsyneen tuntuiset. (Mutta Basedow on ilm. autoimmuuni-sairaus, joten sitä ei tällaisessa tarvitse pelätä?)

Sitten tulivat sydämen tykyttelyt ja levottomuus. Vuoroin väsytti aivan jumalattomasti, vuoroin taas ei pystynyt nukkumaan. Painokin laski. TSH oli 0,05. TK-lääkärin mielestä voin jatkaa lääkistystä, mutta puolikkaalla annoksella. Kokeillaan nyt sitten niin.

En ole huomannut että kilpirauhanen olisi pienentynyt, mutta ei kai se ole kasvanutkaan. Syksyllä TK-lääkäri sen sitten taas painelee. Olen käynyt endokrinologillakin pari vuotta sitten, mutta TK:n mielestä ei tarvetta laittaa nyt lähetettä.

Lääkäri sanoi että soita jos oireet ei parin kuukauden päästä helpota. En oikein tiedä mikä on mittari. Se että pystyn olemaan. Vai joku muu? Olisi kiva, jos ei kuitenkaan elimistölle kävisi isompaa vahinkoa, vaikka olemaan pystyisinkin.

Äänestä

Minulla on kokemusta vain tavallisesta vajaatoiminnasta.Thyroxinilla ei kannata aiheuttaa liikatoiminnan oireita ja pilata elämänlaatua.Ylimääräisen tyroksiinin pitäisi poistua melko nopeasti jos lopettaa lääkkeen käytön.
Jos minä olisin samassa tilanteessa niin pienentäisin annosta sen verran että ylimääräiset oireet poistuu.Tärkeintä on oma hyvinvointi.Mitään liikatoiminnan oireita ei kannata itselle aiheuttaa.Voihan olla myös niin ettei Thyroxinista ole sinulle mitään hyötyä ja kärsit vain haitoista.
Ongelma on ehkä sen verran harvinainen niin että harva lääkäri osaa arvioida tilannettasi ja antaa sopivaa hoitoa siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voimatpois kirjoitti:

Minulla on ollut struuma 10 vuotta. Kilpirauhasarvot ovat aina olleet normaalit. Nyt lääkäri haluaa, että aloitan tyroksiinin, jotta kilpirauhanen pienenisi. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Tuliko tuloksia ja millä aikataululla?

Tuo ratkaisu saattaisi ilmeisesti pelastaa minut leikkauspöydältä tulevaisuudessa. Leikkauksen jälkeen joutuisin elämään vajaatoiminnan kanssa lopun elämääni.

Riskit ovat kuitenkin kohdallani suuret. Olen saanut struuman litiumin (lääke kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön) pitkäaikaiskäytön sivuoireena. Tyroksiinista voi mahdollisesti seurata liikatoimintaa, joka olisi suui mielenterveydellinen riski. Lisäksi olen kärsinyt pari kolme vuotta sitten hiustenlähdöstä, jota en halua enää uudelleen. Liikatoimintahan voi aiheuttaa tätäkin?

Minulle määrätty annos on 25mikrogrammaa vuorokaudessa, ilmeisesti hyvin pieni annos? Kahden kuukauden päästä sitten kilpirauhasarvot labrassa. Muita ohjeita ei tullut, kuin että jos tulee liikatoiminnan oireita, niin sitten lopetan tyroksiinin.

Jos minulle tulee liikatoiminta, niin loppuvatko ne oireet kuinka pian tyroksiinin lopetuksesta? Vai onko mahdollista että esim. hiustenlähtö jatkuisi sen jälkeenkin.

Valitettavasti en voi vaihtaa bipo-lääkitystäni. Muuta toimivaa lääkettä ei ole minulle siihen löytynyt.

Olisi kiva kuulla kokemuksia jne... Minulla ei ole ketään kenelle jutella. Ainakaan sellaista joka yhtään ymmärtäisi. Koko tämä terveyden ja mielenterveyden vyyhti tuntuu kiristyvältä verkolta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu