IU:n vai Tarmon tuulipuku?

Muijan kanssa aloitetaan liikunta, kumpi tuulipuku on in? Mistä niitä saa? Missä ns. parempi väki lenkkeilee?
40211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Kuka kehtaa noita pukea ylleen ja näyttää elävänsä 80-luvulla?
Kirppiksiltä saattaa tuollaisia löytyä valmiiksi hienhajuisina.

Äänestä
  • Meitin perhe haluaa ainakin tunnustaa väriä.

    Äänestä

Asellin sakella oli tarmon puku ja Virtasen Aimolla IU puku jos näitten mannekiinien apu sopisi teittin perheelle

Äänestä

Mihinkä ne jalkapallo jaoksen rahat katosi, onko kavaltajalla vangin puku.

Äänestä

Kysy tuulipukua saunasen antsulta

Äänestä
  • Työväen Urheilijoitten punaista pukuako se kauppaa?

    Äänestä

Hyvin sopii tuulipuku kepulaisten uudeksi kansallispuvuksi,
kyllä se päällä kelpaa kiljupäissään hoilottaa nälkämaanlaulua.

Äänestä

Etköhän nyt sekoita vangit erotuomareihin. Mistä lähtien vangit ovat pukeutuneet musta-valko-raidallisiin asuihin? Niin paitsi ehkä sarjakuvissa.

Vankina kulkisit yksivärisissä vaatteissa esim. oranssissa, harmaassa, sinisessä.

Mutta ihan miten vaan... Vangeilla ei ole mitään, mutta jos haluat jatkaa sarjakuvateemalla, niin pallo kettingin päähän ja kettinki jalkaan kiinni.

Äänestä

Suosittelen NOUSKIn pukua. Se tunnetaan sentään maailmallakin.

Äänestä
  • Hymyilevä hiihtäjä jätti Nouskin jo 80-luvulla ja siirtyi
    Epilän Esaan TUL leiriin.

    Äänestä

Millaisen puvun saisi kun kavaltaisi urheiluseuran rahat?

Äänestä

Idse gäydän Dygisdöbrigaadin verggaria vaigga olen igaalisisda.

Äänestä

IKAALISTEN KOKOOMUS R.Y.

Yhdistyksen puheenjohtaja
Timo Tuomisto
Matkapuhelinnumero: 05067220
timo.tuomisto(at)timotuomisto.fi

Yhdistyksen rahastonhoitaja
Esa Holmala
esa.holmala(at)ikkoy.com

Yhdistyksen sihteeri
Esa Holmala
esa.holmala(at)ikkoy.com

Yhdistyksen varapuheenjohtaja
Esa Talonen
Matkapuhelinnumero: 0443833927
esa.talonen(at)ikaalistenmatkatoimisto.fi

Jäsenmaksu 60 euroa / vuosi.

Äänestä

Havaitsimme tuossa kesäkuussa, että kavallus on tapahtunut. Kun näitä tilejä ja papereita käytiin läpi, osoittautui, että kyseinen henkilö on viiden vuoden ajan tasaisesti kavaltanut seuran rahoja omalle tililleen vääristämällä dokumentteja, Espo hallituksen puheenjohtaja toteaa .

Dokumenttien manipulointi huomattiin sattumalta, kun seuran tilejä ja dokumentteja tutkittiin tilinpäätöstä varten. Kun vyyhtiä ruvettiin purkamaan, kavalluksen laajuus paljastui.

Summa on todella suuri, ja hän on niin ovelasti tehnyt tämän kavalluksen, että edes ulkopuolinen tilintarkastustoimisto ei ole huomannut tätä, puheenjohtaja sanoo.

Menetetyt varat ovat vaikuttaneet seuran toimintaan.

Kaikki urheiluseurat elävät kädestä suuhun. Kyllä tässä todella tiukoilla on oltu, ja se on vaikuttanut siihen, ettei olla pystytty kehittämään toimintaa sillä tavalla kuin olisi haluttu, puheenjohtaja harmittelee.

Äänestä
  • No ei nyt kovin kädestä suuhun voi elää jos toiminta jatkuu vaikka kassassa on satojen tuhansien lovi. Että sen verran on kuitenkin ollut voita leivän päällä.

    Suomalaisilla seuroilla on tapana valittaa tuota kädestä suuhun -itkua mediaan tukien toivossa. Tämäkin kavallus osoitti että tileillä on otettavaa yllin kyllin

    Äänestä

Laittakaa kavallukset omaan ketjuun, aloitus koski pukeutumista.

Äänestä

Onko tarmostakin kavallettu rahaa.

Äänestä

Kilvakkalan miehille sopivinta on helposti alas laskettavat
"onks Viljoo näkynyt" malliset verkkarit koska korsussa
on ahdasta usean miehen piileskellessä ruotsalaistuntumassa.

Äänestä
  • Kilvakkalan metsäkaartilaissankarit eivät olleet mitään homoja.

    Äänestä

totuuus esiin

Äänestä

On toi Hoikkala kans vaan yks perkele. Kuvan kans se mielistelee kommareita, mutta ilman kuvaa se vittuilee Juhanille lantapattereista sun muista.

Äänestä
  • Miksi vajakki ei nuku yöllä? Vaivaako pikku pili mieltä?

    Äänestä

Vaimoni kanssa luimme kauhulla tätä palstaa ja tulimme siihen tulokseen, että emme osta paikallisen seuran vaatteita.

Äänestä
  • Ei sitten kannata sortua myöskään naapurikuntien
    kuteisiin jos ei halua kokea äkillisiä pikataipaleita
    jotta säästyisi

    Äänestä

  • ahdasmielisyyttä kirjoitti:

    Ei sitten kannata sortua myöskään naapurikuntien
    kuteisiin jos ei halua kokea äkillisiä pikataipaleita
    jotta säästyisi

    Haluaisin nähdä palstan kaikki miehet alastomina.

    Äänestä

  • Miksi ihmeessä? Ketä kiinnostaa katsella valkoista, kaljamahaista ja hielle haisevaa, tyhmää ja pälvikaljuista suomalaista miestä.

    Hyi helvetti.

    Äänestä

  • HomoKaapista kirjoitti:

    Miksi ihmeessä? Ketä kiinnostaa katsella valkoista, kaljamahaista ja hielle haisevaa, tyhmää ja pälvikaljuista suomalaista miestä.

    Hyi helvetti.

    Rouva Kakkala-Kukkalalle ainakin kelpaa kaikki edelläkuvatun
    kaltaiset miehet.

    Äänestä

  • ainon.yövieraat kirjoitti:

    Rouva Kakkala-Kukkalalle ainakin kelpaa kaikki edelläkuvatun
    kaltaiset miehet.

    Talopalvelun miehet olivat sulavarakenteisia, siistejä, älykkäitä ja vahvatukkaisia uroksia!!

    Äänestä

  • old_profile_103616 kirjoitti:

    Talopalvelun miehet olivat sulavarakenteisia, siistejä, älykkäitä ja vahvatukkaisia uroksia!!

    Kyky ja taloustaito niitä puuttui.

    Äänestä

  • Aino Kukkala on onnistunut kaiken vetämään nurin, jopa
    perheensäkin ja kakkalan kuhvilan.

    Äänestä

  • porttikielto.kylpylään kirjoitti:

    Aino Kukkala on onnistunut kaiken vetämään nurin, jopa
    perheensäkin ja kakkalan kuhvilan.

    Mutta minua hän ei nurin saanut. En suostunut mistään hinnasta eheyttämiseeni.

    Äänestä

  • old_profile_103617 kirjoitti:

    Mutta minua hän ei nurin saanut. En suostunut mistään hinnasta eheyttämiseeni.

    Rouva ei aina saa otetta sivupersoonistaan.

    Äänestä

Suosittelen kavon tuulipukua eli kankaanpään voiman.

Äänestä

Pellen puku on paras

Äänestä

Tuulipuvut on Suomessa yhdistetty tavalliseen kansaan, joten tuulipukuun pukeutumalla esimerkiksi poliitikot tai muut kansanomaista imagoa tavoittelevat isännöitsijät ovat tuulipuvussa kansan keskuudessa liikkuen viestittäneet kuuluvansa joukkoon. Toisaalta humoristit ovat hyödyntäneet tämän kolikon toisesta puolesta ammentavia karikatyyrejä, joissa tuulipuku on esiintynyt helppona rahvaanomaisuuden tunnusmerkkinä. : on Köyhälläkin kahisevaa: tuulipuku

Äänestä
  • Se tässä olisikin tarkoitus. Pidän perhettäni hieman yläluokkaisena, mutta tuulipuku iltalenkillä, varsinkin paikallisen seuran, viestittää muille, että olemme osa Ikaalisten väestöä.

    Äänestä

  • Kahisee.kahisee kirjoitti:

    Se tässä olisikin tarkoitus. Pidän perhettäni hieman yläluokkaisena, mutta tuulipuku iltalenkillä, varsinkin paikallisen seuran, viestittää muille, että olemme osa Ikaalisten väestöä.

    Mitä se yläluokkainen tarkoittaa, onko peruskoulut yhä
    kesken?

    Äänestä

Todistus on saatu kiitettävillä arvosanoilla.

Äänestä
  • Mukava kuulla että kouluavustajasi on ollut tyytyväinen

    Äänestä

Oli taasen tuulipuku paikallaan kun pienessä pakkasessa ja häijyssä tuulessa pelastin puutarhasta ylimääräistä lumelta suojaan. Reippaat 5 tuntia tuli happea haukattua. Osa ajasta meni halkoliiterissä
mutta kylmä katoshan sekin on.
Toivottavasti ei naapurit paheksuneet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kahisee.kahisee kirjoitti:

Muijan kanssa aloitetaan liikunta, kumpi tuulipuku on in? Mistä niitä saa? Missä ns. parempi väki lenkkeilee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu