Sahat soivat rahaa Suomelle !

"Jo päätetyillä investoinneilla ja normaaleilla korvaus- ja pullonkaulainvestoinneilla voidaan havusahatavaran tuotantoa nostaa lähes kolme miljoonaa kuutiometriä eli viime vuoden vajaasta 11 miljoonasta noin 13,5 miljoonaan kuutiometriin", sanoo selvitystä johtanut professori Erkki Verkasalo.
Maltilliset investoinnit esimerkiksi kuivaamokapasiteettiin mahdollistavat tuotannon lisäyksen Verkasalon mukaan liki 15 miljoonaan kuutiometriin.
5251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tosin kokonaisuudessaan metsäsektorilla tulee laskua...

"Pellervon taloustutkimus PTT odottaa metsäteollisuuden rakenteellisen muutoksen jatkuvan. Suomeksi se tarkoittaa tehtaiden sulkemisia.

Metsäteollisuuden ongelmana on paperin kysynnän lasku. Voimakkaasti vähenevä kysyntä painaa hintoja ja syö kannattavuutta.

PTT ennustaa, että paperin tuotanto ja vienti vähenevät Suomessa tänä vuonna 5–7 prosenttia ja ensi vuonna 3–4 prosenttia. Vientiä pienentää sekä paperin kysynnän aleneminen että jo toteutetut koneiden sulkemiset. Paperikoneita on myös muutettu kartonkikoneiksi."

nimenomaan tämä mahdollistaa sahatavaran tuotantoon lisää puuta, eli jalostusarvo sen kuin laskee... kohta varmaan myymme tukkeja.


http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/ptt-paperin-hinta-kääntyy-nousuun-vain-tehtaita-sulkemalla-1.164238

Äänestä
  • Sitä tuotetaan mikä menee kaupaksi, biotuotteet syrjäyttää perinteisen paperin..

    Äänestä

  • fsdafsadfasf kirjoitti:

    Sitä tuotetaan mikä menee kaupaksi, biotuotteet syrjäyttää perinteisen paperin..

    paperiset pillit !

    Äänestä

Vuonna 1999 minulle tarjottiin 300 mk kuutiolta mäntytukista ,jota myin 100 kuutiota Ilman laatuluokitusta . Ostin 5000L polttoöljyä 10000 mk:lla ja käteen jäi 20000 mk verotonta ostovoimasta rahaa. NYT kun myyn 100 kuutiota mäntytukkia saan 6000 euroa . Lähes kaikki rahat menevät 5000L polttoöljyn ostoon verojen jälkeen .Puun hinta ei ole 20 vuoden aikana noussut ostoarvona mitattuna mihinkään! Virossakin kuutio kuulemma maksaa 100 euroa . Suomen teollisuus on mitannut itselleen puunhinnan korotukset.MHY:t ovat kompanneet teollisuutta . MTK aina sanonut,että metsänmyynti muodostaa osan isännän tuloista .Miksei he ole pitäneet isäntien puolta. Kaikki vanhemmat isännät TODISTAVAT tätä hintakehitystä tapahtuneen. Onko tämä laillistettu RYÖSTÖ. Mielestäni ON!

Äänestä

Siksi kävin kellarista jo lapion hakemassa, jolla sitten niitä voittoja lapioin laariin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työpaikkoja kirjoitti:

"Jo päätetyillä investoinneilla ja normaaleilla korvaus- ja pullonkaulainvestoinneilla voidaan havusahatavaran tuotantoa nostaa lähes kolme miljoonaa kuutiometriä eli viime vuoden vajaasta 11 miljoonasta noin 13,5 miljoonaan kuutiometriin", sanoo selvitystä johtanut professori Erkki Verkasalo.
Maltilliset investoinnit esimerkiksi kuivaamokapasiteettiin mahdollistavat tuotannon lisäyksen Verkasalon mukaan liki 15 miljoonaan kuutiometriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu