Minun tarinani

gambling4life

Toisina päivinä olen iloinen ja joskus silloin tällöin ajatukset siirtyvät aiheeseen ja mieli menee maihin. Olen peliriippuvainen. 7 vuotta on tullut kuluneeksi siitä kun homman alotin. Aluksi se oli hauskaa ajanvietettä, mutta aikuistuttua mukana tuli useiden tuhansien velkakierre. Pari kertaa olen selvinnyt, mutta kolmas kerta häämöttää tikittävänä pommina lähitulevaisuudessa.

Homma lähti käsistä nuorena poikana kun 13-vuotias juoksee kaupan pelikoneelle ja laittaa kolikon koneeseen. Kivat äänet välkkyvät valot ja onhan se kivaa kun poika saa pelata. Ei siinä kauaa nokka tuhise kun kassatäti laittaa koneen kiinni ja tulee kysymään henkkareita. Tälläistä se arki oli siis aina kaupassa käydessä aluksi vähemmän, kuitenkin koko ajan lisääntyen. Vuosien vierähdettyä homma muuttui taskurahoista aina kokonaisiin palkkoihin sekä pelikoneet internetin ihmeelliseen kasinomaailmaan. Taisi olla ensimmäinen palkka kun meni koneeseen noin 16-vuotiaana, kun tajusin että minulla on ongelma. Parin vuoden päästä 2000 euron velka vippikierteessä josta kuitenkin selvisin ja pari vuotta lisää niin uusi 5000euroa. Mikä siinä on kun ei vaan opi? jälkimmäisestä kulunut 4 vuotta ja nyt ollaan kohta taas samassa ojassa. Talous tulee kaatumaan ja keinoja minulla ei sitä ole estää. Peliriippuvuus on mielenkiintoinen ilmiö. Huumaa minkä pelaaminen tekee sitä ei pysty ulkopuolinen tajuamaan. Ajantaju häviää, kaikki muu ympäriltä katoaa on vain mies ja peli. Ja tietenkin se jännitys että tuleeko sitä rahaa vai ei. Pelaamisen tuoma rahallinen hävikki vaikuttaa elämän laatuun huomattavasti ja luulen että tämä joskus tulee kaatamaan minut lopullisesti. Sanotaan että se on ''verissä'' niin sitä se todellakin on.

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitkuotarpeekspohjalla

      Mulla alkoi jo 12- vuotiaana "ura". Vasta reilut 20v myöhemmin tuli mulla vasta sitten se pohja ja tiesin et on päästävä kuiville lapsen takia (aloin odottaa esikoista).

      • Eräänlainen

        Minä aloitin ongelmapelaamisen 15-vuotiaana. Vasta 31 vuotta myöhemmin selätin peliongelman. Kun on muutaman vuoden ollut kuivilla, pelihelvettiin ei ole paluuta. Pelejä lakkaa ajattelemasta ja suhde rahaan tervehtyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2186
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      122
      1631
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1054
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe