Huonokuntoinen Lillholmenin läppäsilta uusittava

uusi_läppäsilta

http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/2953290/Huonokuntoinen Lillholmenin lappasilta uusittava Paraisilla

| Turun Sanomat | 9:56 | 0

Huonokuntoinen Lillholmenin läppäsilta uusittava Paraisilla

Varsinais-Suomen ELY-keskus käynnistää yleissuunnitelman laatimisen uudesta Lillholmenin sillasta. Lillholmenin läppäsilta on osoittautunut korjauksista huolimatta niin huonokuntoiseksi, että sillan jäljellä oleva käyttöaika on enää vain noin 10 vuotta.

Lillholmenin läppäsilta sijaitsee Tervsundin paikallistiellä Paraisten kaupungin alueella ja ylittää Kirkkoselän.

Yleisuunnitelmassa määritellään uuden sillan sijainti ja siltatyyppi. Yleissuunnitelma uudesta sillasta valmistuu vuoden 2017 aikana. Seuraava vaihe on tie- ja rakennussuunnitelmien laatiminen.

Vuonna 1982 rakennettu Lillholmenin läppäsiltaa on korjattu useaan otteeseen. Sillalle teetettiin vuonna 2013 laajennettu yleistarkastus, jonka perusteella läppäsilta todettiin oletettua huonokuntoisemmaksi. Lisäksi suunnittelu- ja korjaustyön edetessä sillassa ilmeni myös muita vaurioita, joita korjattiin vuonna 2014.

Sillan ohjauksen ja avauksen järjestelmät ovat ikääntyneitä, mikä aiheuttaa ylläpito-ongelmia muun muassa varaosien saatavuudelle. Sillan mataluuden vuoksi avauksia on paljon, mikä rasittaa laitteita ja rakenteita. Sillalle on jouduttu asettamaan painorajoituksia.

Arvio on, että korjaustöiden avullakin sillan jäljellä oleva elinkaari on enää vain noin 10 vuotta, jonka jälkeen Lillholmenin läppäsilta ja betoniponttoni tulee uusia.

Läppäsilta avautuu nykyisin itsepalveluperiaatteella. Liikennevirasto on päättänyt, että itsepalveluperiaatteella toimivista avattavista silloista tullaan luopumaan ja siltojen avaukset tehdään tulevaisuudessa tieliikennekeskuksista etävalvonnassa. Uuden sillan osalta avaukset tehdään etävalvontamenetelmällä.

***************
Tervsundintien liikennemäärä sillan kohdalla oli vuonna 2014 noin tuhat ajoneuvoa vuorokaudessa. Kesäaikaan liikennemäärät ovat hieman suurempia. Raskaita ajoneuvoja sillan yli kulkee muutama kymmenen vuorokaudessa. Läppäsillan avausten määrä vuodessa on yli kolme tuhatta.

0

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla

        suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
        Ikävä
        21
        3307
      2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        540
        2681
      3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        53
        2260
      4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        208
        2212
      5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        13
        1698
      6. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        219
        1509
      7. Kiantama kartelli

        Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
        Suomussalmi
        52
        1461
      8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        97
        1379
      9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        62
        1201
      10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        95
        1174
      Aihe