Tänään eräs kaveri kysyi uteliaisuuttaan, taustani tietäen, miten esim. hän ja hänen vaimonsa voisivat tulla lestadiolaisiksi.
Vastasin että uskomalla synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä.
- Siinäkö kaikki? kuului ihmettelevä kysymys.
Vastasin hänelle että ei ihan, sen jälkeen sinun tulisi tehdä/ajatella/toimia seuraavat asiat:
...
https://saulikarhu.wordpress.com/2016/09/20/miten-tullaan-vanhoillislestadiolaiseksi/
Vastasin että uskomalla synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä.
- Siinäkö kaikki? kuului ihmettelevä kysymys.
Vastasin hänelle että ei ihan, sen jälkeen sinun tulisi tehdä/ajatella/toimia seuraavat asiat:
...
https://saulikarhu.wordpress.com/2016/09/20/miten-tullaan-vanhoillislestadiolaiseksi/
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kerrotko avauksen tehnyt vanhoillislestadiolainen SEKOPÄÄ, missä kohtaa Raamatussa kehotetaan uskomaan omat synnit anteeksi.
kaikissa NIISSÄ KOHDISSA MISSÄ JEESUS TEKI IHME TYÖN , PARANSI SAIRAAN.. .. TAHI PELASTRI KUOLLEEN ,SIIS AIKA MONTA KOHDETTA.
VAIKKA HÄN MONESTI SANOI ÄLKÄÄ KERTOKO ... MITÄ USEMMIN HÄN KIELSI , SITÄ USEMMIN TOISET KERTOI, PELASUTKSESTAAN. . .
-
PARANNUKSESTAAN ... "
voisitko sinä teuta edes kerran pysyä asiassa ja vastata siihen mitä kysytään etkä AINA runoile mitä sattuu mistä sattuu.
huomasitko kysmyksen, vastaa siihen!
JOS TÄMÄ KETJU OLI ESIKOISISSA, OLISIN VOINUT , MUTTA NYT
KUN EN TIEDÄ SATAVARMASTI , ON PARAS VASTATA NOIN , JA
NYT TÄMÄ ON AINAKIN VL:sä ..
-
OLEN SITÄ MIELTÄ ,ETTÄ AINA PITÄÄ VOIDA KIRJOITTAA MITÄ TULEE MIELEEN , KOSKA JUMALAN ASIAT LIIKKUU VÄLILL Ä NOPEASTI JA
VÄLILLÄ HITAASTI , SOIKSI ..
--
JA SIKSI ETTÄ, HERRA VOI LAITTAA ASIANSA JULKI TOISELVIISIINKIN
SIIS ,NIIN ETTÄ KATUVA SAA ARMON SILLOIN KUN HERRA SEN ANTAA
SEKÄ JEESUS ANTAA OMILLE KAIKKEA HYVÄÄ. . .
Elä vittu huuvva saatana.
Odotahan edes yhden kerran niin teuta naulaa sulle semmoset teesit, että kalpenet! Lienetkö kyykäärmeen sikiö, joka olet joukkoomme kiemurrellut vaiko raatelevainen susi, joka lammashuoneeseen pyrit. Paranna ensin korvasyyhysi, ennenkuin irailemaan alat!
Raamatussa EI kehoiteta uskomaan syntejä anteeksi, vaan USKOMAAN Jeesukseen, ja ja HÄN antaa ne anteeksi ilman lestavälimiehiä ihmeellisine uskomisineen omista synneistään.
te varmaankin uskotte itsenne puhtaaksi joka lauantaina, ei tarvitse mennä saunaankaan eikä pesulle!
NO EI IHAN , SUNNUTAINA ME SAAMME SYNNIT ANTEEKSI , SILLOIN
ME TUNNEMME OLEVAMME PUHTAAT , SYNNITTÖMÄT JA TERVEET.
-
OLEMME SAANEET LUPAUKSEN P-PERJANTAINA 30;jKr.LUNASTUKSESTA.
SIINÄ MENEE SE PUNAINEN VIIVA , JOKA ON ,"LUOMINEN ", "SYNTIIN -
LANGEEMUS", "LUNASTUS."... ."
Elä vittu taaskaa huuvva saatana.
NYT ON PIKKU LAUANTAI , JA MENEN SAUNAAN. n,19:00.
JA PESEN KAIKKI KUONAT POIS ..
"KUN SOIVAT KIUKAAN MUSTAT ,NIIN UHOITTUVAT VIIKON SURUT ",
-
--
Helpompi on tulla vanhoillislestadiolaiseksi kuin lähteä sieltä pois. Sinne pääsee morjestamalla, mutta vaikka pois lähtökin tapahtuisi morjestamalla, jää synkät jäljet.
sunnuntaina vasta synnit anteeksi...!``?
mitäs jos kuolo kohtaa teutaa saunassa, mitens sitten käy?
minä saan syntini anteeksi heti kun pyydän, ihan kuin asperiinin apteekista, ei tarvitse odottaa sunnuntaita ja pappien taikamenoja.
kuka kuvittelee että taivaspaikka aukeaisi ihan pelkällä käden nostolla? Eheii..kyllä tähän maailman ainoaan taivaaseen menijöiden kerhoon vaaditaan kunnon pääsyvaatimukset.