Minkälaisia pakko-oireita teillä on?

ocdihminen

Moi

Itse en aina selvästi näe onko kyseessä pakkoneuroosista johtuva ongelma vaiko todellinen. Tuntuu että ocd pystyy levittämään lonkeronsa vaikka minne.

Minkälaisia pakkoneuroosista johtuvia ongelmia teillä on?

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasd536

      Lähes kaikenlaisia bakteerikammosta pakko-ajatuksiin, rituaaleihin, tarkasteluun asioiden koskemiseen ja vaikka mitä .

    • askdjdj

      Youtubesta löytyy valtavasti OCD:hen liittyvää materiaalia. Amerikkalaiset klipit usein tosi selkeitä puhetavaltaan ja niihin saa myös usein automaattisen tekstityksen päälle. Brittiläisissä puhe on vähän vaikeampaa usein. Youtubessa myös terapeutteja jotka esittävät asiat tosi selkeästi.

    • Dermatillomania.... Revin, raavin ja nypin siis ihoani hajalle joka puolelta. Edes naamaa en jätä rauhaan. Lisäks mulla on todettu jo pienenä atooppinen iho, joka nimenomaan tarvitsisi rakkautta ja huolenpitoa, ei jatkuvaa verille raapimista.. Tuntuu että oon ikuisessa kierteessä, josta ei oo ulospääsyä. Tästä ongelmasta tuleekin sitten sata lisää. Ahdistun ulkonäöstäni (joka on karmaisevan verinen useinkin), jonka seurauksena en tykkää liikkua ihmisten ilmoilla ja sulkeudun entisestään.. Riitelemme mieheni kanssa jatkuvasti. Räjähtelen hänelle vaikka hän on minun toimintaani katsellut useamman vuoden ja syystäkin turhautunut, kun raapiminen ei vain lopu.. Ei välillä pystytä nukkumaan edes samassa huoneessa, kun hän joutuu heräilemään yöllä mun jynssäykseen. Läheisyyttä ei liiemmin ole, mieheni on sanonut ettei välitä ulkonäöstäni, vain raapiminen harmittaa, mutta kai se nyt on ihan selvää että ei toista tee mieli koskea, jos on yltäpäältä vereslihalla....ja se koskeminen tuntuu mustakin lähinnä inhottavalta, kun kiristää ihoa eikä se (minä) kaunis ole... :( Jokapäiväistä kipua ja tuskaa. Liikkuminen ja käsienkin nostelu on tosi raastavaa välillä, kun on oikein pahaksi raapinut. Häpeän ongelmaani niin paljon, että verhoan ihoni kunnon aina atooppisen ihon piikkiin. Eikö ookkin naurettavaa? Nyt mä kuitenkin oon menossa hakemaan apua mielenterveyspuolelta, en jaksa tätä helvettiä. Mutta helppoa se ei tule olemaan..

    • Tyttövaan1

      Pakko-ajatukset jotka ahdistavat eniten. Kun käytän pesuaineita (tiskikoneen tabletit tiskikoneeseen, ja esim klorilli) niin käsiä pesen näiden jälkeen vaikka kuinka kauan.
      Tarkistamispakkoa. ..
      Ocd puhjennut n. 10v ja diagnosoitu tänä syksynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      210
      5484
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4459
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3198
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2650
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      135
      2425
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      103
      1775
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      908
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    Aihe