Mitä edessä jos lapsia ei synny riittävästi?

Pianvanhus

Liitytäänkö Ruotsiin vai Venäjään, tahi muuttaisiko Syyriälaiset tänne, mikäli oma kansa ei lisäänny riittävästi ?
Alkaa tulla kiire kun väki vanhenee..

9

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletSairasHöpöttäjä

      Sinulla on taas kiima päällä, vain mies puuttuu ja lystin maksajien riittävyydestä huoli!

    • Ketäkelapalvelee

      Katselitko Hyssälän haastattelun aamulla. Ei me todellakaan tarvita enempää sosiaalipummeja tähän maahan. Ne paljastukset mitä Hyssälä kertoi kelan tukiaisilla elävistä kansalaisista on pöyristyttäviä. Ei kannata mennä töihin ennenkuin palkka on yli 2600 kk kun kela maksaa elämisen kotiin ja toimeentulotuella siipeillään 10 vuotta vaikka alussa se myönnettiin väliaikaiseksi tueksi että asiakas pääsee jaloilleen,mutta toisin kävi kun rahaa saakin hamaan tulevaisuuteen asti niin kauan kun maksa kestää. Kela näyttäisi olevan pohjaton rahakirstu tietynlaisten kansalaisten mielestä.kunhan vaan oppii oikeasta narusta vetelemään niin tulevaisuus on turvattu. Eihän silloin niiden sospummien lapsistakaan tule muutakuin sitä mitä vanhemmiltansa oppia saa.

    • KATSEtulevaan

      Kyllä nuo lapsiperheissä olevat sosiaalitapaukset on häviävän pieni osa määrällisesti. Lapsia maahan tarvitaan, että pystytään selviämään heidän aikuistuttuaan maan veloista, eläkkeistä, ja tulevaisuuden haasteista.

    • oravanpyörässä

      Soteuudistus lisää kunnajohtajien enemmistön mukaan työttömyyttä kunnissa ja sen seurauksena varmaan monissa perheissä vauva haaveet jää.
      Kun toisaalta säästetään, niin toisaalla menot kasvaa ja köyhyys lisääntyy.

    • lisäälapsia

      Esimerkki ettei työnteko kannata ellei palkka ole yli 2600 € ei enimmäkseen pidä paikkaansa. Kyseessä oli esimerkki tapaus jossa on yksinhuoltaja ja ilmeisesti useampi lapsi jolloin on mahdollisuus asuntotukiin ja toimeentulotukeen.
      Tiedän monia ansiotyötä tekeviä joilla on palkka alle 2000€ ja se on heille paljon parempi taloudellisesti kuin työttömyys.
      Yksinhuoltajuuden lisäksi merkitsee myös mikäli puoliso tienaa, että pienemmistä lapsista päivähoitomaksut on korkeita ja jos palkka itsellä on pieni, niin päiväkoti ikäisten perheellisten toisella vanhemmalla jos palkka jää pieneksi niin päivähoitomaksut kuljetukset, työmatkat jne huomioiden ei välttämättä kannata ihan pienellä palkalla mennä töihin. Siinä auttaisi kohtuullistettu päivähoitomaksu koska kyseessä on yhteisvastuu syntyvyyden lisäämiksesksi joka pitkässä juoksussa on yhteisen edun vuoksi tärkeää.
      Ei kannata karehtia lapsiperheitä, sillä lapsista koituu paljon menoja, joka edesauttaa toisaalta talouskasvua ja työllisyyttä.
      Lapset ovat rakkaita, mutta heistä on myös huolta ja työtä, sekä paljon iloa.

    • edellytyksetkuntoon

      Kuka haluaa tänne lapsia synnyttää, kun ihmisistä puserretaan työssä kaikki mehut, tyäaikaa lisätään, lapset joutuvat olemaan omillaan pitkät ajat, pitkämatkalaisten pienten koululaisten koulukyyditykset lopetetaan jne.
      Jos tänne lapsia haluaa, pitäisi heille pystyä tarjoamaan turvallisen lapsuuden joka kasvattaa terveitä lapsia, nuoria ja aikanaan yhteiskuntakelpoisia kansalaisia.

    • PeiliVastaa

      Päättäjät ja politiikot voivat katsoa peiliin, heidän toimet ovat ratkaisevassa asemassa kun perheissä harkitaan perheenlisäystä.

    • toivossaeletään

      Eiköhän noita mamuja "suomalaistu" ja sikiä lähivuosina/saatika vuosikymmeninä siihen tahtiin, että pakko niis on olla sen verran veronmaksajia, että meitin vaipat ees kerran päivässä vaihetaan.

    • ottaamuteianna

      .. sikiävät joo, mutta moniko matu veroja alkaa maksamaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      630
      2408
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1187
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      935
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      93
      795
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      673
    Aihe