Jos koko tän vuoden keskiansiot olisi 700€, niin sen mukaan saan asumistukea. Mutta kun mulla ei ole ollut joka kuukausi töitä saman verran, niin se tarkottaa sitä että, on kuukausia jolloin oon tienannut 300€ ja joskus 1600€. Esim kesäkuussa 400€, heinäkuussa 600€ ja elokuussa 1600€ niin saisinko eloluussakin asumistuen koska vuoden keskipalkka on tuo 700€ ja edeltäviltä kuukausilta saanut noin vähän?
Elokuussa kävi niin että maksoin kaikki laskuni ja edeltäviltä kuukausilta saamani lainat ja kaik rahat men. En tiedä miten tuo asumistuki lasketaan niin otin riskin enkä ilmottamut tulojani.. rahaa kuitenkin tarvittin, niin täähän on kuin ottais halvan lainan? Maksan tietenkin takaisin jos pyydetään. Muita tukia en saa.
Palkka heiluu
2
207
Vastaukset
- Keskimääräinen
Kelan sivuilta:
"Jos palkkatulot vaihtelevat kuukausittain, lasketaan päätökseen keskimääräinen kuukausitulo palkkakertymän mukaan. Hakemukseen tulee liittää palkkatodistus, jossa käy ilmi kertymä edelliseltä ja kuluvalta kalenterivuodelta.
Tuki tulee tarkistaa, jos tulot nousevat vähintään 400 e/kk tai pienenevät vähintään 200 e/kk edellisen päätöksen tuloihin verrattuna.
Tulojen muutoksesta tulisi aina ilmoittaa Kelaan. Asumistukea ei välttämättä kannata lakkauttaa vaan tehdä tarkistushakemus, jonka perusteella tutkitaan sen vaikutus asumistukeen.
" - Sabbek
Mitenkäs tämä menee, jos esimerkiksi on töissä vain vähän aikaa vuoden alussa, niin eikös silloin koko vuoden asumistukea pienennetä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5008685Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1295968Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3425040Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594677Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744226Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1663993SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723828- 911788
- 1001323
- 47929