Saako novelleissa käyttää julkisuuden henkilöä?

Novelli13

Pidän novellien kirjoittamisesta ja ajattelin joskus ehkä kokoavani niistä jonkun novellikirjan. Monissa novelleissani esiintyy joku julkisuuden henkilö, joissakin minäkertojana. Saanko siis käyttää julkisuuden henkilöitä vapaasti tarinoissani, kun niissä ei ole mitään loukkaavaa?

8

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfjl58

      En käyttäisi päähenkilönä ketään elossa olevaa todellista ihmistä hänen omalla nimellään ilman kyseisen henkilön suostumusta.

    • prööpröö

      VOi tulla iso lasku, ainakin yhdelle ranskalaiselle kirjailijalle joka käytti jotain hollywood ämmää

    • lpota

      Muistaakseni jossain kirjoittamisen oppaassakin käytettiin esimerkkinä sitä, että Matti Nykäsestä kertovassa elokuvassa Mervin nimi oli muutettu Mirvaksi ja asia oli sillä ok. Eli juridisesti ei ole ongelmaa ilmeisesti siinä jos VIHJAAT johonkin julkkikseen, mutta nimeä ei kannata käyttää sellaisenaan ja ehkä muutenkin jättää jossain määrin tulkinnanvaraiseksi se, kenestä on kyse.

    • Saa, mutta en suosittele. Lain mukaan kunnialoukkauksen määritelmä täyttyy, jos toinen "esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka [muutoin] halventaa toista".

      Yksityiselämän loukkaamisena vuorostaan pidetään sitä, että "esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa". Tässä kannattaa huomioida ettei tiedon tarvitse olla totta, vaan että myös vihjaus tai kuva riittää. Käytännössä teksti on aina pakko luetuttaa lainatulla henkilöllä, jotta voi olla varma ettei lakia ole rikottu.

      PS. Olen muutama vuosi sitten blogannutkin aiheesta, eli lisäajatuksia löytyy täältä: http://kirjailijana.varjohovi.net/2014/08/saako-romaanissaan-viitata-todellisiin.html

      • skldfjkldsfj

        Aloittaja puhuu PROOSASTA, jossa toimivat proosan lainalaisuudet. Esimerkiksi Tervon Koljatissa useampikin johtava poliitikko on valjastettu proosan tarpeisiin ihan omilla nimillään. Maikkarilla pyörivä Pelimies ja monet muut poliittiset satiirit nojaavat täysin todellisten henkilöiden persoonaan.


      • skldfjkldsfj kirjoitti:

        Aloittaja puhuu PROOSASTA, jossa toimivat proosan lainalaisuudet. Esimerkiksi Tervon Koljatissa useampikin johtava poliitikko on valjastettu proosan tarpeisiin ihan omilla nimillään. Maikkarilla pyörivä Pelimies ja monet muut poliittiset satiirit nojaavat täysin todellisten henkilöiden persoonaan.

        Laki koskee ihan yhtälailla proosaa. Poliittinen satiiri kuitenkin seuraa eri sääntöjä, sillä julkisuuden henkilöiden julkiset teot ovat vapaasti kritisoitavissa. On myös hyvä muistaa, että yllä olevat lakisitaatit vaativat kaikki loukatun osapuolen, eli mikäli tekijä on varma ettei kohde koe tulevansa loukatuksi, kaikki on sallittua. Hyvin tunnettujen henkilöiden kohdalla on myös se etu, että yleisö tuntee heidät riittävän hyvin erottaakseen todellisuuden satiirista, mikä suorelee satiristia lailta.

        Kommentoin tuota Koljattia blogissa ja vertasin sitä Pääministerin morsiameen. Kun en tunne kysyjän tekstin yksityiskohtia, vastaus on väkisinkin "saa, muttei kannata".


    • kflsl

      Myös kustantaja joutuisi maksamaan tuomion tullessa, joten kustantajaa voisi olla vaikea löytää. Parodia tai satiiri politiikoista voisi käydä, mutta muunlaisten julkkisten kohdalla sekä kunnianloukkaus että yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen kynnys ylittyvät aika helposti, vaikka sinusta itsestäsi tekstisi ei olisi loukkaava. Kun kirjoitat pelkällä etunimellä tai muutat hiukan nimeä, niin ongelma ratkeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5007
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3456
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3204
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2297
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1897
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1828
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      161
      1793
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1310
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1127
    10. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1119
    Aihe