Pidän novellien kirjoittamisesta ja ajattelin joskus ehkä kokoavani niistä jonkun novellikirjan. Monissa novelleissani esiintyy joku julkisuuden henkilö, joissakin minäkertojana. Saanko siis käyttää julkisuuden henkilöitä vapaasti tarinoissani, kun niissä ei ole mitään loukkaavaa?
Vastaukset 8
- dfjl58
En käyttäisi päähenkilönä ketään elossa olevaa todellista ihmistä hänen omalla nimellään ilman kyseisen henkilön suostumusta.
- prööpröö
VOi tulla iso lasku, ainakin yhdelle ranskalaiselle kirjailijalle joka käytti jotain hollywood ämmää
- prööö
https://www.theguardian.com/film/2014/jul/04/scarlett-johansson-wins-french-defamation-case
Siis avarangers elokuva nainen Sharletti johansson
- lpota
Muistaakseni jossain kirjoittamisen oppaassakin käytettiin esimerkkinä sitä, että Matti Nykäsestä kertovassa elokuvassa Mervin nimi oli muutettu Mirvaksi ja asia oli sillä ok. Eli juridisesti ei ole ongelmaa ilmeisesti siinä jos VIHJAAT johonkin julkkikseen, mutta nimeä ei kannata käyttää sellaisenaan ja ehkä muutenkin jättää jossain määrin tulkinnanvaraiseksi se, kenestä on kyse.
Saa, mutta en suosittele. Lain mukaan kunnialoukkauksen määritelmä täyttyy, jos toinen "esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka [muutoin] halventaa toista".
Yksityiselämän loukkaamisena vuorostaan pidetään sitä, että "esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa". Tässä kannattaa huomioida ettei tiedon tarvitse olla totta, vaan että myös vihjaus tai kuva riittää. Käytännössä teksti on aina pakko luetuttaa lainatulla henkilöllä, jotta voi olla varma ettei lakia ole rikottu.
PS. Olen muutama vuosi sitten blogannutkin aiheesta, eli lisäajatuksia löytyy täältä: http://kirjailijana.varjohovi.net/2014/08/saako-romaanissaan-viitata-todellisiin.html- skldfjkldsfj
Aloittaja puhuu PROOSASTA, jossa toimivat proosan lainalaisuudet. Esimerkiksi Tervon Koljatissa useampikin johtava poliitikko on valjastettu proosan tarpeisiin ihan omilla nimillään. Maikkarilla pyörivä Pelimies ja monet muut poliittiset satiirit nojaavat täysin todellisten henkilöiden persoonaan.
skldfjkldsfj kirjoitti:
Aloittaja puhuu PROOSASTA, jossa toimivat proosan lainalaisuudet. Esimerkiksi Tervon Koljatissa useampikin johtava poliitikko on valjastettu proosan tarpeisiin ihan omilla nimillään. Maikkarilla pyörivä Pelimies ja monet muut poliittiset satiirit nojaavat täysin todellisten henkilöiden persoonaan.
Laki koskee ihan yhtälailla proosaa. Poliittinen satiiri kuitenkin seuraa eri sääntöjä, sillä julkisuuden henkilöiden julkiset teot ovat vapaasti kritisoitavissa. On myös hyvä muistaa, että yllä olevat lakisitaatit vaativat kaikki loukatun osapuolen, eli mikäli tekijä on varma ettei kohde koe tulevansa loukatuksi, kaikki on sallittua. Hyvin tunnettujen henkilöiden kohdalla on myös se etu, että yleisö tuntee heidät riittävän hyvin erottaakseen todellisuuden satiirista, mikä suorelee satiristia lailta.
Kommentoin tuota Koljattia blogissa ja vertasin sitä Pääministerin morsiameen. Kun en tunne kysyjän tekstin yksityiskohtia, vastaus on väkisinkin "saa, muttei kannata".
- kflsl
Myös kustantaja joutuisi maksamaan tuomion tullessa, joten kustantajaa voisi olla vaikea löytää. Parodia tai satiiri politiikoista voisi käydä, mutta muunlaisten julkkisten kohdalla sekä kunnianloukkaus että yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen kynnys ylittyvät aika helposti, vaikka sinusta itsestäsi tekstisi ei olisi loukkaava. Kun kirjoitat pelkällä etunimellä tai muutat hiukan nimeä, niin ongelma ratkeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t74956Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227823Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️71791- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien60585Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞30538Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 46517
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29509- 35499