Millaisia ovat olleet todelliset huoltohinnat kaikkine lisineen bensamallien Kioille vuodet 0-4? Olen kuullut monenlaisia arvioita ja kaikki ovat olleet paljon kalliimpia kuin nykyiseen autooni.
Kian todelliset huoltohinnat
21
208
Vastaukset
- Huoltoneuv
2000-2004 ikäiset autot ovat jo paalikamaa, joten niille ei ole huoltohinnoittelua enään. Sorry.
- onko_kallis
Luulisin, ettei Delta-Auto sentään niin vanhoja enää uusina myy?
- yhju
Kian huoltohinnat eivät poikkea mitenkään vaikkapa skodan huoltohinnoista.
- onko_kallis
Jätetään luulot sivuun ja puhutaan todellisista hinnoista.
- Ceed
2008 lähtien minulla n. 1.5 senttiä km. Ajoa n. 300000 km
- onko_kallis
562.5€/vuosi.
- palttiarallaa
Suomessa jotain 150-300 omat öljyt näin hatusta muisteltuna olleet vuosihuollot.
- Ei-vielä-tiiä
Itellä kyllä vm.2015. Omaan vaihtanu vasta öljyt pari kertaa. Ne makso vajaat 100€/kerta. Vuoden päästä varmaan tulee 30 000km täyteen nii eka määräaikaishuolto.
Muuten ei oo ollu huollettavaa autossa.
Voihan sinne huoltoon soittaa ja kysyä hintoja, saat varmaan tarkempaa tietoa mitä täältä palstoilta. Jos tosiaan yli 10v autoa ostamassa nii senhän voi huollattaa missä vaan eikä tarvi hermoilla takuun menetyksestä. - onko_kallis
Yhtään määräaikaishuollon hintaa ei ole vielä kukaan kertonut. Tosiaan olen uutta autoa ostamassa, joten 10v autojen huoltohinnat eivät kiinnosta, vaan nämä 1-3 tai neljä ensimmäistä huoltoa, jotka osuvat minulle. Uuden auton ostajalle kerrotaan mielellään huoltohinnat alakanttiin, joten siksi minua kiinnostavat nämä toteutuneet huollot.
- palttiarallaa
Minä kerroin vain määräaikaishuoltojen hintoja. Muita huoltoja en ole autoon teettänyt. Takuukorjaukset on tehty huoltojen yhteydessä.
- Tuo_meillä
Pikuhuolto eli vuosihuolto satasen paikkeilla paikasta riippuen. Isompi huolto 30tkm tai 3v välein n. 300 paikasta riippuen.
- huoltovälit
Aika pitkää hultoväliä käytät kun kolmen vuoden välein vain huollat. Ei onnistuisi takuuaikana.
- kallistaonjoo
Aika kallista kian huolto on huomioiden sen, että aika simppelistä rakenteesta kian moottorissa ja alustassa on kysymys. Ei tarvitse nostaa moottoria konehuoneesta kun jakohihna vaihdetaan, eikä tarvitse imusarjaa irroittaa kun sytytystulppia vaihdetaan, kaikki osat moottorissa ja alustassa ovat muutenkin hyvin käsillä asentajalle, toisin kuin jossain aiemmin omistamissani autoissa, siitä huolimatta hinnat ovat sillä tasolla, että ilmeisesti huollon keskellä olevat lounastauot ja kahvitauotkin laskutetaan, näin siis merkkihuollossa.
Ilmaa varatuissa huoltoajoissa näyttää ainakin olevan, kun olen sanonut, että olisi vähän kiire, niin 3 tunnin huolto näköjään pystytään tekemään tunti 45 minuutissakin. Enkä silloinkaan huollon ikkunasta nähnyt kahta ukkoa huoltoa suorittamassa kotterolleni...laskutus meni tietysti huolto-ohjelman aikataulun mukaisena. Tosin jarrunestettä piti käydä lisäyttämässä viikon päästä, kun näytti minimimerkin alla olevan. - kia3
Tuollahan on Deltan sivuilla huoltohinnasto 5% tarkuudella esim Kia bensa http://autot.delta.fi/huolto/hinnastot/
- koeajettu
Kia Ceed (2012-2015) 1,6 GDi M/T ja DCT -huoltohinnasto
30 tkm huolto 392 €
60 tkm huolto 466 €
90 tkm huolto 392 €
120 tkm huolto 466 €
Siihen päälle öljynvaihtohuollot. Ei järjen häivää näissä hinnoissa.- vr55
Onko pakko huollattaa Delta-autossa? Ei ole. Kyllä se takuu säilyy, vaikka huollattaa muuallakin. Esim Fixus huolto tai ad jne. Huomattavasti edullisempaa.
- kiaisti
Voi tietysti, mutta goodwill-remppoja ei saa kuin merkkihuolletuille. Eli joko maksat, mitä Delta kehtaa pyytää, tai ostat sellaisen auton, jossa on normaalihintaiset huollot.
- onhannekalliita
Ykköskoppasen ceedin huoltohinnat on ainakin tuolla deltan sivuilla yläkanttiin. Tosin mulla on aina ollut omat öljyt, ei pesunesteiden lisäyksiä eikä sisäilmasuotimen vaihtoa. Kevyempi huolto on ollut jotain 120-150 euroa ja isompikin korkeintaan 300.
Olen kyllä aina sopinut huollon hinnan etukäteen, eli voi olla että jos vie vaan eikä neuvottele hintaa, niin maksattavat hölmöllä vähän reilummin. - eerik62
Mitä tarkoittaa goodwill-rempat?
- hyväntahdontakuu
En tiedä esiintyykö kia huollossa yleisesti mitään goodwill remppoja, mutta esimerkiksi kuluvan osan vaihtaminen mahdollisesti osalle ilmoitetun minimi kestoiän ylityttyä (tai osakohtaisen takuun ylityttyä) kokonaan takuutyönä on goodwill takuu. Tai jos auton käyttäjä on aiheuttanut itse jonkun osan hajoamisen, mutta asia päätetään olla laittamatta asiakkaan piikkiin, vaikka siihen olisi kaikki edellytykset, silloin on kyse goodwill takuusta. Esimerkiksi blondi ei osaa avata bensatankin luukkua ja rikkoo sen vahingossa, hoidetaan takuuna kun "onhan se vähän vaikea avata"
- jiipeevee
Minulla oli vm. 2013 Kia Carens, jota käytin Deltalla määräaikaishuollossa. Ensimmäinen 30 tkm:n huolto maksoi 280 euroa ja toinen 60 tkm:n huolto 435 euroa. Huoltojen välissä vaihdatin öljyt kertaalleen aina 15 tkm:n jälkeen, ja ne maksoivat noin 89 euroa. Mitään muuta ei autolle tarvinnut tehdä. Kuukausi sitten vaihdoin auton uuteen, joten siitä sai joku hyvän takuuauton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897