Taas ilkivaltaa 67:lla!

päässilimäästä

Facebookissa pyörii tällanen viesti. Kaikkia se leipä elättääki... :-(

"Kaverilta tuli tällanen viesti, olkaahan varovaisia, jos tuollapäin ajelette. Paikka on siis tiellä nro 67, Ilmajoella, liikennevaloristeyksestä 600-700m Koskenkorvalle päin. Samassa paikassa on muutaman viimesen kuukauden aikana ollu lekaharkkojen ja pyörätelineen lisäks mm. betonista kanttikiveä, kuormalavoja ja isoja kiviä 😡

"Ilmajoella on ny ilmeisesti ihan tavaksi tullu että laitetaan lekaharkko tielle ( myös pyöräteline ollu ) ja jännitetään palioko saadaan vahinkoo aikaan. ***** täräytti la su yöllä ilmajoen 4 tuulen risteyksen jälkeen harkkoon ja volvon alusta paskana. Ku te yön timot siä seilaatte ni tiedoksi.

Ei oo pudonnu mistää kuormasta vaan ihan rehtiä ilkivaltaa. Ei mitää mahdollisuutta nähdä ennenku on tärähtäny."

13

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hihih.

    • urakkamies

      Huono harrastus tuo ilkivalta, siitä tuppaa jäämään ennemmin tai myöhemmin kiinni. Toivottavasti olis pudonnu vaan jostain huonosti sidotusta kuormasta.

    • Amazon1966

      Tieliikennelain 23§ Tilannenopeus

      Ajoneuvon nopeus on sovitettava sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen muun ohella tien kunto, sää, keli, näkyvyys, ajoneuvon kuormitus ja kuorman laatu sekä liikenneolosuhteet. Nopeus on pidettävä sellaisena, että kuljettaja säilyttää ajoneuvon hallinnan. Ajoneuvo on voitava pysäyttää edessä olevan ajoradan näkyvällä osalla ja kaikissa ennalta arvattavissa tilanteissa. Ennen kaukovaloilta lähivaloille vaihtamista nopeus on sovitettava uusia näkyvyysolosuhteita vastaavaksi.

      Kuljettajan on sovitettava ajoneuvonsa nopeus sellaiseksi, etteivät muut tienkäyttäjät joudu kohtuuttomasti lian tai soran roiskumiselle alttiiksi.

      Eli oma vika ja liikenteen vaarantamisesta sakko päälle.

    • Tiettukkoon

      Molot rakentaa esteitä, ettei Koskenkorvalle tuu terroristeja ;)

    • 131

      Kurikkalaiset vääntävät tämänkin asian Santavuoren tuulimyllyjen syyksi.

    • oO0o0oO

      Hyvä tietää, ja kertoa eteenpäin ! Tai sitten paikka vaihtuu, kun alkaa tulla yleiseen tietoon :( Se on vaan melko huono näkyvyys, kun/jos on sumua kuten on ollut lähes joka yö, mutta katuvalot tietty plussaa. Onkohan näitä systeemejä roudattu siitä -mikä-se-on- Ylijäämätuotteen pihasta, mites K-Maatalous ? Kameraa vaan kehiin, kun ite olen kuullu että toi on ollu jo toinen (?) kerta

    • Jari-PekkaK

      Poliisilla on kaksi epäiltyä asiassa.
      Ilmootuksia on jo vuodelta 2011, eli ei ole kyse pikkupojista.

      • yöyöyöyöyöyö

        Joo, ei tommosia pikkujäbät kantelekaan. Poliisi vois JO EHKÄ KENTIES tehdä asialle jotain, mikä pärkkele siinä on, että esim. öisin pysäytellään työmatkalla olevia ihmisiä, tiedän yhdenkin kaverin joka joutuu lähes joka kuukausi skoudejen pysäyttämäksi ihan SAMALLA tieosuudella, jota kulkee töihin/takaisin.
        Sitten e.m. "ilkivaltaa" (josta voi oikeesti tulla myös jotain pahempaa) ei voida ottaa asiaksi ?!? Se on tässäkin vähän niin, että pitää ottaa oikeus omiin käsiin, p*skalakit käy yövuoron alkaessa Alakylän Salessa ostamassa "vähän" yöpalaa, sitä mennään sitten mussuttamaan luultavasti omaan kaffehuoneeseen.
        Esim. Seinäjoella ei useinkaan näe yöllä ketään muita kuin kasan mustiamaijoja, jotka kiertää ympyrää, itteenikin on kytätty oikein urakalla, HARMI vaan kun ikinä ei löydy mitään, mistä vois suuta soittaa tai sakolla paiskata - HAHAHA :D
        Mutta ihan tohon asiaan, eli jos tuolla jotain vakavampaa sattuu, niin siitä tulee helposti tappo- tai taponyrityssyyte. Sinne asti vissiin poliisi mussuttaa salaattia kamarilla, että jotain tapahtuu ?!?


      • möööööö

        Asian vierestä, onko sulla jotain vainoharhoja, että poliisiit kyttäää sua oikein urakalla vai liekö totta ? Saattaa sitten olla jotain syytäkin kytätä, jos niin tekevät ?


    • moperimuori

      Asian vierestä, onkos sitä Paavua näkyny nyrkkiä heiluttamas?

    • Pankinkiertäjä

      Oli pankin edes. Maksaako oma-S tarkkailla/ korttelipoliisi palkkaa, ku on taas niin ahkerana.. Vois tehdä Peltosen Lasselle kotikäynnin, loppuis sekin kaahailu.

      • Tiukkaahaus

        Ei kellää olis muoria Paavolle, tiukkaa, vois rauhoittaa!


      • kyselkääpäs

        Paavon ja molon välisestä kiinteistökaupasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      48
      2618
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe