Valtava ongelma

KaveriinKyllästynyt

Niin. Kuinkahan monen "paniikki" on paniikkia vieroitusoireiden tähden tai sen pelkäämistä, ettei saakaan reseptejä uusituiksi, annoksiaan mistään. On aivan tolkutonra kuinka meillä heikkoja psyykeitä "hoidetaan": syihin ei puututa, ruohonjuuritasolle ei mennä. Pillereitä pillereiden perään vähän jokaiseen normaaliinkin tuntemukseen ja mielen ikävältä tuntuvaan luonnolliseen reagointiin, tunteisiin jotka olisi opittava käymään läpi ja valjastamaan lääkepöhnän hankkimisen sijasta. Tunnen eräänkin "paniikkihäiriöisen", jonka koko elämä pyörii kipulääkkeiden saannin ympärillä. Hänkin kutsuu tätä paniikkihäiriöksi.

On tapauksia joissa lääkehoito tarpeen, psyyken sairauksia jotka jatkuvaa lääkitystäkin vaativat, mutta aivan liian holtittomasti psyykenlääkkeitä määrätään, niin kuin tilastoistakin näkyy. Surullista (ja surukin on normaali tunne, jota ei tarvitse siirtää pillereillä "hyllylle").

http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2016101022442422_ir.shtml

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taudinomaava

      Et tiedä paljonkaan oikeasta paniikkihäiriöstä,voin sanoa se rajoittaa ihmisen eloa vallan kamalasti.Lääkkeet ei ole kipulääkkeitä vaan mieliala ja rauhoittava lääke ja kun vuosia on käyttänyt tulee vähennyksissä tosiaan karmeita vieroitusoireita.Mistäkö tiedän no mulla se tauti on ja pahana.Miltä sinusta tuntuisi et voi mennä lentokoneeseen et junaan et linja-autoon et hissiin et vieraille ihmisille
      ja kohtauksien aikana et edes kauppaan,jos lääkkeet auttaa sä ottaisit ne pois.Se tauti tuli ihan yllättäen kauan sitten,en tilannut sitä.Ota sitten lääkkeet myös sokeritautisilta pois kauanko he pysyvät kunnossa
      sen jälkeen, ei kyllä ihmisen pitää saada lääkkeensä jos et halua hänen
      voivan surkeasti 4seinän sisällä.Mistä teitä tulee häpeäisit.

      • likuhggffd78

        Ei tuossa puhuta niinkään oikeasta paniikkihäiriöstä, väheksytä sitä, vaan siitä kuinka iso ongelma on psyykenlääkkeiden liika- ja väärinkäyttö tässä maassa. Luetun ymmärtämisen vaikeuksia sulla? :"On tapauksia joissa lääkehoito tarpeen". Ymmärretty? Mutta ihan taivahan tosi on, että näitä lainausmerkeissä "paniikkihäiriöisiä" ja "ahdistuneisuushäiriöisiä" on pilvin pimein, jouden paniikki syntyy reseptilääkeriippuvuuksista ja vieroitusoireista ja niiden pelkäämisestä.

        Minkä tähden alouttajan tulis hävetä? Huoh.

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00189


    • taudinomaavapysyvästi

      Koska hän väittää ettei paniikkihäiriö ole muuta kuin lääkeriippuvuus.Okei kyllähän siihen tulee riippuvuus,mutta mitä sitten jos se auttaa kas kun terapiat ei yleensä auta kuin mini häiriöisiä.Minulla on varmaan tämän alueen pahin vaiva tässä kategoriassa pikkupaikkakunta.Ajatte sairaita mustanpörssin markkinoille hinnoilla joilla heillä ei olisi varaa ja muutenkin rikollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      575
      2652
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1426
    3. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      99
      1352
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1350
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1236
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      107
      1151
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      134
      1004
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      920
    9. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      77
      892
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      861
    Aihe