700.000euroo

Katainen lahjotti Himaselle.siis kansanrahoja syystä että Himanen laatii sunnitelman miten suomi selviää lamasta..eikä sitten nobel voittaja huomannu antaa piäntä vinkkiä.no voihan se Himanen toimittaa viä myähemminkin parannetun version.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tietääkseni Bengt Hölmström ei ollut Himasen apurina Sininen Kirja lärpäkettä teähtäessä.

"Pekka Himanen, Sininen kirja."
"Perustuen kansainvalisen tutkimusryhman tyohon:
-Manuel Castells
-Fernando Calderon
-Isidora Chacon
-Nico Cloete
-You-tien Hsing
-AnnaLee Saxenian"
---
Tuo Kataisen tiskin alitse livauttama 700.000 € raha on pikkuisia suolakakaloja siihen verrattuna, mitä Valtioneuvosto voi nykyään mällätä samanlaisiin 0-tasoisiin tutkimuksiin.

Katainen laittoi vireille tällaisen kivan, vuosittaisen 30 Miljoonan euron Valtioneuvoston määrärahaston oman peukalonsa alle. Siitä puoluekavereille tutkimusrahoina jaettavaksi.

"Valtioneuvoston yhteiskunnallista päätöksentekoa tukevaa tutkimus-
ja selvitystoimintaa vahvistetaan kokoamalla valtioneuvoston
käytettäväksi rahoitusta valtion tutkimuslaitoksista asteittain vuosina
2014–2016 siten, että valtioneuvoston ja sen ministeriöiden
tietotarpeiden tutkimukseen on käytettävissä 30 miljoonaa euroa
sitomattomia tutkimusvaroja."
http://www.minedu.fi/OPM/Verkkouutiset/2012/09/tutkimuslaitosten_kokonaisuudistus.html

Himasen 0.7 millin raha herätti niin paljon pahaa verta, että nyt ei 40-kertaiseksi nostettu vastaava poliittisen rahan jako enää herätä yhtään.

Kyseinen 30 milliä jaetaan aika kepein perustein. Kukaan ei kiinnostuu, ja vielä harvempi asiasta tietää, jos jollekin uudelle kaverille joku ministeri päättää tyrkätä 700.000 €, kirjan tekoa varten taikka tutkimusrahoiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etumaksu kirjoitti:

Katainen lahjotti Himaselle.siis kansanrahoja syystä että Himanen laatii sunnitelman miten suomi selviää lamasta..eikä sitten nobel voittaja huomannu antaa piäntä vinkkiä.no voihan se Himanen toimittaa viä myähemminkin parannetun version.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu