miten määritellään

esim jos laitetaan option boxeja joiden arvot
ovat esim. 1, 2, 3, jne... ja nimeän nämä alussa
Dim Quantity As Integer. Millä siis kerron ohjelmalle että nämä kyseiset option boxit ovat juuri näitä Quantiteja ?
Mulla on VB 6 jos se eroaa esim .NETistä.
3413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... nk. kontrollijoukon. Näin pystyt tapahtumissa hyödyntämään Index arvoa, ja ottamaan sen (=indeksin) talteen esim. moduulitason muuttujaan, jos tarvitset tietoa tapahtuman aiheuttaneesta tai valitusta kontrollista muualla ohjelmassa.

Äänestä

eli "radiopainikkeet", toimivat kuten vanhassa radiossa, kun painat yhtä, edellinen pomppaa ylös jne.
Samalla tavalla toimii OptionButton, vain yhden arvo voi olla True, muut ovat False.

Ei noita tarvitse määritellä (Dim).
Sensijaan ohjelman aikana, tai heti alussa arvo voidaan asettaa, esim. OptionButton1.Value = True.
Jos samalla Form:lla tai Frame:lla on muita OptionButton:eita, niiden tilaksi tulee False.

Jos haluat luoda useita OptionButton:eita esimerkiksi samalle Form:lle, laita siihen yksi ja nimeä se sen nimiseksi kuin haluat.
Sitten valitset sen ja Edit-Copy ja sitten Edit-Paste. VB kysyy:
"You already have a control named 'xxxxxxx'. Do you want to create a control array?"

vastaat Yes. Tällöin VB indeksoi ensimmäisen OptionButton:in 0, toisen 1, ja jos Paste:at lisää, kolmannen indeksiksi tulee 2, neljännen 5 jne.

Sitten voit vaikka Form Load osaan laittaa:
Option1(0).Value = True, muita ei tarvitse asettaa, koska niistä tulee automaattisesti False.

Jos taas haluatkin laittaa Option1(1).Value = True, niin se on sitten valittu, muut eivät.

Ja haluat varmaan määritellä tekstin nappuloille.
Jos sinulla on vaikkapa kaksi nappulaa, indeksit 0 ja 1, laita Form Load osaan vielä:

For s = 0 To 1
Option1(s).Caption = "Valinta " & s
Next s

Edellisissä esimerkeissä OptionButton:ia ei nimetty uudelleen vaan se on alkuperäinen OptionButton1.

Jos Form:ssa on Frame, siihen laitettavat OptionButton:it toimivat itsenäisesti Form:ssa oleviin nähden.

Äänestä
  • "..kolmannen indeksiksi tulee 2, neljännen 5 jne."

    piti olla: "...neljännen 3 jne."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkaja kirjoitti:

esim jos laitetaan option boxeja joiden arvot
ovat esim. 1, 2, 3, jne... ja nimeän nämä alussa
Dim Quantity As Integer. Millä siis kerron ohjelmalle että nämä kyseiset option boxit ovat juuri näitä Quantiteja ?
Mulla on VB 6 jos se eroaa esim .NETistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu