esim jos laitetaan option boxeja joiden arvot
ovat esim. 1, 2, 3, jne... ja nimeän nämä alussa
Dim Quantity As Integer. Millä siis kerron ohjelmalle että nämä kyseiset option boxit ovat juuri näitä Quantiteja ?
Mulla on VB 6 jos se eroaa esim .NETistä.
miten määritellään
3
315
Vastaukset
- Orwell
... nk. kontrollijoukon. Näin pystyt tapahtumissa hyödyntämään Index arvoa, ja ottamaan sen (=indeksin) talteen esim. moduulitason muuttujaan, jos tarvitset tietoa tapahtuman aiheuttaneesta tai valitusta kontrollista muualla ohjelmassa.
- vbguru
eli "radiopainikkeet", toimivat kuten vanhassa radiossa, kun painat yhtä, edellinen pomppaa ylös jne.
Samalla tavalla toimii OptionButton, vain yhden arvo voi olla True, muut ovat False.
Ei noita tarvitse määritellä (Dim).
Sensijaan ohjelman aikana, tai heti alussa arvo voidaan asettaa, esim. OptionButton1.Value = True.
Jos samalla Form:lla tai Frame:lla on muita OptionButton:eita, niiden tilaksi tulee False.
Jos haluat luoda useita OptionButton:eita esimerkiksi samalle Form:lle, laita siihen yksi ja nimeä se sen nimiseksi kuin haluat.
Sitten valitset sen ja Edit-Copy ja sitten Edit-Paste. VB kysyy:
"You already have a control named 'xxxxxxx'. Do you want to create a control array?"
vastaat Yes. Tällöin VB indeksoi ensimmäisen OptionButton:in 0, toisen 1, ja jos Paste:at lisää, kolmannen indeksiksi tulee 2, neljännen 5 jne.
Sitten voit vaikka Form Load osaan laittaa:
Option1(0).Value = True, muita ei tarvitse asettaa, koska niistä tulee automaattisesti False.
Jos taas haluatkin laittaa Option1(1).Value = True, niin se on sitten valittu, muut eivät.
Ja haluat varmaan määritellä tekstin nappuloille.
Jos sinulla on vaikkapa kaksi nappulaa, indeksit 0 ja 1, laita Form Load osaan vielä:
For s = 0 To 1
Option1(s).Caption = "Valinta " & s
Next s
Edellisissä esimerkeissä OptionButton:ia ei nimetty uudelleen vaan se on alkuperäinen OptionButton1.
Jos Form:ssa on Frame, siihen laitettavat OptionButton:it toimivat itsenäisesti Form:ssa oleviin nähden.- vbguru
"..kolmannen indeksiksi tulee 2, neljännen 5 jne."
piti olla: "...neljännen 3 jne."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887