Minulla on menossa rv 17 . Selkäkipu on pikkuhiljaa alkanut häiritsemään arjen aherrusta. Mitä hyviä vinkkejä olisi vähentämään kipua?
Mikä avuksi selkäkipuun?
Hansu
3360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mä tilasin bebesiltä (bebes.fi) tukivyön, joka on auttanu jonkin verran. Tyyris se kyllä on, 41 e postitus. Kuulemma ainakin Stocka myy samaa vyötä.
Oon myös käyny uimassa, kun ajattelin, että selän vahvistaminen olis hyväksi. Enkä voi oikein muuta urheilua enää harrastaa (oon sairaslomalla, rv 32).
Ai niin, jos joku harkitsee Bebesin vyön ostamista (Anita-merkkinen, muistaakseni), älkää tilatko liian suurta. Mä oon normaalisti kokoa 38-40 tai M-L, mut näillä viikoillakin M-kokoinen vyö on ollu aika suuri. S olis riittäny!
sain apua kylmägeelistä, sitä vaan vetelee kauheet määrät selkään ja persuksille. antaa kipuaistinelimille muuta ajateltavaa. täytyy kyl levitellä vähän väliä kun vaikutus loppuu...
koita olla mahdollisimman ryhdikäs istuessa ja seisoessa, mulla ainakin auttaa. huomaa heti et alkaa särkeä kun "lysähtää" kasaan.
Ja rentouta selkää aina kun mahdollista. eli kotosalla tyyny polvien alle makuulla ollessa, tai etsit vaan sellasen asennon kun tuntuu hyvältä!!
Tsemppiä
Selkäkipuun auttaa
-liikunta
-venyttely (alaselkäkipuihin tepsii etu-ja takareisien venyttely)
-hieronta
-hyvän ryhdin säilyttäminen (vatsa sisään,rinta ulos,hartiat rennoksi)
-tukivyön käyttö
-kylmägeelit
-särkylääkkeet