Ennen sai 3kk lääkkeet, nyt tollopersut vastii, että vain saa kuukauden kerallaan.. Rampoaa apteekissa ja maksa kolmet omavastuut.
Persutollot taas sähläämässä..
ainapersutollot
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Erittäin suuri munaus perussuomalaisilta, keskustalta ja kokoomukselta. Hallitus lähtenyt "vihreälle polulle" muka jonkin lääkehävikin säästämislinjalle, ontuva selitys tyhmyydelle. Kyllä hallitus ei välitä sairaista suomalaisista. Tähän asti typerin päätös hallitukselta.
Johtuu varmaan siitä että hullunlääkkeitä ei saa antaa kaikkea kerralla joita sinä olet ilmeisesti tarvitset .
Nyt palstu kusipääersu..Häpeä syntynääsi..Eätisi jo itkee tyhmyyttäsi
On tainnu Mari vetää kalsarikännin vitutukseen niin sekaavaa on toi mokellus hhe .
Tätä persutolloa häpeää äitinsä päivittäin ja itkee, miksi ei käytetty kortsua silloin!
Haluaa kusettaa sairaitakin!
Kun sote-sähläyksessä julkinen terveydenhoito siirretään veroparatiisiyhtiöille (Mehiläinen, Terveystalo, ...) niin täytyyhän heidän lääkärien laskutus jotenkin turvata. Kun Kainuun syrjäkylän mummo kärrää itsensä kerran kuussa veroparatiisilääkärille reseptejä uusimaan, niin veroeuroja kilisee iloisesti Mehiläisen & kumppaneiden kassaan Panamaan, Luxemburgiin ja muualle, missä niistä ei tarvitse veroja maksaa.
Saitko mitä tilasit?
Persut oikein nauttivat köyhien ja sairaiden kyykyttämisestä.
Ei tollopersuja enäå koskaan päättämään mistään. Kokonaan korvattavilta lääkkeiltä omavastuut pois ja vaikka 4 kk kerralla, että saa yhdellä omavastuulla!
Persut ovat Suomen historian tyhmin tapaus puoluerintamalla,oikea ilmiö missä tyhmyys tiivistyy hallitus työskentelyssä tähtitieteellisiin sfääreihin.
Kokonaankorvattavilta lääkkeiltä pitää poistaa toi 50 lääkeomavastuukin ja muu kuukausikotkotus. Moni tarvii päivittäin lääkkeensä. Ei ne roskiin jouda!
Mitä se törkyturpa Soini? Lutkuttaa kieltä kokoomuksen perseessä ja hokee:hyvä hyv..
Persuille loparit, ennen kuin Suomi kurjistuu kokonaan!
Suomineito ei enää kauaa persujen tuholaistyötä kestä. Maksanut jo miljardeja. Kauheaa!!!
Nyt kansa kiroaa, miksi äänesti töppöpersut kurjistaman elämäänsä!
niks ja naks hyvä kipale lööty https://www.youtube.com/watch?v=CKaq31-_Zdg
Tää persu vetää nyt kalsarikännit. Tuu mukaan, ptsaa ja kaljaa! Kivaa.
voes lähtee mukkaan justiisa kaljat kävin kopasemas :D minäki tuon pikku naposteltavaa ja minttupullon lähetää niillä vaahtii https://www.youtube.com/watch?v=CKaq31-_Zdg
Tekeekö tollojuoppopersut muuta?
Kuinka nuo tollopersut kehtaa??
kaupungeissa se onnistuneekin, maaseudulla? lekuriin/apteekkiin voi olla 50Km.. siitävaa ekaks uusiin resepti, sit apteekkiin.. kk pääst si sama uusiks..
ai ettei autoo?
Tuo kuukauden välein lääkkeiden haku tulisi muuten koskemaan vain 1000 euroa kuukaudessa maksavia lääkkeitä, joten ei koske kovin isoa osaa reseptilääkkeistä. Tietysti jos pää saadaan auki, niin aina vaan lasketaan tuota euromäärää. Tarkoitushan on, että turhia lääkkeitä ei jäisi hävitettäväksi niin paljon. Halpoja lääkkeitä on kuitenkin valtaosa hävitettävistä. Joka epäilee, että tarkoitus on vain vaikeuttaa lääkkeiden saantia ja leikata, on tietysti oikeassa.
Uudistus koskee vain käyttäjälleen uusia lääkkeitä joita ensin saa sen kuukauden annoksen kela-korvattuna, sitten jatko kolmen kuukauden satseissa. Myös niitä lääkkeitä joiden lähtöhinta on yli 1000 euroa paketti saa kuukauden satseissa. Reseptit tulevat olemaan voimassa 24 kk aiemman 12kk:n sijaan.
Persujen äänestäminen on sama, kuin rasvaisi oman hirttoköytensä.