Ostin vasta uuden auton, jossa on ac-nappula, jolla voi valita käyttääkö tasavirtaa vaiko vaihtovirtaa. Mutta en minä huomaa mitään eroa, onko vaihtovirta kytketty, vai ei.
Miten päin ne muuten olikaan: kumpi tarkoittaa vaihto-, ja kumpi tasavirtaa? Google kertoo vain yhtyeestä nimeltä ac/dc.
Manuaalia autossa ei ollut mukana, mutta jos jollain olisi myydä, olisin kiitollinen. Auto on siis ford mondeo -98.
Miten päin ne muuten olikaan: kumpi tarkoittaa vaihto-, ja kumpi tasavirtaa? Google kertoo vain yhtyeestä nimeltä ac/dc.
Manuaalia autossa ei ollut mukana, mutta jos jollain olisi myydä, olisin kiitollinen. Auto on siis ford mondeo -98.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Just just
AC = vaihtovirta, DC = tasavirta.
Kuten jo nimikin kertoo, niin vaihtovirta-asentoa käytetään esim vaihdetta tai kaistaa vaihtaessa (vilkut toimivat vaihtovirralla, kuten myös automaattivaihteisto, koska manuaaliahan sinulla ei ollut), kun taasen noissa -98 Mondeo-malleissa tasavirta-asento korvaa vakionopeudensäätimen pitäen virranjakajan tasaisena.
AC voi tarkottaa myös Air Condission:ia eli ilmastointilaitetta.
Mutta jos tää kysymys on pilari, niin aika hauska kuitenkin.
Air Condission => Air Conditioning
(ilmastointi)
Ääntäminen menee vähän tuohon kirjoittamaasi suuntaan.
Ei muuta kuin mankkaan AC/DC:tä ja Highway to Hell soimaan! Itse asiassa voit aktivoida vaiheiset auton ympärille, jolloin humanoidit ei voi abduktoida sinua Fordista.
.............että silleen
Auton sähköjärjestelmä toimii 12V:n tasavirralla (kuorma-autoissa 24V).
Miten 12 voltin tasavirta eroaa esim. 24 voltin tasavirrasta? Jos mittaan niitä ampeerimittarilla, en voi päätellä kummasta on kysymys.
Miksi yleensä puhut jonkun volttisesta virrasta kun virran yksikkö on ampeeri? Vai ovatko sähkömiehet yhtä pönttöjä kuin putkimiehet?
Siis nyt ei kyllä puhuta tasavirrasta vaan tasajännitteestä. Auto käyttää 12 voltin tasajännitettä eikä 12 voltin tasavirtaa.
pätemistä !
Kaikkien veneilijöiden tuntema autopilotti tietenkin. Asfalttimaailmassa se on vaan AutoCurving = AC. Elikkä tälläpä autosi pysyy tiellä kuin itsestään.
Ja ihan turha tulla syyttämään sitten kuolemantuottamuksesta, ei tuota ku´kaan kai vakasti ota!?