Merenkäynti atlantille käy Pietarin Muurmanskin ja Krimin kautta
Jos Suomi varustautuu Naton tai Usan kumppanuuden kautta ja muodostaa näin uhan
Venäjän pohjoisten satamien Muurmanskin ja Pietarin alueelle
Niin Venäjä varmasti turvaa nämä alueet, hinnalla millä hyvänsä
Miettikää nyt onko sittenkään turvallista nojata liikaa Länteen?
Krim on Venäjän tärkeä kauppa ja srateginen satama, eikä luovu siitä
Ei tule luopumaan näistä pohjoisen satamistakaan
Jos Suomi varustautuu Naton tai Usan kumppanuuden kautta ja muodostaa näin uhan
Venäjän pohjoisten satamien Muurmanskin ja Pietarin alueelle
Niin Venäjä varmasti turvaa nämä alueet, hinnalla millä hyvänsä
Miettikää nyt onko sittenkään turvallista nojata liikaa Länteen?
Krim on Venäjän tärkeä kauppa ja srateginen satama, eikä luovu siitä
Ei tule luopumaan näistä pohjoisen satamistakaan
Vastaukset 14
Vanhimmat
Venäjä on ihan itse ajanut itsensä nurkkaan ja menettänyt kaikkien luottamuksen. Tämän Putin toki tietää itsekin ja siksi luo hysteriaa kotimaassaan muka Venäjän piirittämisestä ja lännen uhasta Venäjälle. Sillä pyrkii tietysti varmistamaan vallassapysymisensä, kun kansa on peloteltu ulkoisella uhalla.
Yhtään Venäjää uhkailevaa elettä ei Nato ole tehnyt. Venäjän jatkuvien sotaisten uhoilujen ja provokaatioiden edessä Nato on ollut kylmän rauhallinen eikä ole provosoitunut. Ei ole reagoinut sotilaallisesti Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan, ei Krimin miehitykseen, ei Venäjän meneillään olevaan kansanmurhaan Syyriassa.
Kukaan ei ole sulkemassa Venäjän merenkulkua ja vaikka Krimin miehitys on täysin laiton kaikkien mittapuuden mukaan, niin länsi ei ole aikeissa palauttaa sitä sotilasvoimalla takaisin lailliselle omistajalleen Ukrainalle.
Kyllä Suomen on hyvin selkeästi ilmaistava kuuluvansa länteen ja pidettävä huoli omasta turvallisuudestaan Suomi sen paremmin kuin muutkaan länsimaat eivät ole millään tavalla osouttaneet samalaista sotilaallista agressiivisuutta Venäjää kohtaan kuin mitä Venäjä jatkuvasti tekee länttä kohtaan.
Ei Suomenkaan pidä nöyristellä Venäjän sotaisan uhon edessä, koska se tie vie vääjäämättä Suomen tuhoon. Yksin Suomi ei mitään mahda ja joutuu nöyrtymään jos millaiseen nöyryytykseen jossain vaiheessa, se on selvää ja juuri siksi Suomen on aivan välttämättä kuuluttava isompaan koaliittioon itsenäisyytensä ja itsemääräämismahdollisuutensa säilyttääkseen. Tämä on päivän selvää.
Kyllä Nato on se joka hyökkää, on vallannut kaikki Varsovaliiton maat, viroa ja Ukrainaa myöten Että hakusessa on enää itse Venäjänmaa, mutta se on Iso pala nielaistavaksi. Liian iso Napoleonille liian suuri Hitlerille, Liian suuri Natolle ja Usalle
Höpö höpö. Äläpäs nyt jauha typeryyksiä. Nato ei ole hyökännyt yhteenkään entiseen varsovan liiton maahan, mutta Venäjä on.
Nuo entiset varsovan liiton maat ovat ihan itse hakeutuneet Naton jäseniksi heti, kun vapautuivat Neuvostoliiton ikeestä. Kovasti nämä maat ovat saaneet tehdä työtä sen eteen, että saisivat pysyviä natojoukkoja ja kalustoa maihinsa. Nato on ollut kovin vastahakoinen ja vasta nyt Venäjän muututtua uhoavaksi sotaisan agressiiviseksi naapureitaan ja länttä kohtaan, on Nato suostunut muutamien tuhansien sotilaiden sijoittamiseen noihin maihin. Ei tuolla symbolisella määrällä hyökätä yhtikäs mihinkään. Ei todellakaan. Vastassa on monikymmenkertaiset venäläiset sotajoukot ohjuksineen ja ydinaseineen ja joita Venäjä on uhannut käyttääkin, jos esim liittoutumatonta Ukrainaa autettaisiin sotilaallisesti.
Ukraina ja Valko-Venäjä olivatkin ainoat, jotka eivät liittyneet Natoon samaan aikaan muiden kanssa ja takuuvarmasti katuvat.
Eikä nyt kovin suurta ajatuskykyä tarvita ymmärtääkseen mikä tilanne nyt olisi esim Balttian maissa, mikäli eivät olisi Natossa.
Venäjää ei uhkaa mikään muu kuin Venäjä itse tai tarkemmin sanoen juuri nyt Putin oligarkkeineen. Tuolla meiningillä Putin luo venäläisiin sotahysteriaa ja sen seuraukset voivat olla arvaamattomia. Jo sekin, että Venäjästä on tullut Putinin toimien johdosta kansainvälisissä yhteyksissä lähes hylkiövaltio, ei mitenkään voi olla Venäjän etu. Ei sivistysvaltiot kunnioita sodalla ja sotlaallisella voimalla uhoavaa arvaamatonta ja täysin epäluotettavaa valtiota kuten nähty onkin.
Höhölö,,,,, lölö,,, Siun puheita hylkyvaltio on maailman toiseksi suurin öljyntuottaja!
Maakaasuvaranto ehtymätön, on kaikenlaista malmivarantoa, on kultaa ja lisää nousee,, Kansallisomaisuus on VALTAVA,, Maailman suurin valtio pinta-alaltaan , Maatalouksen kapasiteettia pystyy nostamaan puolella.
Velkaa per kansalaista kohtaan on 1500 euroo,, Eli nou velkaa!
Ydinasevaltio, Sotilaallinen mahti on suuri, ja täytyy ollakin, Kun seuraa USAn kiimaa päästä Venäjän öljyapajille ja vähän muutakin rohmuamaan. Va ei tai jenkkipoika pärjätä
Hylkyvaltiolla+tarkoitin+kyllä+Venäjän+poliittista+imagoa+nykyisin.++Ja+se+todella+on+tässä+mielessä+ajanut+itsensä+hylkyvaltioluokkaan,+jossa+menettänyt+aidot+ystävänsä+ja+luottamuksensa.+Liittolaisia+omasta+halustaan+ei+ainuttakaan.++Kyllä+minusta+tuolloin+on+kyse+melkoisesta+hylkiöstä.+
Taloudellisessa+mielessä+Venäjä+on+valtava+raaka-ainetuottaja,+energia,+öljy+maakaasu.+Eli+varmasti+maailman+parhaat+edellytykset+tulla+maailman+yhdeksi+merkityksellisemmäksi+talousmahdiksi.++Nämä+edellytykset+ovat+olleet+olemassa+jo+vuosisatoja,+mutta+silti+talous+on+vain+noin+Italian+tai+Espanjan+luokkaa.++Kansalaisten+elintaso+on+yksi+Euroopan+heikoimpia+ja+maailmankin+mittapuussa+kaukana+teollisuusmaiden++elintasosta.+Ei+kovin+paljoa+kehittyneempien+kehitysmaiden+tasolta.+
Perusteltua+on+kysyä,+miksi+Venäjä+ei+kykene+nostamaa+maataan+huippuedellytyksistä+huolimatta.+
No+yksi+merkittävin+syy+tällä+hetkellä+on+tietysti+huikeat+sotilaalliset+varustelumenot+ja+satsaukset+hyökkäys-++ja+sodankäyntikykyyn,+budjetista+noin+30%+joidenkin+arvioiden+mukaan.+Suomessa+alle+2%,+joka+on+kokolailla+länsimaiden+keskitasoa.+Usassakin++muistaakseni+noin+6%.+Rahat+siis+aseisiin,+jotka+eivät+tuota+hyvinvointia.+
Demokratian,+oikeusvaltion+ja+vapauksien+puute.+Ihmiset+eivät+luota+viranomaisiin,+ovat+viranomaisten+mielivallan+kohteena,+taloudellinen+menestyminen+johtaa+välittömästi+suuriin+vaikeuksiin+ja+jopa+henkilökohtainen+turvallisuus+on+uhattuna+ellei+mukaudu+vallanpitäjien+oikkuihin,+saati+uskaltaa+kyseenalaistaa+näiden+päätöksiä.++Tälainen+ilmapiiri+ei+mahdollista+innovaatioita+eikä+riskinottoa.+
Jopa+Putinin+lähipiirissä+oleva+oligarkit+on+sijoittanut+miljardeja+turvaan+länsimaihin.+Näin+on+tehnyt+myös+Putin+itse.+
Tekninen+osaaminen+ja+työmoraali+on+myös+heikkoa.+Ei+tynnyripommien,+bunkkeripommien,+ohjusten,+ydinpommien+rakentelu+ja+ylipäänsä+vain+aseteknologiaan+satsaaminen+riitä.
Sotilaallisesti+Venäjä+on+vahva+ja+vahvistuu+koko+ajan,+vaikka+hinta+sille+on+jaivan+ärjetön.++Tulos+näkyy+valtavana+agressiiivisena+uhona+ja+sotatoimina.++Luuletko+Venäjän+tuolla+tavalla+saavansa+aitoa+kunnioitusta+ja+halukkaita+yhteistyöhön?+
Maailma+tulee+mainiosti+kyllä+toimeen+ilman+Venäjää+eli+Venäjän+eristäytyminen+omaan+nurkkaansa+vahingoittaa+eniten+juuri+Venäjää+itseään.
suoraan taisit kopioida Koksujen puolueohjelmasta
Niinkö. No sinäpä taidat tuntea sen paremmin. Minulla taasen ei ole siitä ja sen sisällöstä aavistustakaan.
Mutta kirjouttamasni asiaan et ilmeisesti kyennyt kommentoimaan. Ei se mitään, sehän ei yllätä mitenkään... nuo Putinin 'julistukset' eivät kestä keskustelua edelleenkään...
Putin+pitää+huolen+omista+kansalaisistaan,+oli+nää+Krimillä+Ukrainassa+10%+on+venäläisiä,++Lännen+huolena+on+saada+Temokratia+leviämään+jokamaahan+jopa+tuhansia+vuosia+eläneet+Muslimit+pannaan+Temokratian+pakkopaitaan.+Idiootteja+riittää
Kumpa Putin huolehtisi ensin oman maansa kansalaisten hyvinvoinnista ennenkuin lähtee hyökkäämään naapurimaihin muka huolehtimaan siellä asuvien venäläisten oloista. Omassa maassa kyllä riittäisi parantamista ja varmasti enemmän kuin Ukrainassa oli ennen Venäjän hyökkäämistä. Tai missä tahansa eurooppalaisessa Venäjän naapurimaassa.
Ja ainahan venäläiset voisivat palata kotimaahansa, jos naapurissa elo on kurjaa. Näinhän sen pitää mennä eikä siten kuin Putin uhkailee, että Venäjä tulee naapurimaahan 'pistämään venäläisten asiat kuntoon'.
Kyllä tosiasiassa Putinin motiivit ovat hyvin kaukana tavallisten venäläisten hyvinvoinnin turvaamisesta.
Suomi ja suomalaiset ei näin mellastais, jos Venäjä on heille vaaraksi, tämä on vain jenkkien mielistelyä, näin tehtiin 1930 luvullaki natsi Saksalle ja jopa vaadittiin sotaa,Suojeluskunnatkin !?
Suomi ei kyllä ole se joka 'mellastaa'. Kyllä se 'mellastaja' on Venäjä.
Suomi toimii hyvin kylmän rauhallisesti kuten muukin länsi suhteessa Venäjään. Provosoitumatta ja keskusteluyhteyttä katkaisematta.
Samalla kyllä Suomi pyrkii varmistamaan olemassaoloaan monin eri keinoin myös niissä mahdollisissa tilanteissa, jossa Venäjä suuntaa sotilaallisia agressiota myös Suomea kohtaan. Suomen ainoa keino on yhteistyö samanmielisten kanssa ja varmasti sotilaallinenkin liittoutuminenkin turvatakuiden saamiseksi jossain vaiheessa.
Tällä hetkellä juuri Venäjän toiminta muistuttaa hyvin vahvasti natsiSaksan ja Neuvostoliiton toimintaa ennen toista maailmansotaa. Nyt Venäjällä ei vain ole liittolaista kuten Neuvostoliitolla oli eli natsiSaksa.
Venäjällä on Muurmanskin kautta ainoa varma tie valtamerelle! Dardanellit, Suezin kanava ja Tanskan salmet ovat suljettavissa, jos länsimaat tosissaan suuttuvat..
Ja lännellä on varmaan tarvittavat keinot tuhota koko Muurmanski :)
Ei länsivaltiot murmanskin satamaa halua tuhota,sillä länsivaltiot ei ole stabiili yhtenäinen samat kaupalliset intressit omaava yhteisö,vaikkakin Eu on yhdistänyt nämä ennen niin ajoittain ristiriitaiset ja omia etujaan valvovat suurvallt,kuten Saksa ,Englanti,Ransaka ja jenkit.
Venäjää ei kaikin suhtein nähdä minään suurena peikkona,vaan potentiaalisena kauppakumppanina .Venäjä toimittaa Eurooppaan mm maakaasua ,joka on oleellista Eurooppalaisille valtioille, elelyn kannalta.
Sodat yleensä synytyvät elinehtojen turvaamiseksi tai luonnon rikkauksien riitämiseksi hyvinvoinnin turvaamiseksi itselle tms syystä, ei niinkään ajatusten tai aatteiden ristiriidasta. Aatteet tosin voivat luoda pohjaa sille mitä kunkin mielestä kullekin kuuluu tai miten hyvää pitäisi jakaa.
Totta ,että jäämeen kautta käynti venäjälle on militäärisesti tärkeä ,koska tuota kautta huoltotie on venäjälle turvallinen tai turvataan ,myös tavaran tuonti Suomenlahdelle ,muurmannin rataa pitkin .(ns. toinen huoltovarmistus reitti).
Suomen osuus tuossa suhteen on tätänykyä militäärisesti laskenut ,sillä Suomalaiset eivät enää asuta Petroskoita ja jäämeren rantaa ,eivätkä hallitse jäämeren ympärivuoden auki olevaa liinahaamarin satama allasta ,kuten vielä itsenäistymisen aikakausina, menetettyämme kyseiset alueet ww2:ssa ja tarton rauhan rajan siirryttyä.
Tuo yhteys on edelleen tärkeä ja sen tärkeys aikoinaan on tullut ilmi mm. ww1 :ssä ,huolto yhteytenä ,sillä laivoilla suuret materiaalikuljetukset ovat mahdollisia ja esim tuolloin kun venäjä ja saksa kalistelivat miekkojaan oli tuo yhteys turvallisisn kuljetustie mm Ranskalla aseiden myyntiin Venäjän suuntaan ja kauppayhteydeksi muille maille ,kuten USA ja Englanti,joka hyvin hanakasti pyrki kyseisellä alueella valvomaan kaupallisia intresejjän ,mm erinäisten pohjoismaiden ja venäjän välisten rajavetojen yhteydessä.
Suomen asema tuossa suhteessa on jäänyt pois,mutta ei mitättömäksi,sillä muurmannin rata takaa tuon tavarain kuljetuksen jäämeren ja suomenlahden välillä .Muurmannin rata on toki katkaistavissa tänäpäivänä ilmateitse toiseen tapaan ,mutta edelleen maa sodassa olemme militäärisesti tuossa suhteessa maasodan käynnissä oleellisessa maantieteellisessä asemassa,kuten monessa muussakin suhteessa itärajamme on portti itään joka tekee meistä suurvaltojen pelinappulan .tuosta syystä hiljainen yhtäläinen sopimus Suomesta demilitärisoituna alueena sopii kaikille hyvin ,etenkin meille.