Omassa vanhassa pösössä korjattiin öljyvuotoja yhteensä 9 kertaa. Vuodot saivat alkunsa jakoketjuremontin aikoihin/yhteydessä. Suuttimia tutkittiin ja ihmeteltiin viiteen kertaan, ennen kuin korjaamo suostui asentamaan uudet tiivisteet. Imusarjan o-renkaat antoivat oman lisänsä sotkuun. Tuo saatiin kuntoon jo neljännellä yrityksellä. Yleensä nämä korjaamoveijarit pesivät moottoria ja väittivät sitten, ettei mitään vuotoa enää ole.
Ammattitaidottomat korjaamot ovat ehdottomasti Peugeotin suurin kompastuskivi.
Ammattitaidottomat korjaamot ovat ehdottomasti Peugeotin suurin kompastuskivi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jakoketjuu ei taida olla pössyköis?
Tietyissä malleissa on kyllä ketju
Tässä aloittaja aloitti: "Omassa vanhassa pösössä...". Pitää kyllä mennä aika kauas. 1970 - 1980-luvun Peugeoteissa 104, 204, 205, 304, 305, 404, 504, 604 malleista löytyi ketjuvetoja. Pitkävihainen aloittaja silti.
Nykyisistä Peugeotin moottoreista löytyy molempia.
No eihän noita kaikkia ketjuja ja hihnoja voi muistaa kun isillä on samanlainen auto kuin kaikilla naapureillakin.
2004-2010 oli jakoketju Peugeotin 1,6 dieseleissä. Sitä ei varmaan useimmat nyt tainneet tietääkään. Jakoketjulla oli koplattu nokka-akselit toisiinsa. Jakohihna antoi kyytiä vain yhdelle nokka-aksilalle.
Vähän väärä vertailu. Hihna vetoinen kuitenkin. Voima siirtyy hihnan avulla. Ketju on eri tilassakin ja tuskin tarvii vaihtaa joka hihnan vaihdossa. Mahdollinen vaihto kun ajoitus pielessä. Öljypumppukin monessa toimii ketjulla ja se on useasti siellä jakopuolella eikä silloinkaan sanota, että moottori toimii ketjulla.
Vähän poikkesi asiasta, mutta sallittakoot?
"Ammattitaidottomat korjaamot ovat ehdottomasti Peugeotin suurin kompastuskivi." ei se noin mene, ammattitaidottomat psa insinöörit kännissä ovat suunnitelleet ja psa tehdas tekassu, kuutamosonaatin kyläseppäkin kateudesta kattelee pielavetisiä mitä ranskalaiset tehtaalla kehittäneet, ei niihin monen kylähullunkaan luovuus riitä
On Peugeotin konehuone kyllä umpikännissä suunniteltu. Se täytyy kyllä myöntää, mutta kyllä merkkikorjaamoissakin on peukalot keskellä kämmentä ja silmissä kaihi.
Taannoin ihmettelin, kun nyt jo onneksi edesmennyttä ranskanpullaa tutkittiin korjaamolla. Vika oli löystyneessä pantaliittimessä EGR:n ja lämmönvaihtimen välissä, josta nousi kunnon savutus katsastuksessa. Merkkihuolto tutki asiaa kahteen eri otteeseen ja totesi, että turbossa on nyt jotain vikaa. Kyllä tuolta pohjalta on varmaa, että Peugeot on Suomen heikkolaatuisin automerkki. (Se panta havaittiin vialliseksi eräässä pikkukorjaamossa ja uusittiin 45 eurolla.)
Voitko hieman kertoa perusteluja tuohon umpikänni suunnitteluväitteeseen.
Ja millä logiikalla väität, että yhden pannan vikaantuminen tekee peugeotista Suomen heikkolaatuisimman automerkin.
Aika ilmaan piirrettyjä väitteitä, ellei ole minkäänlaisia perusteluita.
kyllä olen havainnut ES9J4S:n selkeäksi ja hyvin suunnitelluksi moottoriksi.
Pösö on vaan paska muuten varmaan ihan hyvä kulkine mutta on täysi paska.
Onko vaavilla kakat pissi vaipassa ?
Peugeotin omistaja on yleensä keski-ikäinen matalapalkkainen mieshenkilö...