Vahinkokorvauksen hylkäys.

Pakettiautoni sivuliukuoven ikkuna rikottiin ja sen kautta varastettiin tavaratilasta 4 kpl nastarenkaita ja työkaluja. Lisäksi rikottiin tuulilasi. Tein ilmoituksen poliisille ja korvausvaatimuksen vakuutusyhtiolle. Korvausvaatimus hylättiin koska:

- Auto oli kiinteistön pihalla jossa oli joskus aikaisemmin tapahtunut autoihin kohdistuneita ilkivallan tekoja. Minun ei olisi saanut jättää autoa sellaiseen paikkaan.
- Olin ollut huolimaton omaisuuteni suhteen jättämälle ne vartioimatta. Työkalut ja renkaat oli lukitussa tilassa.
- Vakuutusyhtiön tarkastaja väitti että tuulilasi oli rikottu sisältäpäin. Hän kävi tarkastuksella tietämättäni eikä päässyt auton ohjaamoon. Kuinka hän voi näin väittää. Tuulilasin kappaleet olivat auton sisällä ei ulkona.
- Auto oli ollut katsastamatta 2 vuotta.
- Vakuutus oli otettu autoon muutamaa päivää aikaisemmin. Tarkastaja ihmetteli että tuhotyö ajoittui juuri samalle viikolle. Maailma on täynnä yhteen sattumia. Otin vakuu-tuksen koska oli tarkoitus katsastaa auto samalla viikolla. Se jäi tekemättä em. tapauk-sen vuoksi.
- Vakuutusyhtiön yhteenveto oli että olin antanut tietoisesti mahdollisuuden rikokselle.

Kysynkin: Kuinka menettelen saadakseni vakuutusyhtiön vastuuseen ko. tapaukseen ?

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkin.ihmettelen

      Minkäslaisen täysvakuutuksen otit vanhalle katsastamattomalle romulle?

    • pohtija123

      Luulen, että parhaat mahdollisuudet saada vakuutusyhtiön kantaan muutoksia on tarttua vakuutusyhtiön tarkastajan väitteeseen siitä, että ne lasit oli rikottu sisältäpäin. Jos pystyt näyttämään esim. valokuvilla tai videolla minkälainen roistojen tekemä jälki on, ehkä tarkastajan antama lausunto voidaan kumota.

      Toinen seikka, johon voisit pureutua on miettiä tiesitkö, että kiinteistön pihalla oli aikaisemmin tapahtunut ilkivallan tekoja? Jos et tiennyt sitä niin se on kannaltasi parempi vaihtoehto kuin jos tietoisesti jätit omaisuutesi sellaiselle alueelle.

    • Hylätäänkö vastaava vahinko jos se tapahtuu tavaratalon parkkipaikalla jossa on tapahtunut kymmenien vuosien ajalla useita ajoneuvoihin kohdistuneita rikoksia. Jos niin on ei ole järkevää mennä ko. paikalle autoaan pysäköimään.

    • Auto oli 180 tkm ajettu vm. 2000 Jumper paku. Se oli ulkomailla oleskelun vuoksi pois liikenteestä ja katsastamatta 2 vuotta. Otin suppeimman kaskon Pohjolan vakuutusvirkailijan suosituksesta. Sain hyvän keskittämisedun kun meillä on Pohjolassa useita vakuutuksia.

      • poiuytrkjh

        Piti juuri kysyä,oliko kyseessä Pohjola,mutta se selvisi edelläolevasta.Ihme,että tarkastaja on käynyt vahinkopaikalla,en tosin tiedä renkaiden ja työkalujen arvoa.Meillä sattui kotona vahinko 2012 syksyllä,joka tuli maksamaan n. 25000e.Ei meillä tarkastaja käynyt,vaan Pohjola totesi jossain toimistossaan,että vahinko on tapahtunut sillä tavoin,että vakuutusehtojen mukaan sitä ei korvata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22592
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9889
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7765
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      102
      6529
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6257
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5861
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5350
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5253
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      134
      4915
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4592
    Aihe