R-kioskikin lähtee Rantakylästä keskustaan
kaikki.lähtee
28532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Jäähän sinne iso kasa ihania ihmisiä.
Mihin asiaan joku tarvii R-kioskia, mitä siellä on sellaista jota ei saa muualta?
Onhan Rantakylässä monta tavan kauppaa joista saa tärkeimmät tarvitsemansa palvelut joten ei väliä vaikka loppuu turhat putiikit.
teille jää ne pakolaiset ja lisää tulee
Nyt viimeistään kannattaa myydä se valesokkelin päälle kyhätty lastulevyunelma.
Mitä minä sanoin teille joensuulaisille.
Joku aika sitten yritin herättää teitä toimimaan ja potkimaan nuo päättäjänne pellolle sieltä kylästä ettei pahenisi joensuun kuoleminen.
Kaikki ostoskeskukset tulisi uusia ja rakentaa jokaisee kaupungin osaan.
No miten kävi,?huonosti.
Nyt on lähdössä suvanto ja itäsiltakin autoilijoiden käytöstä ja toriparkkia suunittelevat ja mitä muuta idioottia lieneetkään.
Kieoskit on tapettu kaikkialta,ei ole hääviä,teppolan kioskia ei ole eikä ole rantakylän mitään kioskia.
On tää tappokylä teillä,sielä kuolee rotikat puukkoon kävelyllä ja palvelut siirtyy kaus ihmisten ulottuvilta.
Kohta teillä ei ole kelaakaa,postihan lähti ja lähti myös koko joensuusta.
JOENSUU ON OIKEASTI KUOLEVA KYLÄ JOHON EI KANNATA TULEVAISUUTTAAN TURVATA,asuntoa sieltä ei enään kannata ostaa.
Olen hyvin pahoillani joensuun kehityksestä.
Kukaan ei ollut samaa mieltä kun niin monesti aihetta yritin nostaa esille.
Sitten vielä jos Yle loppuu ja Maikkari loppuu, niin ei ole enää mitään.
Rantakylässä on ollut todella kauan R-kioski ostarilla, niinpä sen merkitystä ei ehkä ymmärrä ihan kaikki. Tänään on hautajaiskahvit rantakylän ärrällä ja huomenna ovet sulkeutuu lopullisesti.
Jutun mukaan Rantakylän R-kioskin yrittäjä siirtyy henkilökuntineen pitämään keskustan R-kioskia, se on hyvä heille. Mitähän keskustan R-kioskin nykyisillle työntekijöille käy, tuskin heille kaikille riittää työtä?
Mikähän se lienee R-kioskin merkitys?
Jukolanporttiin vaan lenkkeilemään ne joille R-kioski on tärkeä siellä suunnalla.
Liian kaukana tavalliselle rantakyläläiselle. Eipähän tuo veikkausmiljoonat jatkossa enää hyvinvointia Rantakylään, kun ei lottoakaan pysty tekemään.
Veikkausmiljoonat haetaan nykyisin omalla tietokoneella. Ei siihen enää R-kioskeita tarvita.
Pitäisi ensin voittaa riittävästi että olisi varaa ostaa oma tietokone. Nyt ei ole enää köyhällä mahdollista veikata Rantakylässä.
Hirveän vaikea varmaan mennä s-markettiin ja veikata siellä tai käydä vaikka jossain missä on ilmainen netti.
No eihän sitä hyvänen aika sentään pidä ruokakauppaan mennä tukkimaan kassajonoja. Sitähän ihmisillä jonossa odotellessaan sulaa pakasteet ja kaikki, kun lotto ostoksia tehdään.
Kioskissa ei haittaa muiden elämää ja sen vuoksi kioski pitää saada takaisin.
Joku helvetin pöl-jä kirjoittaa jukolanportista,eihän se ole sielä päinkään kun rantakylä on.
Pirukohan sitäkin kohtaa ja aluetta vaivaa,tiloissa tulisi olla hyvä ruoka kauppa siis ainakin sellainen,mutta koko alue näyttää uinuvan,miten lie kehitetty koko joensuu?
Pitäisi olla paljon kioskeja joka nurkalla,r kioski on paskalaitos joka pitäisi kokonaisuutenaan hävittää.
Suosin ehdottomasti jokaiselle kadulle kioskeja joiden verotusta voisi ihan hyvin keventää rakentavasti,tällä saataisiin lissä pien yrittäjiä.
Nyt nämä kaikki entiset kioskit on partureita unkulapunkula pitspaikkoja.
Voi hyvänen aika teitä joensuulaisia mitä olette antaneet tehdä itsellenne,täysin sokaistua sakkia joka asiassa.
Kylä on onneton kaikintavoin.
Ei jumalauta että ihmiset on tyhmiä! Rantakylässä on ainakin 3 eri kauppaa jotka ovat paljon suurempia kuin R-kioski. Mihin siis tarvitaan yhtä r-kioskia?? Ei ihme että suomi on veloissa kun kansa ei halua luopua ei kannattavista liikeideoista yms..
Ja mitä lottoamiseen tulee niin sen voi tehdä nopeammin tietokoneella, kännykällä, tablettimella ja jopa nykyään suoraan television selaimella! Onhan se toki perinteikästä tehdä lottoaminen fyysisesti mutta hei, ajat muuttuu!
Jotkut haluaa käydä ulkoilemassa ja samalla voi poiketa kioskilla tekemässä pikkuostokset ja loton. Suurmyymälöihin on turha lähteä jonottamaan pikkuhankintojen vuoksi.
Tietokoneella pelaaminen sopii varmaan yksinäisille erakoille, mutta suurin osa ihmisistä haluaa käydä ihmisten ilmoilla hoitamassa asiansa.
Enemmän saa liikuntaa kun käy suuremmissa kaupoissa:) Joutuu kävelemään meinaan pidempiä matkoja kauppaan ja sen sisällä:D
Lisäksi valikoima on paljon suurempi ja halvempaa kun kauppiaat voivat tilata suuria eria tuotteita=hinta halpenee kuin jos niitä tilattaisiin pieniä eriä.
On hyvä kun kijoskit häviää kun ne houkuttaa henkilöitä lotteripeliin ja muihin tuhlauksiin. Sitten ei riitä rahaa kotona leipään ja lapsosten leluihin vaan ne ajetaan ulos pimeään leikkimään ja siellä ne oppii tupakinpolton ja tapaavat niitä huumauainekauppijaita jotka saavat avuttoman lapsosen heti koukkuunsa. Nyt pysyvät lapset kotona kun ei ole kijoskia viettelemässä vanhempia rahantuhlaukseen.
Mitä joensuussa muuta kuin baarit ja pussikalja kekkerit.. Hohhoijaa.Eipä tuolla kaupungilla paljon einsteinejä näy kuppiloissa😃Yleensä toiminta lopetetaan jos ei kannata ja ei ole ostovoimaa..
Joensuu ei yhtä kioskia kaipaa! Täällä on paljon suurempia kauppoja jossa suuremmat valikoimat ja paremmat palvelut.
Ekologiseen elämäntapaa ei kuulu henkilöauto ja automarketit. Lähikioskista on saanut kaiken tarpeellisen ja hiilijalanjälki on pysynyt pienenä.
Mihinkään kauppaan ei tarvitse autoa. Itseasiassa autoa ei tarvitse omistaa Joensuussa:)
Jos on varaa ajella taksilla, niin voihan automarketeissa käydä silläkin. Ei siinä kyllä säästä yhtään. Päästää kyllä aivan yhtä paljon tai jopa enemmän, koska taksi suhaa vielä kodin ja taksitolpan välin kahteen kertaan.
Ne on vaan nää vanhat muumiot jotka tarvii R-kioskii lottoomiseen ja muihin pelikoneisiin jonne voivat syytää vähäiset eläkkeensä.
Mutta minkäs voi, maailma muuttuu ja ellei edes halua pysyä ajassa mukana, voi pitää mölyt mahassaan, ei aikaa ja kehitystä voi pysäyttää heidän tasolleen.
Vähiin käy R-kioskit(ja kioskit ylipäätään) Joensuussa. Monessa saman kokoisessa kaupungissa on ainakin tuplamäärä R-kioskeja. Mielestäni kioskit ovat sympaattisia paikkoja, mutta eihän niitä tietenkään kannata pitää mikäli ei asiakkaita ole riittävästi. Helsingissä R-kioskeja löytyy joillain alueilla hyvinkin tiheään ja kyllä niissä asiakkaita piisaa, vaikka vieressä voi olla esim. Alepa tai K-Market, joka on auki puolille öin..