Pojankossit naulas muutaman huopanaulan mäntyyn ja kannat niin syvällä, että ei saa pois vahingoittamatta puuta lisää. Myös vuoltu joku 5x5 sentin alue niin että se märkä juttu (nila?) paistaa. Kuoleeko pihamänty pystyyn?
Kuoleeko mänty?
4
3596
Vastaukset
- poltinkarva
Ei kuole
- kenpätietää
Kokemukseni on, että puut, joihin on lyöty naula ja jätetty siihen kuolevat yleensä lahoon, mutta se kestää esim. 10 vuotta. Sitten puu voi kyllä tulla aika nopeasti alas, koska laho on puun sisällä. Koska puu ei ala heti naulaniskusta vaikeroida ja kuole siihen paikkaan, niin jotkut luulevat että eläviin puihin on ok naulata.
- poltinkarva
Naula pihkaantuu puun sisälle, ei kuole. Mutta männyt, joissa on nauloja tai muuta metallia tuhoavat moottorisahan teräketjun eivätkä kelpaa sahatavaraksi. Mänty selviää jopa piikkilangasta. Koivukin, vaikka on herkkä lahoamaan, selviää naulasta. Olihan pihakoivussakin, jonka kaadoin, naula. Naula oli ollut koivussa vuosikymmeniä.
- 456654
linnunpöntöt pantiin ennenvanhaan aina naulaten ja siellä nuo vaan kasvaa 40-50 vuotta sitten naulatuista pöntöistä huolimatta.Puut ei kuole kovinkaan helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3233755Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42210- 1061594
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181488Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221252Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136907Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723