Saako sähkötupakoita, pohjanesteitä, makutiivisteitä, ja nikotiinillisia nesteitä tilata uuden tupakkalain jälkeen?
Sähkötupakan tilaaminen ulkomailta
sähkötupakka
9300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei. Vuoden vaihteen jälkeen nikotiinipitoisten nesteiden myynti sallitaan kaupoissa ja netistä ei saa enään ostaa.
Nuo kiellot tulee voimaan vasta 1.7.2017, jatkoaika nääs :)
Luultavasti tilausten on kuitenkin syytä tulla tullin läpi ennen tuota päivää?
Ekat niksat tullee kauppoihin vasta helmikuussa, ei vuoden vaihteessa, koska oli se 6kk ilmoitusaika, mutta ei ollut kuitenkaan mahdollista ilmoittaa ajoissa, että olisi heti vuodenvaihtuessa voinut laittaa myyntiin :(
Eli nyt on jo 2017 voiko tilata pg ja vg ja pohjanesteet huoletta jos ei osta nikotiinia?
Eli siis voiko tilata nyt eu alueen nettikaupasta ihan laillisesti nikotiininestettä vaikkapa 30ml pulloina jossa 12mg nikotiinia?. Finnvapelta ei enää voi/kannata tilata kun he nostivat kaikkien nesteiden hinnat kaksinkertaiseksi kuulema jonkun valmisteveron takia. Mutta ulkomaisissa nettikaupoissa saa viel ihan normaalisti 10e hintaan 30ml pulloja.
Voit, vaikka ostaisit 5 litran kanisterin :)
Ja voit tilata vaikka kiinasta, EU sääntö ei ole voimassa enää...
Siis voiko vielä tilata laillisesti esim 100ml pullon maustettua nestettä jossa nikotiinipitoisuus vaikkapa 12 - 18mg?.
Luulin että ainoastaan 10ml pulloja ja maustamattomia voi tilata kesäkuun loppuun asti.
Miksi ihmeessä finnvape on tuplannut hinnat jo nyt jos kerran on vielä laillista tilata masutettuja ja isompia kuin 10ml pulloja?, eikös se ole joku espanjalainen kauppa eikä suomalainen.
Nettimyynti loppuu kesäkuun jälkeen. Vielä saat maku-ja nikotiininesteitä.
Tupakkatouhut niinkuin minäkin tein, eihän tuollaisissa nesteissä ole enää mitään järkeä se on jo sairautta
Ei liity tupakkaan mitenkään, sairasta sen sijaan on marmattaa asioista joista ei tajua hölkäsen pöläystäkään.