Syyriasta seurauksia

entinen_sotilas

Venäjä eli Putin jatkaa Aleppon pommituksia, ilmiselvänä päämääränä jyrätä maan tasalle kaupunki niiltä osin joka ei ole Assadin hallussa. Alueella on noin 100 000 lasta jotka aiotaan tappaa, aikuisia kukaan ei taida edes laskea. Tähänastinen uhrimäärä on hirvittävä ja kärsimysten summa astronominen. Venäjä estää asian käsittelyn YK:ssa ja kiristää, uhkailee ja politikoi kaikin keinoin jotta kukaan ei asiaan puuttuisi. Entä seuraavaksi? Joku toinen kaupunki Syyriassa joutuu saman sotajyrän alle ja väestö tuhotaan.

Putin kuvittelee että tästäkin kolttosesta hän selviää kuin ei mitään. Tähänastisista sotaretkistä 20 vuoden aikana hän ei ole vielä joutunut vastuuseen. Vastuunoton hetki lähestyy vääjäämättä; se tulee kun hän sitä vähiten odottaa. Sillä aikaa ihmiskunta kärsii yhden ihmisen takia.

Näistä häpeällisistä sotarikoksista tulee olemaan monenlaisia seurauksia jälkeenpäin kaikille, sekä Syyrialaisille, Venäläisille että myös Eurooppalaisille. Eivätkä ne ole mieluisia kellekään, paitsi sotateollisuudelle.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainuttakaan todistetta Venäjän pommituksista Aleppossa ei ole näkynyt missään. Lännen tiedotusvälineiden propagandakoneisto on se, joka syytää näitä väitteitä jatkuvasti. Lännen tukemien terroristijärjestöjen iskut käännetään Venäjän tekemisiksi. Sensuurin avulla taas pidetään huoli siitä, ettei Venäjän mielipide pääse länsimaisten ihmisten tietoisuuteen. Suomessa ei ole sananvapautta.

      • entinen_sotilas

        TÄMÄ PIETARIN KIRKKAIN LAMPPU VOISI JO VETÄYTYÄ TAKAISIN TROLLITEHTAAN KELLARIIN.


    • VoihanVWenäjä

      Venäjä on tänään ehdottanut että YK tutkii mahdolliset sotarikokset Syyriassa. Todennäköisesti "hieman"parempi vaihtoehto kuin että me suomalaiset alamme niitä tuomaroimaan. Lopputulos voi olla aikamoinen sekasotku.

      Pieni huomautus kaikille kirkasotsaisille että mikäli Syyriassa puhutaan sotarikoksista ,niin siellähän sitten niitä rikollisia löytyykin joka ainoassa osapuolessa hyvin suurella todennäköisyydellä , ei pelkästään ulkopolitiikkaan laajalti perehtyneen pääministeri Sipilän kuvittelemissa venäläisissä ja heidän tukemissaan al Assadin joukoissa, minkä voisi päätellä Suomen ulkopolitiikan johdon tämän päiväisestä ulostulosta julkilausuman muodosta.

      Kukahan poliitikko ( muu kuin Sipilä ) haluaa ihan tosissaan aloittaa puolueettomat tutkimukset siitä että kuka on tehnyt ja mitä sotarikoksia Syyrian sisällissodan aikana ja kukahan kuvittelee että näissä tutkimuksissä päästäisiin todellisiin lopputuloksiin ?Tämänpä haluankin nähdä.

      • foreignpolicy

        On normaalia, että sotien jälkeen ryhdytään tutkimaan sotarikoksia ja mahd. syylliset haastetaan sotarikostuomioistuimeen. Esim. YK asettaa riippumattomien asiantuntijoiden ryhmän tutkimaan asioita. Tutkimuksia tehdään paikan päällä haastattelemalla useita tahoja ja myös riippumattomia sotilasasiantuntijoita. Suomi on aina äänestänyt tällaisten selvitysten puolesta. Ihan sama mikä presidentin, pääministerin tai ulkoministerin nimi tai puoluekanta on ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe