Meillä on 2v sheltie joka on nyt kahden kuukauden ajan tehnyt tarpeensa sisälle. Koira on aiemmin ollut sisäsiisti, mutta tuolloin vain pääasiassa omalle takapihalle. Muutimme kaupunkiin, jossa ei ole mahdollisuutta koiraa päästää ulos takaovesta vapaaksi.
Koira pääsee 3-5 kertaa päivässä ulos ja lenkit ovat 2-4 tuntisia. Lenkillä koira voi joko kakata tai pissata mutta ei molempia, ja heti kun pääsee sisälle niin tekee olohuoneeseen pissan tai kakan. Koira ei ole kertaakaan tehnyt tarpeitaan sisälle kun hän on ollut yksin eikä tehnyt yöllä mitään.
Koira on erittäin arka ja tarkka minne voi tarpeensa tehdä, täytyy aina olla nurmialusta. Koirapuistossa se on yleensä tarpeensa tehnyt, jos siellä ei ole muita koiria. Hihnassa koira ei suostu mitään tekemään, vaikka sille annetaan mahdollisuus. Olemme koittaneet hidastella aina nurmikentillä ja ihan pysähtyä paikalleen, mutta koira ei näytä minkäänlaista elettä että olisi tarpeensa tekemässä. Mutta heti kun pääsee sisälle niin hän juoksee olohuoneeseen. Nyt on aidat olohuoneen edessä, ja koira alkanut pissata ja kakata muuallekin taloa.
Apua?
Koira tekee tarpeensa sisälle
7
370
Vastaukset
palkitse koiraa herkuilla ja kannustamalla jos se kakkaa ulos
- hhJaa
Paskan suhteen namilässyttäminen on hirvein moka minkä voi tehdä.
- Nerim
Ei muuten ole, jos koira oppii että ulos tehdessä saa palkinnon, hän alkaa automaattisesti odottaa ulosmenoa sekä tarpeidensa ulos tekoa. Sinä, hhJaa, et ehkä ole saanut tästä vielä tarpeeksi tietoa, joten ole hyvä. :)
- munmun
Miten tuo koiran arkuus ilmenee? Tuli vain mieleeni, jos koira pelkää ulkona, on tarpeidenteko viimeisenä sen mielessä. Stressi pistää aineenvaihdunnan lukkoon, kun stressi helpottaa, tulee tarpeetkin. Tässä tapauksessa sisälle, jos koira pystyy rentoutumaan vasta turvaan päästyään.
Jos koira pelkää uutta vilkkaampaa asuinpaikkaa, kannattaa teidän hidastaa tahtia. Ei mitään pitkiä lenkkejä, jos koira on jännittynyt jo kotiovella, nuo lenkit on koiralle kaikkea muuta kuin rentouttavia, jos se on koko ajan varuillaan.
Jos ymmärsin viestisi väärin, voi ainoa keino olla aloittaa sisäsiisteys koulutus alusta. Voihan olla, että koira ei ole koskaan varsinaisesti oppinut pidättämään, jos se on päässyt aina pihaan tekemään tarpeet.. Viestissäsi tosin kerroit, että yksinollessa ja öisin ei tarpeita tule, joten tuskin tästä on kyse.
Myös tulehdus voi aiheuttaa ongelmia sisäsiisteydessä. - 776554899988
Et kertonut asumismuotoanne. Kerrostalo vaiko mikä? Eiköhän se siitä lähde, että koira on ulkona niin kauan, että irtoaa. Jos ei muuten niin mökki vuokralle muutamaksi viikoksi ja koira naruun/ tarhaan. Liian pitkään olette ongelmaa katsoneet... 2 kk ja alkaa olla rutiini tuo sisälle sontiminen.
- rohkeuttapeliin
niin koira kuin omistaja.
- twetwetwet
HYVÄ TYYPPI! GO KOIRA :DD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o714493Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.921921"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1551753Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol301389Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2621188Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito65963Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole78912Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh272851Oot mun sielunpuolikas
Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩❤️👩❤️40758Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.27749