zyxel P-660HN-T1A modeemi, päivittelin uutta Acer läppäriä ja laitoin sen johdolla kiinni tyhjään porttiin.
Muutaman päivityksen (Microsoft ja firefox ), jonka jälkeen huomasin että modeemi menettää nettiyhteyden ja kohta se tulee takaisin.
Modeemiin on kytketty pöytäkone eikä se ole temppuillut sen kanssa ikinä samoin.
Jos Acerin kytkee pelkästään modeemiin sama päälle-pois-päälle-pois jatkuu...
mistä tuota vikaa osaisi etsiä?
modeemi : yhteys pois ... yhteys päälle... forever
2
180
Vastaukset
- slut.på.övningen
Jos kerran modeemisi ei pätki yhteyttä pöytäkoneen kanssa, niin vika on läppärissäsi. Tarkista laitehallinnasta verkkoadapterin asetukset, ja että sillä on ajantasaiset ajurit. Ajurin uudelleenasenjusta kannattaa myös kokeilla, jos ei muulla tavalla asia korjaannu.
- voiper
Oudointa tuossa oli että microsoftin päivitysten aikana yhteys ei mielestäni pätkinyt.
läppäriin asensin päivitysten jälkeen Spywareblasterin ja Ccleanerin.
Läppärissä ei ole erillistä palomuuri/virustorjunta ohjelmaa, joku "esi-asennettu" McAffee pöppötorjunta pyöri taustalla ainakin osittain. Kyllä täytyy sanoa että kaikenlaista turhaa roina-ohjelmaa koneessa on ihan riittämiin (Gigantin kone) jos olisi ollut oma kone olisi alkanut puhdistus projekti välittömästi.
Valitettavasti läppäri on tällä hetkellä 100km päässä joten en pääse ronkkimaan sitä sen syvemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562871
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541729Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461704Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521486- 721440
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3281335The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181221Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m701075- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25995