Mulla on ollut viimeisen puolentoista vuoden aikana 4 kertaa outo olo. Kolmesti treenatessa ja kerran kun vaimo herätti yöllä lempimään. Ensin tuntuu että olen nähnyt edellisenä yönä juuri tätä unta mitä olen juuri tekemässä ja sen jälkeen, kun ajattelee mitä tahansa asiaa, tuntuu että tämänkin näin. Kaksi näistä on tapahtunut penkkipunnerruksen jälkeen ja yksi kolmen tunnin pyöräilyn jälkeen. Verenpaine tuntuu olevan näissä korkealla.
Unenomainen olo
Teppo741
7337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin siis kysymys: onko kenelläkään ollut samaa tai mitään hajua mistä kyse?
Onko kyse tästä?
http://www.iltalehti.fi/mieli/2015102320549402_md.shtml
EEG tutkimus tulossa, ohimolohkoepilepsiaa epäillään
Pyydä että ottavat myös kortisoliarvot !
Addisonin taudin pääoireita ovat "outouden tunne", Deja Vu-kokemukset, itselläni myös depersonalisaatioilmiö, jossa peilikuvasta katsoo eri ihminen kuin mikä peilistä näkyi.
Pelkäsin jo tulleeni hulluksi,mutta verenpaineet huitelivat huippulukemissa ja lisämunuaisen kuorikerroksen kasvain löytyi magneettikuvissa.
Koska olo oli usvainen, en hakeutunut tuosta höntistä olosta ees lääkäriin...sydän rupesi temppuilemaan siitä hyvästä.
Nyt hoidetaan kortisolikorvaushoidolla, ei usvaa, ei deja vuitakaan.
Mainittakoon että 'ohimolohkoepilepsiaa' podin alkuun minäkin,popsin turhaan vuosikymmenien ajan vahvaa epilepsialääkettä jonka jätin pois pikkuhiljaa annosta vähentäen eikä se vaikuttanut outouteen mitenkään.
Eli tsemppiä, ota kortisoliasia esille.
Jos saat vastauksen että on harvinainen-niin on,muttei niin harvinainen kuin yleislääkärit luulevat.
Eipä löytynyt tutkimuksissa mitään muuta kuin todella hyväkuntoinen ja terve mies. Vielä tutkitaan nukkuminen ettei vaan ole uniapneaa. Lääkäri totesi että tämän kanssa on vaan elettävä. Eikä noita oloja ole ollut kun olen aloittanut lenkit matalilla sykkeillä.
hei,
oletko altistunut homeelle tai kosteusvauriota ollut työpaikassasi, kodissasi tms.?
Oletko masentunut?
Olen altistunut homeelle edellisessä työpaikassa n 10 v sitten ja nyt epäilen altistumista taas, koska uudessa työpaikassa ollessani olen kärsinyt kolme pitkää flunssaa 4 kk sisään. Siis samana aikana mitä olen ollut siellä töissä. Kerroppas Maarit lisää!