Onko kellään kokemusta näistä uusista eteenpäin katsovista kaiuista,esim.Simradin /B&G:n markkinoima Forward Scan?Käyttökelpoisuus mittaamattomilla vesillä ajellessa,esim. luonnonsatamaan rantautuessa?Alkoi vähän houkuttelemaan ajatus,jos vaan toimii kuten mainostetaan.
Eteenpäin katsova kaiku
14
298
Vastaukset
- tuntemattomatreitit
Samanlaisia ajatuksia itsellänikin, toivotaan asiallisia oma kohtaisia kokemuksia. Noista vanhemmista laitteista löytyy tältä palstalta joitain keskusteluja puolesta ja vastaan.
Humbirdillä on myös todella hyvä peli jota merivartiosto käyttää, skannaa pohjaa 360° ja on tarkka. Huonona puolena hinta ja asennus tapa...- V6700
Voitko Antaa neuvoja kuinka niitä vanhoja keskusteluketjuja täältä voisi löytää. Olen kyllä yrittänyt, mutta en löydä.
- tuntemattomatreitit
Google hakuna "eteenpäin näyttävä kaikuluotain" esim. http://keskustelu.suomi24.fi/t/10592930/eteenpain-nayttava-kaiku
- V6700
Kiitos "tuntemattomat" . Toisinsanoen näillä sivuston omilla hakusysteemeillä ei sitten ilmeisesti voi löytää mitään.
- tuntemattomatreitit
http://www.kalamies.com/kalastus-keskustelut/veneet-moottorit-varusteet-kulkupelit/echopilot-ja-interphase-kalaveneeseen-43978
http://keskustelu.suomi24.fi/t/6836827/echopilot--ja-interphase
http://www.puuvene.net/keskustelu/viewtopic.php?t=405
http://sfnet.harrastus.veneet.narkive.com/9REQ1ReV/eteenpain-na-yttava-kaiku
Ja lisää löytyy haulla "kokemuksia" laitteenmerkki - kivenmetsästäjä
Nuo linkithän ovat vuosien takaa, ja eteenpäin näyttävien kaikujen tekninen kehitys on käsittääkseni ollut sillä välin huimaava.
Minäkin olisin kiinnostunut alle 2v vanhoista kokemuksista, jotka koskevat nyt kaupasta saatavia laitteita ;) - kivenmetsästäjä
Päätin googlata aihetta hieman. Tässä olisi tuore testi vuodelta 2016: http://www.pbo.co.uk/gear/5-forward-looking-sonar-tested-29321 .
- Alehandr
Kokemukseni liittyvät vuosimalliin 2003, taisi olla ekan sukupolven Echopilot. Se ei toiminut toivotulla tavalla. Liikkuvassa veneessä näkyvyys eteenpäin oli lähes olematon, paljon virhekaikuja esim. aallokosta ja hyödyllistä tietoa esteistä edessä ei tullut.
Käyttämäni laitteen kyky nähdä eteenpäin oli sitä pienempi mitä matalampaa oli. Tarve olisi päinvastoin. Mutapohja ja samea, merikasvien täyttämä vesi häiritsi sitä, vaikka tarve jälleen päinvastoin.
PBO:n jutun perusteella ei tule varmuutta että tilanne olisi nykymalleilla paljon parempi. Olosuhteet ovat testin suhteen hyvin erilaiset kuin meilla Suomessa, eikä meillä tyypillisien tilanteiden toimivuus käynyt ilmi (luonnonsataman etsiminen, huonosti merkityllä väylällä navigoiminen). Toki paljon paremmilta nuo näytöt näyttivät, mutta itse kyllä mieluusti näkisin testin meikäläisissä oloissa ennen hankintaa. - nettipurjehtija
Kuluttajaluokan eteenpäin näyttäviä kaikuja ei ole montaa markkinoilla. Ennen oli EchoPilot ja Interphase. Sitten Garmin osti Interphasen pois markkinoilta ja kehitti tilalle oman Panoptix-tuoteperheensä. Nyt on näköjään tullut Simrad/B&G mukaan kilpailuun, mutta kolmen kauppa se on silti.
- tavallinenvirtanen
No hei Stadin skönärit! Teidän joukosta löytyy varmasti tyyppejä joilla yhteyksiä alan lehdistöön. Voisitte ehdottaa ja motivoida jotain luotettavaa lehteä tekemään testin ao luotaimesta. Kiitos etukäteen!
- tehkäätesti
Lupaan ostaa kyseisen lehden, muuten en jaksa veneilylehtiä plarailla ja maksaa mainoksista!
- taas-etusivulla
olen stadista mutten tunne toimittajia kuin seiskasta, seuraavat mua aina erilaisiin bileisiin!
Käsittääkseni edelleen eteenpäin katsovan kaiun suurin ongelma on se että parhaat pystyy näyttämään eteenpäin maximissaan 8 x valitsevaa syvyyttä.
Esimerkkinä jos purjein kuljetaan 3 metrin alueella on 24 metriä suht lyhyt matka väistää...
http://www.simrad-yachting.com/en-US/Products/Echosounders/Types-of-Sonar/
http://www.pbo.co.uk/gear/5-forward-looking-sonar-tested-29321- kajkyy
Joo suttusia on kuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489