Pudasjärven suviseuroissa piri puheenvuoron romaniemeläinen Lauri Kinnunen:
http://www.suviseurat.fi/2013/media/saarnat/20130628_2200_Lauri_Kinnunen_fi.mp3
http://www.suviseurat.fi/2013/media/saarnat/20130628_2200_Lauri_Kinnunen_fi.mp3
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kuullut esirukouspyynnöt ovat puhuttelevia. Elämäntilanteet ovat moninaiset. Kiinnitittekö huomiota siihen, että monet epäuskoisetkin pyytävät Jumalan lasten esirukouksia, että saisivat parannuksen armon. Esirukouspyynnät meivät tästä 40 minuutin puheenvuorosta 15 minuuttia.
vuoro.
aamulla ensimmäiseksi kuunnella tuon.
jaa j a miksi kesiin pitäää se kuunnella, ettekö saa ainuttakaan ketjunpalaa vietyä ilman kesitaksen nimeä, ihme paukapäitä.
varmaan joku hölömö, joka saarnaa tyhjässä tetotistikirkossa. Voisihan se kurja joskus kuunnella Jumalan sanaa:
http://www.suviseurat.fi/2013/media/saarnat/20130629_1630_Saarna_Teuvo_Aho_fi.mp3
Varmaan siksi koska Kesitas helluntai-rikollinen on yksi, palstan vain muutamasta kävijästä. Niille kirjoitetaan ketkä lukee ja häiriköi.
Piri? Piripäissään? Romaniemeläinen? Tetotistikirkko? Pikkulestat opettelee tavaamaan...
kirjoitusvirheitä, kun ketjuunhetiaamustatuli joku umpityhmä:
piri = piti
romaniemeläinen = rovaniemeläinen
tetotistikirkko = metodistikirkko
Tulko tää katsanto ny kaikile kuulioille sevksi?
Kes.
En viitsi kuunnella.
Vanhoillislestadiolaiselle saarnamiehelle uskominen merkitsee kuitenkin uskomista saatanan ja SRK:n yhteisiin oppeihin ja oikeiden uskovaisten ivaamista "epäuskoisiksi".
Aito raamatullinen uskominen ei ole uskomista oikeaan seurakuntaan ja sen oppiin, vaan uskomista Jeesukseen Kristukseen Sovittajana ja syntien Anteeksiantajana.
kuullaan kaikissa saarnoissakin Jumalan valtakunnassa.
Kuullaal kuullaan, mutta ei siihen uskota, että Jeesus Kristus voi uskosta Häneen antaa synnit anteeksi, vaikka Raamattu niin todistaa.
Jumalan valtakunnassa uskotaankin, ei mihinkään muuhun:
http://www.suviseurat.fi/2012/media/saarnat/20120701_1230_Mauno_Peltokorpi_fi.mp3
Hyvä, että uskotaan, ettei aina sitä, että vain vanhoillinen voi antaa synnit anteeksi.